21.01.2020 | 5 min czytania

Zaktualizuj CV i bądź gotowy na to, co przyniesie 2020 rok!

21.01.2020 | 5 min czytania

Jak często należy aktualizować CV? Czy tylko przy okazji szukania nowej pracy? Nie. Warto uzupełniać ten dokument zawsze wtedy, kiedy w naszym zawodowym życiu zajdzie jakaś znacząca zmiana. Dobre CV powinno być aktualne cały czas.

Aplikacja wysłana – i co dalej?

Awans lub nowe stanowisko

Do sytuacji, które w znaczący sposób wpływają na nasz status zawodowy, z pewnością zaliczają się awans oraz podjęcie dodatkowej pracy lub zaangażowanie się w wolontariat. Te informacje są bardzo ważne dla pracodawcy, ponieważ świadczą o naszym rozwoju i doskonaleniu swoich osiągnięć i kompetencji. Ważne, aby na bieżąco uzupełniać CV o te wiadomości. Szczególnie dotyczy to tych osób, które swoje dokumenty zamieszczają w Internecie. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, możemy stracić szansę na atrakcyjne oferty pracy.

Jak czytać ogłoszenia o pracę?

Zmiana zakresu obowiązków

Bywa tak, że rozwój technologii lub wiedzy w zakresie wykonywanej przez nas pracy determinuje zmianę zakresu obowiązków. Konieczna staje się nauka obsługi nowych narzędzi i programów oraz korzystania z innowacyjnych metod. Ten postęp także powinien znaleźć odzwierciedlenie w CV. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ wraz z upływającym czasem pewne rzeczy mogą umknąć naszej pamięci i spowodować, że pominiemy je w życiorysie, co mogłoby się odbyć ze szkodą dla nas podczas szukania ciekawej pracy.

Jak dopasować CV do oferty pracy?

Zyskanie nowych uprawnień i uzupełnienie wykształcenia

Studia podyplomowe, ciekawy kurs, profesjonalne, wartościowe szkolenie, nowy certyfikat – zyskując nowe umiejętności i wiedzę, nie zapomnijmy wspomnieć o tym w swoim CV. Nie zajmuje to wiele czasu, a dzięki temu zyskujemy pewność, że wszystkie najważniejsze informacje o naszych kompetencjach będą dostępne dla potencjalnego pracodawcy.

7 kompetencji osobowych, które docenią pracodawcy

Ciekawa forma graficzna

Nowoczesne CV przyciąga uwagę nie tylko za sprawą treści, lecz także atrakcyjnym wyglądem. Ważne, aby układ dokumentu był przejrzysty, a podział na poszczególne sekcje – wyraźny. Dobrze jest wprowadzić jakiś ciekawy kolor, obramowania czy infografiki – dzięki nim nasze CV z pewnością wyróżni się na tle innych.

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli jak rozpocząć szukanie pracy

Bardziej stonowana kolorystyka i minimalistyczne podejście do ozdobników będą charakterystyczne dla technicznych CV. Z kolei przedstawiciele zawodów kreatywnych mogą sobie pozwolić na to, by w tle dokumentu zaprezentować swoje zdolności, na przykład poprzez zamieszczenie swojej przykładowej pracy.

Kiedy i jak aktualizować CV?

Przygotowując życiorys, możemy skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl, dzięki któremu szybko i sprawnie utworzymy profesjonalny dokument. Możemy też go modyfikować, uzupełniać i aktualizować.

Darmowy Kreator CV

Co jeszcze powinno zawierać nowoczesne CV?

Pamiętajmy, aby w CV nie zabrakło danych kontaktowych. Nie trzeba podawać dokładnego adresu czy telefonu domowego. Wystarczy adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Elementem, którego nie powinno zabraknąć w CV w 2020 r., jest też podsumowanie zawodowe. W tym krótkim opisie, znajdującym się w górnej części dokumentu, należy zawrzeć najważniejsze z punktu widzenia konkretnego pracodawcy informacje o naszym doświadczeniu zawodowym, kompetencjach i aspiracjach. Ciekawym uzupełnieniem dokumentu aplikacyjnego może być link do portfolio lub własnej strony internetowej.

6 rzeczy, które muszą znaleźć się w CV

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV