02.01.2020 | 5 min czytania

Rozpocznij nowy rok z uporządkowanym CV

02.01.2020 | 5 min czytania

Uzupełnianie kwalifikacji, nabywanie nowych umiejętności, szlifowanie języków – rozwijaj się, aby Twoja kariera zmierzała w pożądanym kierunku. Nie zapomnij o podkreśleniu swoich postępów w CV. To ważne, nawet jeśli w najbliższym czasie nie zamierzasz zmienić miejsca zatrudnienia. Warto też doskonalić życiorys, eliminując z niego błędy, odświeżając szatę graficzną czy aktualizując zdjęcie.  

Nowy rok, nowy Ty, nowe CV

Zmiany w życiu zawodowym wydają się nieuchronne, choćby ze względu na postęp technologiczny, który dokonuje się na naszych oczach. Dobrze, jeśli są wprowadzane według planu. Rozpoczęcie nowego roku to świetny czas, by podsumować dotychczasowy przebieg kariery zawodowej, przeanalizować swoje cele, starać się o awans lub zmienić miejsce zatrudnienia. Oczekujesz nowych wyzwań, zależy Ci na wyższych zarobkach, a może trudno Ci porozumieć się z szefem lub nie odpowiada Ci atmosfera? Uporządkowanie i odświeżenie życiorysu może przynieść Ci wiele korzyści, niezależnie od Twojej aktualnej sytuacji.    

Kiedy i jak aktualizować CV?

Wielkie porządki w życiorysie

CV to Twoja wizytówka. Im więcej wysiłku i uwagi włożysz w jego stworzenie, tym korzystniej zaprezentujesz się w oczach rekrutera. Aspekty, na których warto skoncentrować się w nowym roku, to na przykład:

  • Zdjęcie

Choć nie musi pojawić się w CV, warto je zamieścić. Jeśli rekruter zobaczy Twoją twarz, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zapamięta Ciebie i Twoje dokonania zawodowe. Wybierając zdjęcie do życiorysu, postaw na profesjonalizm. Stonowany strój, jednolite tło, profesjonalne światło i obróbka graficzna sprawią, że korzystnie się zaprezentujesz. Nie zapomnij również o kadrowaniu – na fotografii powinna być widoczna przede wszystkim Twoja twarz, ewentualnie twarz i ramiona. Ostatnim, ale niewątpliwie istotnym elementem fotografii jest… uśmiech. 

Zadbaj o to, by zdjęcie, które zamieszczasz w CV, było aktualne. Upływ lat, radykalna zmiana fryzury czy utrata kilku kilogramów mogą sprawić, że trudno będzie Cię rozpoznać.  

4 zasady dobrego zdjęcia w CV

  • Doświadczenie i sukcesy

Końcówka roku to znakomity czas na podsumowania. Awansowałeś w ciągu mijających dwunastu miesięcy, sfinalizowałeś ciekawy projekt, który poszerzył Twoje horyzonty, a może zostałeś wolontariuszem? Zastanów się, jakie korzyści dzięki temu osiągnąłeś, czego się nauczyłeś, jakie wnioski wyciągnąłeś. Aktualizacja CV może uświadomić Ci, jak wiele dokonałeś. Dzięki temu zyskasz inspirację i motywację do wprowadzania kolejnych zmian, które poprawią jakość Twojego życia i pracy. 

  • Wykształcenie 

W życiorysie warto uwzględniać także dane dotyczące wykształcenia. Szkoła policealna, kolejny kierunek studiów podyplomowych – uzupełniając kwalifikacje, otworzysz sobie drogę do awansu. Być może zdobywanie nowych kompetencji ułatwi Ci podjęcie decyzji o wyborze nowej ścieżki zawodowej. Edukacja stanowi jeden z filarów rozwoju pracownika. Im więcej potrafisz, tym atrakcyjniej wypadasz w oczach potencjalnych pracodawców.   

  • Umiejętności

Noworoczne porządki w CV powinny objąć także sferę umiejętności – zarówno twardych, jak i miękkich. Osiągnąłeś kolejny poziom znajomości języka obcego, nauczyłeś się obsługiwać program komputerowy, który usprawnił Twoją pracę, a może ukończyłeś kurs, podczas którego opanowałeś trudną sztukę mediacji? Uwzględnij to w swoim CV. 

6 rzeczy, które muszą znaleźć się w CV

Twój życiorys powinien być nie tylko aktualny, ale również dostosowany do wymogów potencjalnego pracodawcy. Jeśli będziesz starać się o nowe stanowisko, przeanalizuj oczekiwania wskazane w ofercie i pomiń w życiorysie aspekty, które nie będą mieć znaczenia w pracy, o którą zamierzasz się ubiegać. 

Kreator CV Pracuj.pl – możesz skorzystać z niego zarówno wtedy, gdy chcesz jedynie odświeżyć życiorys, jak i w sytuacji, gdy zamierzasz stworzyć go od nowa. Wybierz szablon, uzupełnij kluczowe informacje i pobierz gotowy dokument.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV