Pomysł na siebie i zaangażowanie mogą sprawić, że poszukiwanie pracy nie będzie dla Ciebie dużym obciążeniem, ale raczej okazją do refleksji i rozwoju. Warto jednak przygotować się także na trudne momenty, na przykład na brak odzewu ze strony pracodawców lub konieczność przekwalifikowania się. Nie zniechęcaj się. Spróbuj wybrać najskuteczniejsze rozwiązania.
Brakuje Ci ciekawych zadań i postanowiłeś opuścić dotychczasowe miejsce zatrudnienia? A może właśnie zaczynasz szukać pierwszej pracy? Wyzwania, z którymi być może przyjdzie Ci się zmierzyć, to np.:
- Obawa przed zmianą i stres
Przebywając przez dłuższy czas w jednej firmie, przyzwyczajasz się do środowiska, dzięki czemu czujesz się w nim pewnie i bezpiecznie. Perspektywa opuszczenia strefy komfortu wywołuje stres i obawy. Możesz mieć wrażenie, że masz zbyt małe doświadczenie, że nie podołasz nowym wyzwaniom. Być może obawiasz się licznej konkurencji. Aby złagodzić negatywne odczucia, warto dokładnie zbadać sytuację panującą na rynku pracy i zastanowić się, co konkretnie możesz zrobić, aby dopasować się do aktualnych warunków.
Rywalizacja na rynku pracy – czy może przynieść korzyści?
- Niewielka liczba ofert
Jeśli wykonujesz tzw. zawód deficytowy, raczej nie powinieneś narzekać na brak możliwości zatrudnienia. Problem pojawia się wtedy, gdy zapotrzebowanie na pracowników w danej branży nie jest duże albo rynek jest już wręcz nasycony. W takiej sytuacji warto przede wszystkim podnosić kompetencje i rozwijać umiejętności cenione przez pracodawców. Dobrze jest także rozważyć przeprowadzkę do innej części kraju, gdzie Twoje przygotowanie zawodowe zostanie dostrzeżone. Bądź gotowy również na zmianę branży – być może nauka nowej profesji okaże się najlepszym rozwiązaniem.
- Brak jasno określonych celów zawodowych
Trudno jest znaleźć pracę, jeśli nie wiesz, czego szukasz i czego oczekujesz od potencjalnego pracodawcy. Jeśli jesteś niezdecydowany i niepewny, co chcesz robić, podjęcie satysfakcjonującego zatrudnienia może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Im jaśniej określisz swoje plany, tym łatwiej będzie Ci dobrać najskuteczniejsze środki i narzędzia rozwoju.
- Przygotowanie CV
Dokumenty rekrutacyjne to podstawa skutecznych poszukiwań. Analizując Twoje CV, potencjalny pracodawca dowiaduje się, kim jesteś, co potrafisz, jak zamierzasz pokierować swoją karierą, a także w jaki sposób możesz przyczynić się do rozwoju firmy. Stwórz profesjonalne, spersonalizowane CV, w którym wykażesz, że jesteś właściwym kandydatem na wakujące stanowisko. Pamiętaj, by przygotować dokument, który będzie dopasowany do konkretnej oferty i wymagań wybranego pracodawcy.
- Rozmowa kwalifikacyjna
Trudne pytania oraz świadomość, że jesteś oceniany – to przykładowe czynniki, które wzmagają stres, jaki odczuwa kandydat. Aby poczuć się pewniej, przygotuj się do spotkania. Poznaj firmę, w której zamierzasz pracować, przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, inwestuj wysiłek w rozwój zawodowy i doskonalenie umiejętności. Dzięki temu będzie Ci łatwiej stawić czoło wyzwaniu i wywrzeć korzystne wrażenie na rekruterze.
7 sposobów na zwalczenie stresu przed rozmową kwalifikacyjną
Warto dostrzegać jasną stronę medalu!
Choć w trakcie poszukiwań możesz doświadczyć różnych emocji i pewnych trudności, warto skoncentrować się na celu i działać. Po pierwsze, dobrze jest dostrzegać własny potencjał. Jeśli znasz siebie i swoje możliwości, możesz się rozwijać. Podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie kompetencji pomoże Ci odnaleźć własne miejsce na rynku pracy. Wpłynie także na Twoją samoocenę i być może sprawi, że poczujesz się pewniej we własnej skórze. Kłopoty, z jakimi mierzysz się w trakcie poszukiwań, mogą również Cię zahartować. Dzielnie konfrontując się ze zmianami i nowymi okolicznościami, rozwijasz zdolności adaptacyjne, co prawdopodobnie przyniesie Ci korzyści w przyszłości. Dobrze jest dostrzegać jasne strony sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Jeśli szukasz pracy, nie koncentruj się na tym, co trudne. Pomyśl o szansach i możliwościach. Dzięki temu będziesz bardziej zmotywowany, co korzystnie wpłynie na Twój wizerunek i pomoże Ci osiągać satysfakcjonujące rezultaty.
Zaangażuj się, czyli jak szybko znaleźć pracę