30.07.2021 | 5 min czytania

Wzór CV archiwista

30.07.2021 | 5 min czytania

Jak powinno wyglądać CV archiwisty? Pamiętaj o jednym: to praca z dokumentami… Warto więc pokazać, że jesteś osobą skrupulatną i dobrze zorganizowaną. Oczywiście pochwal się też kierunkowym wykształceniem czy doświadczeniem, ale pamiętaj, że decydujące mogą tu być właśnie kompetencje miękkie. Zobacz wzór CV dla archiwisty!

Co znajdziesz w artykule?

• Wzór CV – archiwista
• CV archiwista – jak opisać swoje doświadczenie zawodowe?
• Jaki opis wykształcenia powinien się znaleźć w CV archiwisty?
• Znajomość języków – czy jest istotna w CV dla archiwisty?
• Archiwista CV – jakimi umiejętnościami należy się pochwalić?
• Jakie zainteresowania dobrze wyglądają w CV archiwisty?

Szukasz pracy jako archiwista? Aplikuj na Pracuj.pl!

Wzór CV – archiwista

Przykładowe CV – archiwista

CV archiwista – wzór: tekst

Tomasz Nowak

E-mail: [email protected]
Telefon: +48 543 210 000
Data urodzenia: 20.05.1988
Miasto: Kraków

Doświadczenie zawodowe
01.2016 - obecnie
Archiwista / Firma WhPA6vH5BvCg1Tx7Dx3 / Kraków
Krótki opis stanowiska:
Nadzór nad archiwum zakładowym
Gromadzenie i zabezpieczanie dokumentacji
Prowadzenie ewidencji archiwum
Przygotowywanie cyklicznych raportów i sprawozdań

01.2013 – 12.2015
Pracownik administracyjny / Firma Tt4XGdS8h9Lw2 / Kraków

Wykształcenie
10.2007 - 06.2012
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Kierunek: historia
Poziom wykształcenia: magister

Znajomość języków
angielski: zaawansowany (poziom C1), niemiecki: podstawowy

Szkolenia, kursy, certyfikaty
01.2019
Szkolenie: Przepisy prawne – zasoby archiwalne i archiwa
Organizator: Firma Xb3CvNsArR2a
01.2015
Kurs: archiwistyka
Organizator: X1Y24Zx3Y5Zz10

Umiejętności
obsługa MS Excel (poziom średnio zaawansowany), umiejętność pracy w zespole

Zainteresowania
gra w szachy, historia współczesna

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

CV archiwista – jak opisać swoje doświadczenie zawodowe?

Oczywiście jeśli dana osoba pracowała już kiedyś jako archiwista czy archiwistka, od razu na wstępie ma punkt dodatkowy. Nie obawiaj się jednak, jeśli dotychczas nie byłeś zatrudniony na takim stanowisku. Zakres obowiązków archiwisty sprawia bowiem, że równie cenne może się okazać doświadczenie np. w administracji czy rejestracji. Jeżeli byłeś pracownikiem biurowym czy office managerem i przynajmniej w pewnym stopniu zajmowałeś się organizacją różnych dokumentów – koniecznie podkreśl to w opisie zadań wykonywanych na tym stanowisku.

| Dokumenty pod kontrolą, czyli o obowiązkach pracownika biurowego

To właśnie w tej rubryce wpisz też koniecznie staże – jeśli masz takie za sobą. Wiele osób zainteresowanych pracą w tym zawodzie odbywa praktyki w instytucjach publicznych, archiwach muzeów czy bibliotek. To cenna lekcja, dająca pierwsze szlify zawodowe przyszłemu specjaliście ds. archiwizacji. Jeżeli natomiast wysyłasz CV na stanowisko e-archiwisty (czyli archiwisty cyfrowego), w rubryce „doświadczenie zawodowe” wyczerpująco opisz także te prace, które wiązały się z obsługą komputera. Wymień zakres obowiązków z tym związany i narzędzia, których używałeś – szczególnie jeśli wiązały się one np. z organizacją plików, zarządzaniem zasobami etc.

Jaki opis wykształcenia powinien się znaleźć w CV archiwisty?

Aby zostać archiwistą, musisz mieć odpowiednie wykształcenie. Istnieje kilka dróg jego zdobycia. Najprostsza to ukończenie szkoły policealnej, po której możesz zdobyć tytuł technika archiwisty. Bardziej „prestiżowym” wariantem jest ukończenie studiów historycznych na specjalizacji związanej z archiwistyką. Osoba z takim wykształceniem ma szersze możliwości późniejszego awansu – np. na starszego archiwistę czy kustosza.

| Najbardziej niedoceniane kierunki studiów

Wykształcenie kierunkowe w tym zakresie można tez odebrać na kursach archiwistycznych. Są one skierowanie głównie do osób zatrudnionych w administracji biurowej, sekretariatach, instytucjach publicznych etc. Tego typu szkolenia mają na celu m.in. usystematyzowanie wiedzy na temat pracy z archiwami dokumentów oraz zaznajomienie z odpowiednimi narzędziami, procedurami i przepisami prawa dotyczącymi tej dziedziny. Dzięki takim kursom możesz więc zdobyć nowe umiejętności lub odświeżyć i utrwalić informacje zdobyte na wcześniejszych etapach nauki.

Znajomość języków – czy jest istotna w CV dla archiwisty?

Jeśli wydaje Ci się, że znajomość języków obcych nie jest zbyt ważna w pracy archiwisty, musimy wyprowadzić Cię z błędu. Oczywiście wszystko zależy od specyfiki pracy w konkretnej firmie czy instytucji. Warto jednak pokazać potencjalnemu pracodawcy, że możesz się pochwalić znajomością różnych języków obcych. Angielski – jako język internacjonalny – to podstawa. Warto bowiem zauważyć, że niektóre narzędzia czy systemy do zarządzania dokumentami i ich archiwizowania nie są dostępne w polskiej wersji językowej. Aby więc nauczyć się sprawnie z nimi pracować, musisz rozumieć przynajmniej podstawowe terminy i określenia.

| 5 języków, które warto znać

Jeśli możesz się pochwalić bardziej zaawansowaną znajomością angielskiego – tym lepiej. Szczególnie cenne będzie tu władanie branżowym słownictwem, najlepiej poświadczone ukończeniem odpowiedniego kursu czy zdobyciem certyfikatu. Może się jednak okazać, że w pracy archiwisty przyda się znajomość również innych języków obcych. Część dokumentów może bowiem być sporządzona np. po francusku, niemiecku, rosyjsku etc. W takiej sytuacji znajomość danego języka w CV archiwisty stanowić będzie dla niego cenny atut.

Archiwista CV – jakimi umiejętnościami należy się pochwalić?

Oczywiście w rubryce „umiejętności” w CV musisz wymienić znajomość obsługi odpowiednich programów czy systemów do archiwizacji dokumentów, ich rejestrowania i organizacji pracy. Konieczna jest też umiejętność pracy na komputerze. Jednak posiadanie takich twardych umiejętności to dopiero połowa sukcesu. W wypadku archiwisty bardzo ważne są bowiem także kompetencje miękkie, które pozwalają dobrze wypełniać swoje obowiązki.

| Kompetencje miękkie i twarde – 8 zasad umieszczania ich w CV

Niezwykle cenne okażą się m.in. skrupulatność, spostrzegawczość i doskonała organizacja pracy. Dobrze jest też wpisać umiejętność analitycznego myślenia i dobrą pamięć w tej rubryce CV. Archiwista powinien również sprawnie współpracować z innymi osobami w zespole. Ponadto od osoby na tym stanowisku oczekuje się wysokiej odpowiedzialności za wykonywane zadania i umiejętności postępowania z informacjami czy materiałami niejawnymi.

Jakie zainteresowania dobrze wyglądają w CV archiwisty?

Ostatnia rubryka CV – czyli hobby czy też zainteresowania – jest często traktowana nieco po macoszemu. Tymczasem to właśnie ona nierzadko przykuwa wzrok rekruterów, pozwala bowiem poznać danego kandydata także jako człowieka, a nie tylko pracownika. Oczywiście nie należy tu wpisywać fikcyjnych pasji, byleby tylko dobrze wyglądały w Twoim CV. Pamiętaj jednak, że pewne zainteresowania mogą rzucać pozytywne światło na Twoją kandydaturę.

| 8 zainteresowań, które zrobią wrażenie na przyszłym pracodawcy

W CV archiwisty dobrze wyglądają więc m.in. pasje związane z historią. Należałoby jednak skonkretyzować, jaka epoka lub dziedzina szczególnie Cię w tym zakresie interesuje. To samo dotyczy zamiłowania do literatury czy sztuki – tu również dobrze jest podać więcej szczegółów. Cennym hobby może być też zgłębianie tajników prawa czy inne pasje naukowe. Nie zapominajmy też jednak o zainteresowaniach informatycznych. Jeżeli masz do tego smykałkę – koniecznie o tym wspomnij w tej rubryce!

Interesuje Cię praca jako archiwista? Zarobki oferowane na różnych stanowiskach znajdziesz tutaj!