29.04.2021 | 7 min czytania

Praca zdalna – CV, które podkreśli Twoje kompetencje

29.04.2021 | 7 min czytania

Pandemia i domowa izolacja skutecznie zmieniły tryb pracy wielu firm. Home office przestało być przywilejem, a stało się codziennością większości osób, które wcześniej pracowały stacjonarnie w biurach. Wielu pracodawców już zadeklarowało, że zdalny tryb wykonywania obowiązków pozostanie standardem w ich firmach. Jeśli planujesz zmianę pracy na zdalną, sprawdź, jak dostosować treść dokumentów aplikacyjnych do nowej sytuacji na rynku.

Czego dowiesz się z artykułu?

Praca zdalna – CV inne czy takie samo jak do biura?
CV – praca zdalna wymaga specjalnych kompetencji
Jak pracodawcy postrzegają pracę zdalną w CV?

W ostatnich latach coraz więcej branż otwiera się na współpracę zdalną z pracownikiem. Pandemia tylko przyspieszyła ten proces i pokazała, że zdecentralizowana firma może funkcjonować na tak samo dobrym poziomie jak stacjonarna. W związku z tymi zmianami pracodawcy zaczęli zwracać uwagę na szczególne cechy potencjalnych kandydatów do pracy.

Praca zdalna – CV inne czy takie samo jak do biura?

Zastanawiasz się, jak przygotować CV do pracy zdalnej? Pod względem formalnym taki dokument nie różni się od tego, który wysyłasz, aplikując na stanowisko stacjonarne. Możesz więc skorzystać z życiorysu, który przygotowałeś wcześniej, albo użyć kreatora CV Pracuj.pl i postawić na nowy, odświeżony wygląd Twojego dokumentu.

Jest jednak kilka elementów, które nie są konieczne – ale z pewnością warto je zawrzeć w CV składanym do pracy w formie home office. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, o co chodzi.

| Jak dopasować CV do oferty pracy?

CV – praca zdalna wymaga specjalnych kompetencji

CV to dokument, który powinien mieć kilka stałych punktów. Sekcje, takie jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy dodatkowe umiejętności, są niezbędne. Ale to, co dokładnie w nich zawrzesz i jakie kwestie uznasz za najważniejsze, zależy od Ciebie. W wypadku pracy zdalnej CV ma większą szansę zostać zauważone, jeśli opiszesz w nim niektóre ze swoich umiejętności miękkich.

  • Samodzielność i dobra organizacja pracy

Wiele osób, które nie przepadają za pracą zdalną, miewa kłopoty z wydzieleniem czasu na pracę i odpoczynek, a także ustalaniem priorytetów poszczególnych zadań. Przebywanie w domu w ich przypadku sprawia, że czas ucieka im przez palce, a wszystko, co robią, jest mało efektywne.

Umiejętność organizowania własnej pracy jest podstawowym atutem osób, które chcą pracować zdalnie i nie potrzebują codziennej motywacji w postaci kontroli przełożonego. Doceni to każdy szef, który chce mieć pewność, że zatrudnia osobę terminową i sumienną. Dlatego jeśli aplikujesz na stanowisko, które zakłada wykonywanie zadań w formie home office, koniecznie podkreśl w CV swoje zdolności związane z samoorganizacją.

  • Znajomość technologii

W przypadku wielu stanowisk znajomość programów komputerowych jest ważnym wymogiem – bez względu na miejsce wykonywania zadań. Ale nie dla wszystkich pracodawców oczywiste jest, że masz w małym palcu obsługę programów przydatnych do telekonferencji czy udostępniania innym swoich plików. Napisz o tym w CV, a zyskasz dodatkowy punkt u niejednego rekrutera!

Pamiętaj też, że w dobie pandemii wiele spotkań zawodowych jest prowadzonych online już na etapie rekrutacji do pracy. Dlatego jeśli nie znasz programu, za pośrednictwem którego ma się odbyć spotkanie, koniecznie sprawdź wcześniej, jak on działa. W ten sposób unikniesz spóźnienia spowodowanego kłopotami technicznymi.

  • Łatwość pracy zespołowej online

Nie każdy potrafi porozumieć się ze współpracownikami czy klientami, jeśli nie widzi się z nimi twarzą w twarz. Szczególnie jeśli osoba nowa w danej firmie musi kontaktować się ze starymi wyjadaczami, którzy pracują już od wielu lat.

W swoim CV podkreśl, że potrafisz nawiązywać kontakty i współpracować z zespołami wirtualnymi czy rozproszonymi ,. Potencjalny pracodawca z pewnością doceni, że w trudnych czasach izolacji liczy się dla Ciebie nie tylko Twoja osobista praca, lecz także sprawny przepływ informacji w firmie.

| Czym są umiejętności miękkie i które miękkie kompetencje warto uwzględnić w CV?

Jak pracodawcy postrzegają pracę zdalną w CV?

Praca zdalna w CV w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi. Co więcej, dla wielu pracodawców doświadczenie związane z home office jest dużym atutem kandydata. Dlatego jeśli kiedyś już pracowałeś zdalnie w pełni lub częściowo, koniecznie wspomnij o tym w sekcji dotyczącej historii zawodowej. Ciekawym rozwiązaniem będzie też stworzenie podsumowania zawodowego ze wzmianką o tym, że jesteś pracownikiem, który z powodzeniem realizuje swoją pracę na odległość.

Pamiętaj, że jeśli ogłoszenie dotyczy pracy stacjonarnej, nie ma potrzeby mocno podkreślać w CV doświadczenia związanego z home office. Wykorzystaj miejsce na inne umiejętności i doświadczenia, a o pracy zdalnej wspomnij ewentualnie podczas rozmowy.

| Słowa, które dodadzą mocy Twojemu CV

 

Wiesz już, jak opisać pracę zdalną w CV i co podkreślić w dokumentach, jeśli aplikujesz na stanowisko z możliwością home office. Uaktualnij swój życiorys lub stwórz nowy plik i wyślij CV do najciekawszych według Ciebie firm!