05.12.2019 | 5 min czytania

Poznaj przepis na dobre CV

05.12.2019 | 5 min czytania

Tworzenie CV przypomina przygotowywanie wykwintnej potrawy, która może zachwycić lub zniesmaczyć rekrutera. Aby życiorys stał się Twoim daniem popisowym, doskonal umiejętności i rozwijaj kompetencje. Staranność i kilka szczypt przypraw, np. konkretnych liczb i faktów z Twojego życia zawodowego, dodatkowo wzbogacą smak produktu, który zaserwujesz potencjalnemu pracodawcy.

Przygotowanie CV – krok po kroku

Składniki: 

  • bogate doświadczenie zawodowe
  • wysokie kwalifikacje 
  • wymagane umiejętności
  • znajomość języków obcych 
  • cechy osobowości istotne w danym zawodzie

7 cech charakteru, które cenią pracodawcy

  • profesjonalne zdjęcie

4 zasady dobrego zdjęcia w CV

  • umiejętność czytania ogłoszeń - im dokładniejsza analiza oferty, tym łatwiej dobrać składniki, które zachwycą potencjalnego pracodawcę.

Jak czytać ogłoszenia o pracę?

Sposób przygotowania:

1. Uzupełnij dane osobowe i kontaktowe

Upewnij się kilkakrotnie, że poprawnie wpisałeś numer telefonu i adres e-mail.  

2. Dodaj zdjęcie, które wzbogaci szatę graficzną dokumentu

Dobrze, jeśli pracodawca może zobaczyć, jak wyglądasz. Choć kluczową rolę odgrywają kompetencje, możliwość przypisania ich do wizerunku konkretnej osoby przyczyni się do tego, że zostaniesz lepiej zapamiętany. 

3. Dokładnie przeanalizuj treść oferty pracy

Zastanów się, czy posiadasz kompetencje, aby wykonywać zadania na wybranym stanowisku. Następnie opisz swoją historię zawodową – tak, aby wynikało z niej, że zdobyłeś przygotowanie niezbędne do objęcia nowej posady. Powołuj się na konkretne obowiązki, które dotychczas wykonywałeś. Możesz także pochwalić się sukcesami. Ważne, aby opis Twoich dokonań był konkretny i autentyczny. Świetnie, jeśli posiadasz rekomendacje wystawione przez poprzednich pracodawców. Sukcesy (np. naukowe) i referencje mają kluczowe znaczenie, jeśli dopiero rozpoczynasz karierę i nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem.   

4. Opisz swoje kwalifikacje

Odnieś się do ostatniego, zakończonego etapu edukacji, np. do studiów magisterskich. Jeśli uzupełniałeś wykształcenie i ukończyłeś studia podyplomowe, również o tym wspomnij. Podaj nazwę szkoły, kierunku oraz specjalizacji. Określ czas nauki. Jeśli wciąż studiujesz, wyraźnie zaznacz to w życiorysie.    

5. Wskaż, jakie języki obce opanowałeś

Ważne, abyś określił poziom znajomości języka. Możesz posługiwać się ogólnymi sformułowaniami, np. „język angielski na poziomie średnio zaawansowanym”, a dodatkowo wprowadzić symbole literowe i liczbowe, np. B1, B2 itd. Warto przystąpić do egzaminu certyfikującego i uzyskać pisemne potwierdzenie umiejętności. Certyfikat będzie „smakowitym” dodatkiem do Twojego CV.   

6. Dodaj informacje o kursach i szkoleniach

Pochwal się, że w trakcie szkoleń i kursów zdobyłeś albo rozwinąłeś umiejętności potrzebne na wolnym stanowisku. Chodzi zarówno o kompetencje twarde, jak np. znajomość konkretnego oprogramowania, umiejętność programowania, jak i miękkie, jak np. znajomość technik negocjacyjnych, umiejętność zarządzania sobą w czasie itp.  

7. Zamieść link do swojego portfolio, bloga albo strony internetowej

 Odnośniki kierujące do tego, co samodzielnie stworzyłeś, pozwolą pracodawcy ocenić poziom Twoich umiejętności. 

8. Napisz o swoich zainteresowaniach

Uwielbiasz skandynawskie kryminały? Uczestniczysz w rajdach rowerowych? Grasz w amatorskim teatrze, a może piszesz ikony lub próbujesz swoich sił w malarstwie akwarelowym? Wspomnij o pasjach, nawet jeśli nie mają związku z zawodem, jaki wykonujesz. Daj się poznać – dzięki temu Twoje CV zyska bardziej wyrazisty „smak”. 

9. Regularnie aktualizuj życiorys

Dzięki aktualizacji Twój życiorys będzie zawsze świeży i atrakcyjny.

Tworząc CV, korzystaj z najlepszych składników. Nie zapomnij „doprawić” go faktami oraz liczbami, które będą stanowić potwierdzenie Twoich kompetencji. Możesz wspomnieć również o zainteresowaniach i dla smaku dodać próbkę Twoich umiejętności, np. w postaci linku do portfolio. CV stworzone według sprawdzonej receptury to pierwszy krok to sukcesu zawodowego.   

Przygotowywanie CV w kreatorze Pracuj.pl jest czystą przyjemnością! 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV