03.02.2020 | 5 min czytania

Twoje CV jest za długie? Sprawdź, jak je skrócić i zachować jakość!

03.02.2020 | 5 min czytania

Mitem jest, że nowoczesne i profesjonalne CV powinno liczyć nie więcej niż jedną stronę. Byłoby to trudne szczególnie w przypadku tych kandydatów, którzy posiadają bogate, specjalistyczne doświadczenie zawodowe. Dwu-, trzystronicowe CV jest jak najbardziej akceptowalne, ale pod warunkiem, że zawiera wyłącznie ważne informacje i jest dopasowane do konkretnej oferty pracy.

Kogo i gdzie szukają pracodawcy?

Wykształcenie

Zasada mówi o tym, że w dokumentach aplikacyjnych powinno się wspominać o ostatniej ukończonej szkole. Kandydaci ze średnim wykształceniem niech zatem zamieszczą w CV nazwę ukończonego liceum lub technikum, a osoby z wyższym wykształceniem – nazwy: uczelni i kierunku studiów oraz uzyskany tytuł naukowy. W CV powinny się też znaleźć informacje o ukończonych studiach podyplomowych.

5 oznak doskonałego CV

Doświadczenie zawodowe

Im bardziej różnorodne doświadczenie zawodowe, tym lepiej. Czy na pewno? Choć wielu kandydatów wychodzi z założenia, że podając wszystkie swoje dotychczasowe miejsca pracy podkreśla się elastyczność i gotowość do podejmowania nowych wyzwań, to tak naprawdę w procesie rekrutacji liczą się doświadczenie i umiejętności wymagane na konkretnym stanowisku.

6 zasad przygotowania CV, dzięki którym zdobędziesz pracę

Przykład:
• Starając się o pracę w dziale IT, gdzie liczy się np. znajomość konkretnych języków programowania lub doświadczenie w tworzeniu aplikacji, możemy ominąć informacje, że w trakcie studiów pracowaliśmy w restauracji jako kelner lub wyjechaliśmy za granicę, gdzie zajmowaliśmy się zbiorem sezonowych owoców. Takie informacje nic nie wnoszą, a zajmują miejsce, które powinno być zarezerwowane dla opisu konkretnych umiejętności bądź osiągnięć w obszarze IT.

7 błędów, których unikniesz dzięki darmowemu Kreatorowi CV

Dodatkowe umiejętności

Często, chcąc zwiększyć swoje szanse na powodzenie w procesie rekrutacyjnym, zamieszczamy w CV niewiarygodnie dużo informacji na temat wszystkich ukończonych kursów oraz zdobytych podczas całego życia umiejętności. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse w rekrutacji, skupmy się na tych kompetencjach, które są kluczowe dla potencjalnego pracodawcy.

6 rzeczy, które muszą znaleźć się w CV

Ważne są konkretne i precyzyjne informacje. Zamiast pisać, że potrafimy obsługiwać MS Office i Internet, określmy poziom znajomości wybranych programów komputerowych. Pisząc o znajomości języków obcych, również podajmy stopień zaawansowania.

 

Zwrot: znajomość MS Excel możemy dookreślić na przykład tak: znajomość MS Excel w stopniu zaawansowanym (znajomość makr i tabel przestawnych).

Zamiast opisu: dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, lepiej zastosować oznaczenia zgodne z europejskim poziomem biegłości językowej (Common European Framework of Reference for Languages), czyli np. A1, B2, C1.

4 rzeczy, o których mogłeś zapomnieć, szukając pracy

Nie powinniśmy deklarować, że potrafimy obsługiwać jakiś specjalistyczny program, jeśli w rzeczywistości nie mieliśmy z nim zbyt wiele do czynienia. Jeśli jest to ważny punkt na liście wymagań potencjalnego pracodawcy, z pewnością wiarygodność tego twierdzenia zostanie zweryfikowana podczas rozmowy.

Aplikuj bez CV! Część ogłoszeń na to pozwala

Co usunąć z CV?

Chcąc skrócić CV, należy zastanowić się:
• które elementy można pominąć bez straty dla naszego wizerunku jako profesjonalisty
• które fragmenty są całkowicie nieistotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy
• które informacje są truizmem, ogólnikiem, zbędnym dodatkiem
• które są powtórzeniem wcześniej już opisanych umiejętności czy obowiązków.
Wszystkie elementy, które niepotrzebnie wydłużają tekst, należy usunąć, a nasz dokument od razu stanie się bardziej przejrzysty, czytelny i profesjonalny.

6 rzeczy, które muszą znaleźć się w CV

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV