Co powinien zawrzeć w swoim CV analityk finansowy? Oczywiście wspomnij o wykształceniu kierunkowym czy zdobytych certyfikatach. Ważne są też talent matematyczny i kompetencje miękkie – m.in. spostrzegawczość i odpowiedzialność, bo w tym zawodzie odpowiadasz za finanse całej firmy. Zobacz szablon CV analityka finansowego!
Co znajdziesz w artykule?
• Analityk finansowy – CV wzór
• Doświadczenie zawodowe – co powinien uwzględnić w CV analityk finansowy?
• Jak ma opisać swoje wykształcenie analityk finansowy (CV)?
• Czy znajomość języków jest konieczna w CV analityka finansowego?
• Jakie umiejętności powinien wymienić analityk finansowy w CV?
• Jakie zainteresowania ma wpisać w CV analityk finansowy?
Szukasz pracy jako analityk finansowy? Aplikuj na Pracuj.pl!
Analityk finansowy – CV wzór
Szablon CV – analityk finansowy: tekst
Tomasz Nowak
E-mail: [email protected]
Telefon: +48 543 210 000
Data urodzenia: 20.05.1992
Miasto: Kraków
Doświadczenie zawodowe
01.2017 - obecnie
Analityk finansowy / Firma Tx7Dx3WhPA5BvCg1H / Kraków
Krótki opis stanowiska:
Dokonywanie analiz danych finansowych i sprzedażowych
Przygotowywanie raportów i prezentacji
Planowanie i kontrolowanie budżetu
Udział w opracowywaniu modeli finansowych
Wykształcenie
10.2011 - 06.2016
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Kierunek: finanse i rachunkowość
Poziom wykształcenia: magister
Znajomość języków
angielski: zaawansowany (poziom C1)
Szkolenia, kursy, certyfikaty
01.2019
Szkolenie: Komunikacja interpersonalna
Organizator: Firma R2ab3CvNsAr
Umiejętności
obsługa MS Excel (poziom zaawansowany), umiejętność pracy w zespole
Zainteresowania
gra w szachy
Doświadczenie zawodowe – co powinien uwzględnić w CV analityk finansowy?
Oczywiście im większe doświadczenie zawodowe ma analityk finansowy, tym lepiej. Jeżeli już pracowałeś na tym stanowisku – wpisz nazwę firmy i zakres obowiązków, jakie wykonywałeś. W sytuacji gdy byłeś gdzieś zatrudniony, ale w zupełnie innej funkcji, zastanów się, jakie aspekty tego doświadczenia mogą być korzystne dla rozwoju Twojej kariery analityka. Przykładowo: praca w call center mogła w Tobie rozwinąć komunikatywność, a w kawiarni – umiejętność pracy pod presją czasu i dobrą pamięć.
| Duże doświadczenie – ułatwia czy utrudnia znalezienie pracy?
Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, w tej rubryce CV koniecznie wymień wszelkie staże czy praktyki, jakie odbywałeś w ramach studiów. Nawet jeśli nie są one związane stricte z analizą finansową, Twój udział w nich pokazuje, że starałeś się rozwijać i nie marnować czasu. Opisz więc, gdzie odbywałeś praktyki, ile czasu one trwały i czym się w ich ramach zajmowałeś.
Jak ma opisać swoje wykształcenie analityk finansowy (CV)?
W CV analityka finansowego najlepiej będą wyglądały oczywiście studia z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania, rachunkowości czy matematyki. Nie jest to jednak wymóg konieczny do rozwoju kariery w tym zawodzie. Niemniej trzeba przyznać, że pracodawcy oczekują zazwyczaj od kandydatów wykształcenia wyższego. Jeśli skończyłeś inne studia niż wymienione kierunki, ale masz za sobą np. podyplomówkę z zakresu analizy finansowej – także koniecznie zamieść informację na ten temat.
| 5 zawodów po kierunkach ekonomiczno-biznesowych
Ponadto w tej rubryce CV analityk finansowy powinien wpisać odbyte kursy i szkolenia. Jeśli np. masz za sobą kurs z analizy finansowej – świetnie, masz już na start przewagę! Jednak warto w tę rubrykę wpisać także wszelkie inne szkolenia, np. te rozwijające kompetencje miękkie. Ponadto analitycy finansowi zdobywają różne dyplomy (m.in. prestiżowe CFA czy CIIA) i inne certyfikaty (np. ACCA – poświadczający umiejętność zarządzania przedsiębiorstwem). Jeśli masz je na koncie – musisz się tym pochwalić!
Czy znajomość języków jest konieczna w CV analityka finansowego?
Uznaje się, że znajomość angielskiego – jako języka międzynarodowego – jest konieczna w pracy analityka finansowego. Oczywiście początkujący młodszy analityk może jeszcze nie być na poziomie bardzo zaawansowanym, jednak z pewnością będzie musiał się doszkalać w tej dziedzinie. Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna nie tylko biegle posługiwać się angielskim, lecz także znać specjalistyczną branżową terminologię.
| Jakich języków warto się uczyć?
Ogromną zaletą będzie też znajomość języków innych potężnych rynków finansowych – choćby niemieckiego czy rosyjskiego. Z tego też względu bardzo pożądane są CV analityków finansowych władających np. chińskim. Nawet jeśli Twoja znajomość innych języków znajduje się na poziomie podstawowym, koniecznie wpisz je w CV. Dla ewentualnego pracodawcy stanowi to bardzo ważną wiadomość – masz bowiem udokumentowany potencjał do rozwoju w tym zakresie.
Jakie umiejętności powinien wymienić analityk finansowy w CV?
W tej sekcji CV wymień znajomość wszelkich programów, aplikacji czy narzędzi, jakich używa się w pracy analityka finansowego. Oczywiście jedną z podstaw jest Excel – powinieneś znać na wylot jego przeróżne funkcje – ale to nie wszystko. Jeśli np. masz już doświadczenie z systemami SAP czy Comarch, w oczach rekrutera możesz zyskać dużą przewagę nad konkurentami, którzy nie mogą się pochwalić ich znajomością.
| Te umiejętności rozwijaj… niezależnie od branży
Nie zapomnij też jednak o opisaniu swoich kompetencji miękkich w CV! Analityk finansowy powinien być osobą sumienną, odpowiedzialną i uczciwą. Ważne są też dla niego komunikatywność i dokładność. Ponadto osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna się odznaczać zdolnością myślenia analitycznego, łączenia faktów i wyciągania wniosków. Analityk finansowy w CV może też podkreślić, że umie nie tylko pracować w zespole, lecz także prowadzić samodzielne zadania i utrzymać żelazną samodyscyplinę.
Jakie zainteresowania ma wpisać w CV analityk finansowy?
Przede wszystkim pamiętaj, że nie należy tu zbytnio ubarwiać rzeczywistości. Jeśli nie masz żadnego nietypowego hobby – nie próbuj na siłę go znaleźć, żeby tylko zaciekawić rekrutera. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zostawić tej rubryki pustej – ludzie bez żadnych zainteresowań raczej nie są dobrze widziani.
| „5 powodów, dla których moje hobby pomaga w karierze”
Wpisuj więc śmiało swoje hobby w CV, a jednocześnie myśl o tym, co odpowiesz rekruterowi, gdy zapyta Cię o wymienione tu pasje. Nie musi ono w żaden sposób wiązać się z pracą analityka finansowego. Jeśli np. kochasz windsurfing, możesz na rozmowie kwalifikacyjnej opowiedzieć o swoich wyjazdach i udziale w zawodach. Pokazujesz wtedy, że umiesz zadbać o work–life balance i z zaangażowaniem oddawać się pasjom niezwiązanym z pracą. Z kolei gdy należysz do miłośników gry w szachy – dowodzisz tego, że skupienie i analityczne myślenie wykorzystujesz nie tylko w sferze zawodowej. Dzięki temu rekruter ma szansę lepiej Cię poznać – i zobaczyć Twoją wartość!