Jak ma napisać swoje CV kupiec? Oprócz standardowych rubryk – wykształcenie i doświadczenie –zwróć uwagę na umiejętności. Od kupca bowiem oczekuje się m.in. zdolności negocjacyjnych, komunikatywności i odpowiedzialności. Pochwal się też znajomością języków obcych. Zobacz, co jeszcze musi zawierać CV kupca.
Co znajdziesz w artykule?
• Kupiec – CV wzór
• Jak o doświadczeniu zawodowym ma opowiedzieć w CV kupiec?
• Jakie wykształcenie musi mieć kupiec w CV?
• Czy w CV kupca ważna jest znajomość języków obcych?
• Jakimi umiejętnościami powinien się pochwalić w CV kupiec?
• Jakie zainteresowania ma wpisać kupiec w CV?
Szukasz pracy jako kupiec? Aplikuj na Pracuj.pl!
Kupiec – CV wzór
Kupiec CV – wzór: tekst
Anna Kowalska
E-mail: [email protected]
Telefon: +48 543 210 000
Data urodzenia: 17.07.1986
Miasto: Warszawa
Doświadczenie zawodowe
01.2011 – 08.2019
Kupiec / Firma xIn8x3XDd4EeYu7 / Warszawa
Krótki opis stanowiska:
Realizacja celów zakupowych w branży odzieżowej
Nadzór nad zamówieniami i dokumentacją
Pozyskiwanie dostawców, współpraca z partnerami biznesowymi
Negocjowanie umów i warunków handlowych
Przygotowywanie raportów
Monitorowanie trendów rynkowych i konkurencji
Wykształcenie
10.2005 – 06.2010
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kierunek: handel zagraniczny
Poziom wykształcenia: magister
Znajomość języków
angielski: zaawansowany (poziom C1), niemiecki: zaawansowany (poziom C1)
Umiejętności
biegła obsługa MS Excel, prawo jazdy kat. B, umiejętności negocjacyjne, analityczne myślenie
Zainteresowania
psychologia społeczna, literatura podróżnicza
Jak o doświadczeniu zawodowym ma opowiedzieć w CV kupiec?
W branży kupieckiej bogate doświadczenie zawodowe daje sporą przewagę nad innymi konkurentami. Jest to bowiem stanowisko, w którym gros wiedzy nabywa się właśnie w praktyce. Jeśli więc pracowałeś już w funkcji kupca, koniecznie napisz, w jakiej firmie i czym się tam zajmowałeś. Jeżeli jesteś świeżo po studiach i nie masz doświadczenia – cóż, nie znajdujesz się bynajmniej na przegranej pozycji. W końcu każdy kiedyś zaczynał – ważne jest, by mieć odwagę i poczynić ten pierwszy krok!
| Jak pracodawca ocenia Twoje doświadczenie w CV?
Może też się jednak zdarzyć, że Twoje stanowisko nazywało się inaczej – mimo że de facto wypełniałeś zadania kupca. Przykładowo: zakres obowiązków specjalisty ds. zakupów może być w zasadzie ten sam czy niemal taki sam. Oczywiście tym bardziej możesz kandydować na stanowisko kupca, jeśli byłeś kierownikiem ds. zakupów w jakiejś firmie. Istnieją pewne różnice między tymi funkcjami, ale na rynku czasem używa się tych określeń zamiennie. W doświadczeniu zawodowym wymień więc wszystkie wykonywane przez Ciebie prace, które miały jakikolwiek związek z handlem. Nie zapomnij też o stażach i praktykach – one zawsze działają na plus!
Jakie wykształcenie musi mieć kupiec w CV?
Utarło się przekonanie, że aby zostać kupcem, trzeba mieć wykształcenie wyższe. Nie jest to jednak wymóg niezbędny do wykonywania tego zawodu. Niemniej wpisanie do CV kupca studiów związanym z handlem, ekonomią, logistyką czy zarządzaniem okaże się z pewnością pomocne – dają one bowiem wiedzę, która przydaje się w tej pracy.
| Praca okiem handlowca: Nie wystarczy „mieć gadane”
W tym miejscu warto też wymienić różnego rodzaju kursy czy szkolenia – np. z zakresu negocjacji bądź nowych technologii. Ponadto uwzględnij tu branżowe konferencje, w których brałeś udział lub występowałeś jako prelegent. Są to także elementy rozwijające Twoje wykształcenie, a poza tym wskazują one, że nieustannie dążysz do poszerzania zdobytej dotychczas wiedzy.
Czy w CV kupca ważna jest znajomość języków obcych?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko bowiem zależy od konkretnej oferty zatrudnienia. Jeśli jednak naprawdę poważnie myślisz o karierze w tym zawodzie, z pewnością na którymś etapie spotkasz się z międzynarodowymi kontrahentami, dostawcami etc. W takiej sytuacji – angielski to podstawa. Znajomość jeszcze innych języków daje Ci tylko kolejne „punkty do mocy”. Może bowiem się okazać, że jako osoba znająca np. język francuski zostaniesz naturalnie przydzielony do kontaktów z firmami wywodzącymi się właśnie z Republiki.
| Jak opisać znajomość języków w CV?
Jeżeli znasz inne języki, ale nie na tyle dobrze, by dogadać się z osobą danego kraju – nie przejmuj się. Zgodnie z prawdą opisz, że znajdujesz się np. na poziomie podstawowym. Dla przyszłego pracodawcy stanowi to informację, że masz potencjał do rozwoju znajomości danego języka – i po zatrudnieniu może Ci np. zaoferować kursy doszkalające. Ważne jest jednak to, aby nie oszukiwać co do poziomu, na jakim się znajdujesz. Takie informacje łatwo jest zweryfikować – a kłamstwo w CV nigdy nie popłaca.
Jakimi umiejętnościami powinien się pochwalić w CV kupiec?
Jeśli chodzi o umiejętności, to od kupca w zasadzie zawsze oczekuje się już prawa jazdy (zazwyczaj kategorii B). Osoba na tym stanowisku musi bowiem być mobilna i często znajduje się w rozjazdach. W tej rubryce CV należy też wymienić umiejętność posługiwania się różnymi programami czy narzędziami komputerowymi, a także znajomość systemów do zarządzania zasobami, przygotowywania biznesplanów, opracowywania budżetów etc.
| Jak rozpoznać swoje umiejętności?
Bardzo ważne jest również to, jakimi kompetencjami miękkimi odznacza się kupiec. CV kandydata na to stanowisko powinno przedstawić go jako człowieka komunikatywnego, otwartego i bez trudu nawiązującego znajomości. Must have to także zdolności negocjacyjne – kluczowe dla osób sprawujących tę funkcję. Kupiec powinien umieć współpracować w grupie i dążyć do kompromisu. Musi też jednak potrafić działać samodzielnie i wykazywać się nieustępliwością w tych kwestiach, które nie podlegają negocjacjom.
Jakie zainteresowania ma wpisać kupiec w CV?
Kupcy funkcjonują w bardzo różnych branżach, toteż ich profil zawodowy jest mocno zróżnicowany. Tak samo rzecz się ma z zainteresowaniami. Natura pracy kupca – związana z częstymi wyjazdami – sprawia, że osoby zatrudnione w tej funkcji nierzadko pasjonują się podróżami czy poznawaniem nowych kultur. Ludzie na tym stanowisku zazwyczaj też przejawiają zainteresowanie np. nowinkami technologicznymi.
| 6 porad, jak opisać zainteresowania w CV
Jeśli masz hobby zupełnie niezwiązane z Twoja pracą – również śmiało je opisz! Pokażesz wtedy, że umiesz znaleźć czas zarówno na życie zawodowe, jak i na świat Twoich pasji. Nawet gdy masz rzadko spotykane zainteresowania, możesz je wymienić w tej rubryce – a wówczas rekruter dostanie jak na tacy ciekawy temat do poruszenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pokażesz się wtedy również z innej strony – jako nie tylko pracownik, lecz także człowiek, który ma swoje ciekawe pasje i umie z zaangażowaniem o nich opowiadać.
Interesuje Cię praca jako kupiec? Zarobki oferowane na różnych stanowiskach znajdziesz tutaj!