22.12.2022 | 7 min czytania

Poziom angielskiego – jak go określić?

22.12.2022 | 7 min czytania

Znasz języki obce? Świetnie! Na wielu stanowiskach znajomość języka obcego to już podstawa. Wyeksponuj w CV informacje o umiejętnościach językowych i precyzyjnie opisz poziom znajomości języka. Podejdź do tematu rzetelnie i uczciwie. Stosuj powszechnie przyjęte stopnie oceny znajomości języków obcych i nie zawyżaj swojego poziomu znajomości języka. Pamiętaj, że pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzi, czy Twoje deklaracje mają pokrycie z rzeczywistością.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Jakie są poziomy angielskiego?
• Jak opisać języki w CV? Poznaj sposób skalowania
• Poziom matury rozszerzonej z angielskiego – czy wystarczy do pracy?
• Budujemy CV – języki w dokumencie
• Kursy językowe – czy warto o nich wspominać?
• Jakiej znajomości języków obcych w CV wymaga się w korporacjach?

Jakie są poziomy angielskiego?

Kandydaci w swoich aplikacjach stosują różnego rodzaju opisy poziomu angielskiego w CV. Najczęściej spotykane określenia to:

 • podstawowa,
 • średniozaawansowana,
 • biegła.

Czasem informacje są nieco bardziej doprecyzowane:

 • poziom początkujący,
 • średniozaawansowany niższy lub wyższy,
 • zaawansowany,
 • ojczysty, tzw. native.

Choć są one zrozumiałe dla większości pracodawców, ich wadą jest niemiarodajność. Samodzielna ocena poziomu nauki angielskiego czy też innego języka może mieć mocno subiektywny charakter. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc posługiwanie się wprowadzonym przez Radę Europy systemem oceny umiejętności językowych.

Używając 6-stopniowej skali Common European Framework Reference for Languages, w prosty i czytelny sposób przedstawisz swój poziom znajomości języka. Sprawdź, co oznaczają poszczególne stopnie kompetencji językowych i poziomu zaawansowania języka angielskiego.

 • A1 – beginner

Potrafisz porozumiewać się w prostych sytuacjach życia codziennego oraz podejmować interakcję, jeśli Twój rozmówca mówi powoli i zrozumiale. Znajomość angielskiego na tym poziomie jest niewystarczająca w kontaktach biznesowych.

 • A2 – elementary/pre-intermediate

Potrafisz wypowiadać się na typowe tematy związane z życiem prywatnym. Porozumiewasz się w prostych sytuacjach komunikacyjnych. Taki stopień znajomości angielskiego nie wystarczy jednak do prowadzenia rozmów biznesowych.

 • B1 – intermediate

Budujesz spójne wypowiedzi ustne i pisemne na standardowe tematy dotyczące życia prywatnego i zawodowego. Jest to język angielski komunikatywny, przydatny w rozmowach biznesowych z pominięciem tematów specjalistycznych.

 • B2 – upper/post-intermediate

Potrafisz budować wypowiedzi zarówno na tematy specjalistyczne, związane z Twoją dziedziną, jak i abstrakcyjne. Rozumiesz złożone teksty i mówisz na tyle płynnie, że rozmowa w języku angielskim nie wywołuje dyskomfortu u Ciebie ani u Twojego rozmówcy. Na tym poziomie możesz swobodnie wykonywać obowiązki służbowe w obcym języku.

 • C1– advanced

Rozumiesz nawet długie i trudne teksty w języku obcym. Potrafisz wypowiadać się płynnie w sytuacjach prywatnych i zawodowych oraz formułować szczegółowe wypowiedzi na temat złożonych problemów.

 • C2 – nearly native-speaker level

Znasz język angielski w stopniu zbliżonym do jego rodzimego użytkownika. Na tym poziomie w praktyce rozumiesz niemal wszystko i potrafisz budować profesjonalne wypowiedzi na różnorodne tematy.

| Działalność dodatkowa w CV – czy i kiedy warto o niej wspomnieć?

Jak opisać języki w CV? Poznaj sposób skalowania

Informacja o umiejętnościach językowych w CV, np. zaawansowanym angielskim, powinna być merytoryczna, zrozumiała i zauważalna na pierwszy rzut oka. Te trzy cele osiągniesz, łącząc ze sobą formalną, słowną i graficzną metodę opisu poziomu znajomości języka. Warto skorzystać z jednego z 6 stopni oceny, np. B2 lub C1, i uzupełnić ją krótkim opisem słownym. Przykładowo:

Język angielski – B2 – uper/post-intermediate – płynna znajomość w mowie i piśmie umożliwiająca wykonywanie obowiązków zawodowych w języku obcym.

Obok opisu lub poniżej umieść prostą grafikę, która przyciągnie wzrok pracodawcy od razu po otwarciu dokumentu. Najbardziej adekwatne jest użycie znaczników na 6-stopniowej skali umiejętności językowych. Mogą to być kropki lub pasek postępu. Przykładowo: posługując się poziomem B2 z angielskiego, wyróżniasz kolorem 4 z 6 kropek.

| Słowa, które dodadzą mocy Twojemu CV

Poziom matury rozszerzonej z angielskiego – czy wystarczy do pracy?

Na jakim poziomie jest matura rozszerzona z angielskiego lub matura podstawowa i jak określić poziom znajomości języka? O tym decyduje Twój wynik! W zależności od poziomu matury z języka angielskiego (podstawowego lub rozszerzonego) oraz uzyskanej punktacji można określić swoje umiejętności językowe, oceniając je jako:

 • A1 - matura podstawowa zdana na 30 do 75%,
 • A2 - matura podstawowa zdana na 76 do 100% oraz matura rozszerzona zdana na 30 do 65%,
 • B1 - matura rozszerzona zdana na 66 do 100%.

Zaledwie najwyższy z tych poziomów, poziom B1, może dać Ci szansę podjęcia pracy w miejscu, w którym wymagany jest język angielski. Po maturze Twój język może być komunikatywny, ale niekiedy w życiu zawodowym jest to niestety zbyt mało. Dlatego warto trochę podszkolić swój poziom znajomości angielskiego lub innego języka i zapisać się na kurs językowy.

| CV naukowe – czym powinno różnić się od klasycznego?

Budujemy CV – języki w dokumencie

Spójrz na swoje CV – angielski znasz doskonale, a informację o tym języku zamieściłeś na końcu drugiej strony dokumentu? Jeśli chcesz przykuć uwagę rekrutera, powinieneś wyeksponować tę umiejętność w takim miejscu, aby była widoczna na pierwszy rzut oka. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy języki w CV są jednym z kluczowych wymagań stawianych przez pracodawcę.

Warto zadbać o to, by CV było uporządkowane i merytoryczne, a sekcja „Umiejętności” znajdowała się na pierwszej stronie dokumentu. W jego zredagowaniu pomocne będzie skorzystanie z kreatora CV.

| 6 rzeczy, które muszą znaleźć się w CV

Kursy językowe – czy warto o nich wspominać?

Jeśli szukasz potwierdzenia swoich umiejętności, warto zdać egzaminy językowe. Certyfikat po jego ukończeniu stanowi formalne potwierdzenie Twojej znajomości języka. Teoretycznie taki dokument jest bezterminowy. Jednak w praktyce jego wartość jest oceniana wysoko przez 2-3 lata od daty wydania. Jeżeli więc Twój certyfikat został wystawiony 10 czy 15 lat temu, lepiej pozostać przy określeniu skali znajomości języka i krótkim opisie.

Znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie potwierdzają certyfikaty CAE (poziom C1) oraz CPE (poziom C2). Organizacją umożliwiającą zdobycie tych certyfikatów zajmuje się University of Cambridge Local Examinations Syndicate. Możesz także zdecydować się na zdawanie egzaminu LTE – London Tests of English lub TOEFL – Test of English as a Foreign Language – równie prestiżowych i szeroko uznawanych egzaminów.

Wszystkie egzaminy, które umożliwiają zdobycie powyższych certyfikatów, są odpłatne. Przystąpienie do nich warto potraktować jako inwestycję w przyszłość, która przyda Ci się przy różnych rekrutacjach.

W przypadku braku pewności co do poziomu znajomości języka możesz sprawdzić swoje kompetencje za pomocą bezpłatnych testów dostępnych online. Warto jednak pamiętać, że mają one wyłącznie znaczenie poglądowe. Pozwalają ogólnie ocenić poziom angielskiego. Nie są jednak formalnym potwierdzeniem znajomości języka na danym poziomie.

| Jak opisać wykształcenie w CV?

Jakiej znajomości języków obcych w CV wymaga się w korporacjach?

Duże firmy, które prowadzą współpracę międzynarodową, zwykle wymagają wysokiego poziomu znajomości języka angielskiego. Stosowna informacja pojawia się jest już w ogłoszeniach o pracy. Najczęściej spotykanym wymogiem jest znajomość angielskiego na poziomie B2 lub zaawansowany angielski. Można go potwierdzić, przystępując do egzaminu FCE, czyli First Certificate in English.

To jedno z najpopularniejszych zaświadczeń potwierdzających znajomość języka angielskiego. Jest honorowane przez wielkie koncerny, uczelnie w Polsce i na świecie oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej w przypadku ubiegania się na przykład o zawód pilota wycieczek.

| Freelancer w korporacji – jak się odnaleźć?

Znajomość języków obcych może dać Ci przewagę nad innymi kandydatami, zwłaszcza jeśli będą one mniej popularne niż angielski lub rozwinięte na wysokim poziomie. Dzięki temu zyskujesz także możliwość pracy w międzynarodowym środowisku, co może otworzyć Ci wiele perspektyw rozwojowych na rynku pracy.