Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma wiele zalet. Jedną z nich jest niezależność. Osoba samozatrudniona sama bowiem wybiera zakres prac oraz obowiązków, których będzie się podejmować w ramach działalności zarobkowej. Czasem jednak prowadzenie własnej działalności okazuje się niewystarczające i wymaga poszukiwania innej formy zatrudnienia. Jak w tej sytuacji opisać w CV swoje dotychczasowe doświadczenie? Podpowiadamy.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Jak opisać samozatrudnienie w CV, aby wyglądało atrakcyjnie dla rekrutera?
• Jaką formę dokumentu wybrać, żeby zaprezentować samozatrudnienie w CV?
• Jakie dodatkowe informacje warto umieścić, opisując własną działalność gospodarczą w CV?
Dobry życiorys zawodowy to podstawa starania się o nową pracę. Skonstruowanie CV, kiedy Twoje doświadczenie w pracy etatowej jest bogate, to nic trudnego. Zastanawiasz się jednak, jak opisać w CV własną działalność gospodarczą? Aby przekonać potencjalnego pracodawcę, żeby spośród innych kandydatów wybrał właśnie Ciebie, skorzystaj z kreatora CV Pracuj.pl i wyeksponuj swoje najważniejsze umiejętności.
Jak opisać samozatrudnienie w CV, aby wyglądało atrakcyjnie dla rekrutera?
Przede wszystkim należy unikać niedomówień. Jeśli przez całą swoją karierę zawodową pracowałeś w ramach własnej działalności, opisz dokładnie swoje doświadczenie. Oto kwestie, które powinieneś uwypuklić:
- podaj nazwę własnej firmy w CV – pracodawca w razie potrzeby będzie mógł sprawdzić opinie rynkowe o niej,
- podaj dokładne daty założenia i (ewentualnie) zamknięcia biznesu – w ten sposób zaprezentujesz, ile czasu zainwestowałeś w prowadzenie firmy,
- dodaj informacje o swoim wykształceniu i ukończonych kursach,
- stwórz szczegółowy opis swoich obowiązków,
- nie zapominaj o umiejętnościach miękkich; samozatrudnienie z pewnością nauczyło Cię sztuki prowadzenia negocjacji z klientami, więc opisz to,
- jeśli Twoja firma odniosła konkretne sukcesy, odnotuj je w swoim CV,
- dopasuj CV do ogłoszenia – przeanalizuj swoje zadania na samozatrudnieniu i uwydatnij te, które sprawiają, że możesz się okazać idealnym kandydatem,
- zaznacz swoją dyspozycyjność, jeśli nadal działasz jako freelancer – CV powinno zawierać takie informacje.
| Szkolenia, kursy i certyfikaty w CV – które zawrzeć i gdzie je wpisać?
Jaką formę dokumentu wybrać, żeby zaprezentować samozatrudnienie w CV?
Osoby, które szukają swojej pierwszej pracy pod czyimś kierownictwem, muszą szczególnie zadbać o atrakcyjność swojego życiorysu zawodowego. W zależności od branży, w której pracujesz, opisując samozatrudnienie w CV, możesz wybrać różne formy dokumentu:
- Tradycyjne – powinno zawierać informacje o Twojej historii zawodowej ujęte w zwięzły sposób. Objętościowo zazwyczaj nie przekracza jednej strony formatu A4. W tym wypadku należy zadbać o czytelny układ treści. Popracuj nad formą graficzną, która pomoże Ci w osiągnięciu zamierzonego efektu, czyli przyciągnie wzrok rekrutera do najważniejszych rubryk – z wykształceniem i doświadczeniem.
- Wirtualne – jest to rodzaj dokumentu nieprzeznaczonego do druku. Oprócz życiorysu zawodowego zawiera także portfolio, rekomendacje czy linki do profesjonalnych profilów internetowych, w których opisujesz swoją działalność zawodową.
- Storytellingowe – taki rodzaj życiorysu sprawi, że nawet zwyczajny opis własnej działalności gospodarczej w CV będzie znacznie bardziej atrakcyjny. To dobry sposób na udowodnienie swojej kreatywności i nieszablonowości. Zbuduj narrację, za pomocą której zaprezentujesz to, kim jesteś i czym się do tej pory zajmowałeś. Zrezygnuj ze schematów na korzyść dłuższego tekstu.
| Storytelling w CV – opisz swoją historię i przyciągnij uwagę rekrutera
Jakie dodatkowe informacje warto umieścić, opisując własną działalność gospodarczą w CV?
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie musi oznaczać braku doświadczenia w pracy zespołowej. Jeśli zdarzyło Ci się kierować grupą pracowników, opisz to. Być może zanim założyłeś własną działalność, pracowałeś w innym miejscu, a może był to wolontariat w szkole lub na studiach? Nie pomijaj takiego doświadczenia – zdobyte umiejętności mogą się okazać dla rekrutera kluczowe. Współpracowałeś z firmami bądź osobami, które są znane i cenione w branży, do której aplikujesz? Koniecznie o tym wspomnij.
Opisując działalność gospodarczą w CV, bądź konkretny. Skup się na najważniejszych umiejętnościach i przedsięwzięciach. Brak doświadczenia w pracy innej niż własna działalność wcale nie skreśla Cię jako pracownika etatowego. Przeanalizuj swoje mocne strony i wyeksponuj je w atrakcyjnej formie.
| Działalność dodatkowa w CV – czy i kiedy warto o niej wspomnieć?