Ubolewasz nad tym, że przeszedłeś na emeryturę, bo nadal czujesz, że masz jeszcze wiele do zaoferowania? A może praca na emeryturze to dla Ciebie konieczność? Bez względu na Twoje motywacje powrót na rynek pracy na emeryturze nie musi być trudny. Z pewnością jednak warto poznać wskazówki dotyczące pisania życiorysu. Zobacz, jak stworzyć dobre CV emeryta.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Nowoczesne CV dla emeryta – to znaczy jakie?
• CV emeryta – wzór.
Nowoczesne CV dla emeryta – to znaczy jakie?
Kiedy ostatni raz przygotowywałeś swoje CV? Czy masz jego aktualną wersję? Odśwież wiedzę na temat standardów tworzenia tego dokumentu, ponieważ uległy one zmianie, a dotyczą również osób, które ubiegają się o pracę na emeryturze.
Przy pisaniu CV emeryta i nie tylko warto postawić na konkretne treści. Rekruter poświęci maksymalnie kilkanaście sekund na zapoznanie się z Twoją aplikacją. Spójrz więc na dokument, który stworzyłeś, i zastanów się, czy wszystkie zawarte w nim informacje są niezbędne. Idealnie, gdyby cała treść zmieściła się na jednej stronie A4.
Twoje CV jest za długie? W skróceniu CV może Ci pomóc kontekst oferty pracy, na którą aplikujesz. Obecnie dobrze jest tworzyć życiorys nie tylko z myślą o danym stanowisku, ale nawet konkretnym przedsiębiorstwie. Dlatego przeanalizuj treść ogłoszenia pod kątem tego, co istotne dla pracodawcy. Czy szuka on pracownika z bogatym doświadczeniem? Wyszczególnij swoje poprzednie stanowiska i opisz, czym się na nich zajmowałeś. Może dla firmy ważne są miła atmosfera w miejscu pracy i komunikatywność pracowników? Poświęć więcej miejsca na przedstawienie Twoich zainteresowań i umiejętności, aby przyszły pracodawca miał szansę lepiej Cię poznać.
Duże znaczenie ma również to, jak CV prezentuje się wizualnie. Estetyczna forma CV dla emeryta sprawi, że wyróżni się ono spośród innych kandydatur. Jeśli masz wrażenie, że Twój życiorys nie wygląda atrakcyjnie, jest nieczytelny lub układ treści nie przykuwa uwagi, skorzystaj z gotowych szablonów dostępnych w internecie, a najwygodniej – z Kreatora CV Pracuj.pl. To przydatne narzędzie przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces tworzenia CV, a ponadto efekt końcowy będzie zawsze estetyczny i zgodny z Twoimi oczekiwaniami.
| Jak skutecznie opisać sukcesy w CV?
CV emeryta – wzór
Chcesz wiedzieć dokładnie, jak napisać CV dla emeryta? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę punktów do opisania.
- Dane kontaktowe
Wystarczą imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Zauważyłeś pewnie, że wśród tych informacji brakuje stanu cywilnego, daty urodzenia czy adresu zamieszkania. Obecnie zamieszczanie takich danych nie jest konieczne, podobnie jak aktualnego zdjęcia – takie czynniki nie powinny mieć wpływu na decyzję pracodawcy. W CV emeryta w sekcji danych warto jednak napisać krótko, że przebywasz na emeryturze – np. zamieścić dopisek „emerytowana nauczycielka matematyki” lub „emerytowany kierowca autobusu”.
- Podsumowanie zawodowe
Chociaż wszystkie informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym mają swoje miejsce w CV, warto pochwalić się swoimi osiągnięciami, nagrodami lub szczególnymi umiejętnościami. Potraktuj tę rubrykę jako krótkie przedstawienie swoich mocnych stron. Możesz też nawiązać do ogłoszenia: wyjaśnić, dlaczego zainteresowała Cię konkretna oferta, lub przedstawić pracodawcy Twoje pomysły do wdrożenia w nowym miejscu pracy. Postaraj się ograniczyć do 3-4 zdań.
- Doświadczenie zawodowe
Wymień przedsiębiorstwa, w których pracowałeś, zaczynając od ostatniego. Jeśli często zmieniałeś miejsca pracy, skup się na ostatnich 10-15 latach. Pamiętaj o zamieszczeniu pełnej nazwy firmy, nazwy Twojego stanowiska i przedziałów czasowych, w których byłeś tam zatrudniony (wystarczą miesiąc oraz rok rozpoczęcia i zakończenia pracy).
Opisz w punktach swoje obowiązki na danym stanowisku, zwłaszcza jeśli wchodzą one w zakres również Twojej przyszłej pracy na emeryturze. Jeśli możesz się pochwalić szczególnymi osiągnięciami (np. nagrodami), wyróżnij je, np. pogrubieniem.
- Umiejętności
Pamiętaj, że to nie tylko prawo jazdy kat. B czy znajomość pakietu MS Office. W rubryce dotyczącej Twoich umiejętności pochwal się również swoimi cechami osobowości lub tzw. umiejętnościami miękkimi. Przykładowo: odporność na stres, umiejętność pracy w zespole czy rzetelność – to cechy, które dla niejednego pracodawcy liczą się równie mocno, co doświadczenie zawodowe.
- Wykształcenie
Tej części nie musisz poświęcać wiele miejsca – wystarczy wspomnieć ostatnią uczelnię lub szkołę, którą ukończyłeś.
- Zainteresowania
Dzięki opisowi zainteresowań zyskasz na wyrazistości jako kandydat. Poza tym Twoje pasje to również swego rodzaju praca w domu na emeryturze. To, co lubisz robić w wolnym czasie, może rekruterowi wiele powiedzieć o tym, jakim pracownikiem będziesz. To również dobry temat do zagajenia na rozmowie rekrutacyjnej, który pozwoli przełamać lody i przejść na bardziej swobodny ton konwersacji.
Pamiętaj, że od wejścia w życie RODO zmieniła się również klauzula CV, którą każdy starający się o pracę powinien zamieścić w swoim dokumencie, aby jego kandydatura mogła być rozpatrywana. Obecnie klauzula brzmi: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [tu wpisujesz nazwę firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
| Praca zdalna – CV, które podkreśli Twoje kompetencje
Wiesz już, jak powinno wyglądać przykładowe CV emeryta. Dzięki uwzględnieniu tych porad z pewnością znajdziesz wymarzoną pracę na emeryturze.