09.06.2020 | 5 min czytania

Tych słów lepiej nie używaj w dokumentach aplikacyjnych

09.06.2020 | 5 min czytania
  • Kreatywny, elastyczny, gotowy do działania – czy warto stosować takie określenia w CV?
  • „Wykwalifikowany”, „doświadczony” – jak to inaczej powiedzieć?
  • Nie tylko przymiotniki – czyli jak opisać swoje umiejętności?

W dokumentach aplikacyjnych, oprócz informacji o doświadczeniu czy wykształceniu, nie powinno zabraknąć wyliczenia umiejętności i zainteresowań pozwalających na lepsze poznanie kandydata. Warto zadbać o odpowiedni dobór słów w CV czy liście motywacyjnym, dzięki którym ukażemy się w lepszym świetle i wyróżnimy na tle innych osób. 

Jak wyróżnić się i stworzyć oryginalne CV?

Modne słowa? Lepiej na nie uważać!

Istnieje pewna lista słów, które nie wnoszą żadnych wartościowych informacji do naszego życiorysu i są zbyt ogólne. Określenia, takie jak pracowity, ambitny, kreatywny, nastawiony na cel czy elastyczny, to przykłady słów nagminnie nadużywanych w życiorysach. Efekt ich użycia w CV czy liście motywacyjnym jest zatem zupełnie odwrotny od zamierzonego – zamiast wyróżnić kandydata w tłumie innych osób aspirujących do danego stanowiska, powoduje, że jest się zaledwie jednym z wielu pretendentów o podobnych kwalifikacjach i motywacjach. Lepiej zrezygnować też z określeń, takich jak: zapalony i żarliwy. 

Zalety, za którymi idą przykłady

Jak wyróżnić CV i nie przesadzić?

Sytuacja ulega zmianie, kiedy potrafimy w tym samym dokumencie poprzeć użyte słowa konkretnymi przykładami. Niektóre określenia wymagają bowiem pewnego uszczegółowienia, aby w oczach rekrutera nie pozostały jedynie pustymi frazesami. I tak, jeśli decydujemy się na przedstawienie siebie jako osoby wykwalifikowanej, koniecznie musimy dodać, o jakie kwalifikacje konkretnie chodzi. Można zatem wspomnieć nie tylko o posiadanym doświadczeniu, ale też o kompetencjach zdobytych podczas specjalistycznych kursów oraz szkoleń. 

Kolejne wyrażenie, które w ocenie osób zajmujących się rekrutacją traci nieco na znaczeniu, gdy nie jest poparte żadnymi przykładami, to umiejętność pracy w zespole. Wówczas taka deklaracja może nie zostać odebrana jako wiarygodna. Warto zatem opisać krótko swoje osiągnięcia i zrealizowane z sukcesem projekty, w których uczestniczyliśmy. Pracodawca z pewnością doceni też informację na temat tego, jak duży był zespół, w którym pracowaliśmy, albo jaki miał on charakter. Dobrze jest pamiętać również o roli czasowników, które udowodnią, co potrafimy, co robiliśmy, czego się nauczyliśmy, za co byliśmy odpowiedzialni itd.

10 błędów w CV, przez które nie zmienisz pracy

Słownik synonimów – niezawodna pomoc przy tworzeniu dokumentów

Nie ma nic złego w tym, że w swoim CV i liście motywacyjnym chcesz opisać siebie jako osobę doświadczoną, zaangażowaną, kontaktową i gotową do ciężkiej pracy. Te wyrażenia możesz zastąpić też rzadziej używanymi słowami, dzięki czemu wykażesz się oryginalnością. Określenie „doświadczony” z powodzeniem można zastąpić słowami „biegły w”, „dobrze zorientowany w ….” bądź „posiadający praktykę w ...”. Jak widać, dają one możliwość uszczegółowienia kompetencji, co pozwoli rekruterowi łatwiej określić poziom naszego przygotowania. Słowo „kontaktowy” można zastąpić natomiast określeniami o bardziej przyjaznym wydźwięku. Dobrze sprawdzą się choćby takie wyrażenia, jak „otwarty na współpracę” i „pomocny”. 

Zainteresowania – ta rubryka również może przykuć uwagę rekrutera

Pisząc w CV o swoich zainteresowaniach, lepiej zrezygnować z utartych określeń typu: sport, gotowanie czy też książki/czytanie. Powszechne i ogólne zwroty nie przybliżą bowiem rekruterowi sylwetki kandydata. Nasza osoba wyda się znacznie bardziej interesująca, jeśli użyjemy wyrażeń, które precyzują nasze zainteresowania, np. literatura fantasy, kuchnia indyjska czy też taniec sportowy. 

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zasada, o której należy pamiętać podczas tworzenia CV i listu motywacyjnego- należy podawać w nich tylko prawdziwe informacje. Jeśli podkoloryzujemy swoje osiągnięcia, podkreślimy cechy osobowości, które kompletnie od nas nie pasują, albo wskażemy hobby, na którym się nie znamy, to prawda i tak wyjdzie na jaw podczas rekrutacji lub w trakcie pracy.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV