23.06.2020 | 15 min czytania

Zmiana zawodu po 30 – jak napisać CV bez doświadczenia w branży?

23.06.2020 | 15 min czytania

Podobno życie zaczyna się po… No właśnie, to powiedzenie miewa różne zakończenia – w zależności od okoliczności. W tym artykule postaramy się udowodnić Ci, że w przypadku zmiany branży w wieku 30 lat (a nawet później!) to nie pusty frazes, a całkiem realna perspektywa. Dowiedz się, co wpisać w CV, aby potencjalny pracodawca z nowej branży nie zniechęcił się Twoim brakiem doświadczenia, ale odebrał Cię jako ambitnego człowieka, którego warto mieć na pokładzie.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zmienić pracę po 30 dzięki dobremu planowi działania,
  • jak odwrócić uwagę od braku doświadczenia i zapełnić CV cennymi umiejętnościami,
  • jak, mimo braku doświadczenia branżowego, przekonać do siebie rekrutera podczas spotkania.

Dynamiczna sytuacja na rynku pracy związana z pandemią koronawirusa skłoniła wiele osób do przemyśleń na temat zmiany branży. Jeśli i Ty czujesz, że Twoja dotychczasowa praca nie jest tym, co chcesz robić w kolejnych latach – nie wahaj się. To dobry moment, aby zacząć się rozglądać za nowościami. Przekonasz się, że zmiana zawodu po studiach i pierwszych latach pracy w branży jest możliwa. Często to ważny krok do spełnienia i zadowolenia z życia!

Jak się przekwalifikować po 30? Zacznij od planu działania

Podjąłeś decyzję o zmianie zawodu w wieku 30 lat – i co teraz? Pamiętaj, że szukanie zatrudnienia w nowej branży to proces, który wymaga cierpliwości. Aby uniknąć stresu i presji, pamiętaj o kilku wskazówkach:

  • Wybierz zawód z przyszłością – spełnianie marzeń to ważna sprawa, ale warto, aby Twój przyszły zawód przynosił też realny zarobek. W przeciwnym wypadku szybko odczujesz obniżenie standardu życia i zaczniesz się zastanawiać, czy dobrze zrobiłeś. Lepiej przemyśleć wszystkie za i przeciw, jeszcze zanim zaczniesz rozsyłać swoje CV.
  • Przygotuj plan działania – rozłóż proces zmiany pracy na mniejsze kroki. Zastanów się, co konkretnie zrobisz w poszczególne dni i tygodnie, żeby przybliżyć się do realizacji celu. Regularnie przeglądaj ogłoszenia, a także zapisz się do systemu powiadomień Pracuj.pl, dzięki któremu będziesz otrzymywać maile z ofertami pracy dopasowanymi do Twoich preferencji. Wysyłaj CV w odpowiedzi na najciekawsze z nich. Przemyśl zapisanie się na podstawowy kurs z danego obszaru – to inwestycja, która z pewnością znacząco poprawi Twój wizerunek w oczach potencjalnych pracodawców.
  • Pracuj systematycznie – bądź cierpliwy i nie zrażaj się z powodu uparcie milczącego telefonu.
  • Nie odwlekaj zmian – później nie będzie łatwiej, więc ze zmianą nie warto czekać. Weź sprawy w swoje ręce!

| Szukanie pracy to nie zawsze bułka z masłem – sprawdź, na co się nastawić

Zmiana zawodu w wieku 30 lat i później – odwróć uwagę od braku doświadczenia w CV

Rubryka „doświadczenie zawodowe” w Twoim CV jest wypełniona po brzegi, ale zupełnie nie tym, co jest Ci potrzebne w nowej branży? To jeden z największych problemów związanych ze zmianą zawodu po 30. Co nie oznacza, że nie da się nic z tym zrobić!

Podczas aktualizowania CV postaraj się znaleźć w swoim doświadczeniu to, co może zainteresować przyszłego pracodawcę – nawet jeśli wcześniej uznałeś, że nie warto o tym pisać. Jeżeli na przykład marzy Ci się praca dziennikarska dla portalu motoryzacyjnego, koniecznie wspomnij o blogu, który prowadziłeś w czasach studenckich, czy o pracy w warsztacie samochodowym sprzed kilku lat. Do aplikacji warto też z pewnością dołączyć kilka próbek tekstów – w końcu lekkie pióro to w tym przypadku Twój największy atut, który z pewnością doceni pracodawca.

Nigdy nie pisz o czymś, czego tak naprawdę nie robiłeś lub czego nie umiesz. Możliwe, że przy rozmowie wstępnej nikt się nie zorientuje, że naginasz rzeczywistość. Ale kłamstwo w CV z pewnością wyjdzie na jaw, gdy już rozpoczniesz pracę – a wtedy przyniesie znacznie więcej szkody niż pożytku.

Pamiętaj, że wbrew pozorom od kandydata oczekuje się nie tylko wiedzy fachowej i doświadczenia. Dużą rolę odgrywają także umiejętności miękkie, takie jak np. komunikatywność, pracowitość, sumienność, umiejętność zaadaptowania się do nowych warunków czy odporność na stres. Zadbaj o to, aby wybrać i opisać te cechy, które przydadzą Ci się na danym stanowisku – a potem udowodnić, że rzeczywiście je posiadasz.

| Poznaj przepis na dobre CV

Zmiana zawodu po 30 – CV poparte osobowością

Przyjmijmy, że zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę w Twojej wymarzonej branży. To znaczy, że potencjalnemu pracodawcy nie przeszkadza Twój brak doświadczenia w CV. Pierwszy sukces masz więc za sobą! Teraz bardzo ważne jest, abyś podczas spotkania poparł interesujące CV swoją osobowością i zaangażowaniem.

Miej świadomość swoich umiejętności. Nie żądaj od razu wynagrodzenia na takim poziomie, jak w poprzedniej pracy. Za pomocą narzędzia Pracuj.pl sprawdź, ile zazwyczaj zarabiają osoby na stanowisku, na które aplikujesz. W ten sposób dowiesz się, jaką kwotę zaproponować, gdy rekruter Cię o to zapyta.

Koniecznie pokaż też, że jesteś elastyczny i chętny do nauki. Wspomnij o branżowych portalach, które regularnie czytasz, lub o kursie, na który z chęcią byś się wybrał.

| Jak dopasować CV do oferty pracy?

 

Jeśli ktoś mówi Ci, że zmiana zawodu po 30 to kiepski pomysł – bo za późno, bo już nie warto i nie nauczysz się nowych rzeczy – wysłuchaj go, ale trzymaj się swojego zdania! Zaktualizuj swoje CV i zacznij szukać pracy w branży, która naprawdę Ci odpowiada.