18.11.2020 | 5 min czytania

Szkolenia, kursy i certyfikaty w CV – które zawrzeć i gdzie je wpisać?

18.11.2020 | 5 min czytania

Dokształcanie w postaci odbytych kursów i zdobytych certyfikatów świetnie prezentuje się w CV. Takie pozycje pokazują, że zależy Ci na samorozwoju i ciągłym poszerzaniu swoich horyzontów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie informacje o szkoleniach są potrzebne i zrobią dobre wrażenie na rekruterach. Sprawdź, które kursy wyeksponować oraz gdzie w CV wpisać certyfikaty, które dzięki nim zdobyłeś.

Czego dowiesz się z artykułu?

CV – kursy i szkolenia, które warto wpisać
CV – kursy i certyfikaty, których lepiej nie wpisywać
Gdzie w CV wpisać kursy i certyfikaty?

Kursy i szkolenia w CV mogą być przepustką do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli tylko trafnie wybierzesz umiejętności potwierdzone certyfikatami, rekruter z pewnością uzna je za Twój dodatkowy atut.

CV – kursy i szkolenia, które warto wpisać

Uwzględnianie certyfikatów w CV powinno być dobrze przemyślane. W pierwszej kolejności wypisz te związane bezpośrednio z pracą, o którą się starasz..

Kursy, szkolenia i certyfikaty w CV, aby były godne wspomnienia, powinny spełniać jeden z wymogów:

  • odnosić się w jakiś sposób do stanowiska, na które aplikujesz – nie tylko bezpośrednio, np. kurs zarządzania własną energią w pracy biurowej,
  • pokazywać Twoje dodatkowe umiejętności, które mogą się przydać w pracy – np. kurs językowy,
  • podkreślać fakt, że rozwijasz się w swojej dziedzinie – np. kurs obsługi wózka widłowego do pracy magazyniera,
  • pokazywać imponujące, niecodzienne hobby – np. kurs windsurfingu, który z dużym prawdopodobieństwem zainspiruje rekrutera do dodatkowego pytania; jeśli umiesz interesująco opowiedzieć o swojej pasji, rozmowa z pewnością stanie się mniej formalna i dużo bardziej przyjemna dla obu stron.

Jeśli bezskutecznie poszukujesz pracy w danym zawodzie  i zauważasz, że w wielu ogłoszeniach pojawia się wymóg ukończenia konkretnego kursu – zrób go, nawet jeśli zajmie Ci to trochę czasu. Gdy zaprezentujesz go jako swój dodatkowy atut (nawet jeszcze w trakcie szkolenia), mocno zwiększysz swoje szanse na udział w rozmowie o pracę.

| Słowa, które dodadzą mocy Twojemu CV

CV – kursy i certyfikaty, których lepiej nie wpisywać

Czy zawsze warto wpisywać kursy do CV? Niekoniecznie.

Jeżeli w życiu odbyłeś naprawdę sporo szkoleń, wybierz tylko te kluczowe dla branży, w której chcesz pracować – szczególnie jeśli jesteś osobą z dużym doświadczeniem zawodowym, której CV i tak jest już dość obszerne.

Nie ma sensu zapełniać dokumentów aplikacyjnych zbędnymi informacjami. Jeśli rekruter znajdzie w życiorysie kandydatki na stanowisko asystentki prezesa informację o odbyciu szkolenia z garncarstwa, a także kursach zdobienia paznokci i szydełkowania, najprawdopodobniej… znudzi się, jeszcze zanim dotrze do klauzuli na końcu dokumentu. Dlatego wybieraj do CV kursy, które nie tylko zapełnią puste rubryki, ale także są realną wartością dodaną Twojej kandydatury.

| Ile stron CV przygotować? Dowiedz się, czy życiorys może zajmować więcej niż jedną kartkę

Gdzie w CV wpisać kursy i certyfikaty?

Nie ma jednej recepty na to, gdzie i jak wpisać certyfikaty w CV. Wiele zależy od tego, jak ważne są dla Ciebie te informacje w kontekście stanowiska, na które aplikujesz.

Jeśli kurs czy certyfikat w CV jest kluczowy w przypadku konkretnej oferty pracy (na przykład przy przebranżowieniu, gdy nie masz doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie), wybierz miejsce, w którym informacja będzie odpowiednio wyeksponowana, np.:

  • w oddzielnej, dobrze widocznej sekcji poświęconej certyfikatom,
  • w sekcji „doświadczenie”,
  • w podsumowaniu celów zawodowych (jako wpleciona informacja),
  • po nazwisku (jako dodatkowe wspomnienie, np. Jan Nowak, certyfikowany programista).

Jeżeli kursy w CV mają stanowić tylko uzupełnienie informacji o Tobie (np. certyfikat z kursu angielskiego przy aplikowaniu do pracy, w której znajomość języka obcego jest potrzebną, ale nie pierwszoplanową umiejętnością), umieść je w sekcji na dole dokumentu. Zatytułuj ją po prostu „kursy, szkolenia, certyfikaty”.

 

Pamiętaj, że łatwiej usystematyzujesz kwestię kursów i szkoleń w CV, jeśli skorzystasz z naszego kreatora CV. Funkcjonalne narzędzie bezbłędnie wskaże Ci miejsce, w którym takie informacje będą dobrze wyglądać i zwrócą uwagę rekrutera. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z pisaniem życiorysu, które chciałbyś przedyskutować z ekspertem, zapisz się na bezpłatne konsultacje CV. Podczas spotkania online fachowiec w dziedzinie rekrutacji odpowie na nurtujące Cię pytania.