28.10.2021 | 8 min czytania

Podsumowanie zawodowe – jak określić swoje cele w CV?

28.10.2021 | 8 min czytania

Profil zawodowy, podsumowanie, cel zawodowy – to trzy różne nazwy tej samej sekcji w CV. Pomimo kilku funkcjonujących określeń, w Polsce wciąż wiele osób nie zna żadnego z nich, a co za tym idzie, nie dodaje celu zawodowego do swojego życiorysu. Tymczasem dzięki zawartym w nim informacjom rekruterowi łatwiej będzie zdecydować, czy oferta pracy spełni Twoje oczekiwania. Sprawdź, jak stworzyć profil zawodowy, który wzbogaci Twoje CV.

Czego dowiesz się z artykułu?

Profil w CV – jak go skonstruować?
Profil zawodowy w CV na początku kariery zawodowej
Cele zawodowe – CV doświadczonego pracownika
Profil i CV – przykładowe cele zawodowe przedstawicieli różnych profesji

Profil w CV – jak go skonstruować?

Profil zawodowy, nazywany także podsumowaniem lub celem, to opis Twojego doświadczenia i kwalifikacji, a także motywacji do pracy. Jego długość nie powinna przekraczać 5 zdań.

Co zrobić, aby profil zawodowy w CV zadziałał na Twoją korzyść? Zastanów się nad swoimi atutami, doświadczeniem zawodowym, kierunkiem rozwoju oraz możliwościami, jakie oferuje firma, w której chcesz pracować. To pozwoli Ci stworzyć konkretne i zwięzłe podsumowanie zawodowe, dzięki któremu wyróżnisz się  na tle pozostałych kandydatów i zainteresujesz pracodawcę swoją osobą. Poniżej przestawiamy najważniejsze wyznaczniki dobrego profilu w CV.

  1. Umieść podsumowanie zawodowe w odpowiednim miejscu

Profil zawodowy warto zawrzeć w takim miejscu, aby można było dojrzeć go na pierwszy rzut oka, np. między danymi osobowymi a rubryką, w której opisujesz doświadczenie. Dzięki temu zyskasz pewność, że wzrok rekrutera powędruje w pożądanym kierunku.

  1. Określ cele zawodowe

Zdefiniowanie celów zawodowych ma bardzo duże znaczenie. Podsumowanie powinno sygnalizować potencjalnemu pracodawcy, które elementy Twojego CV są najważniejsze. Dlatego nadaj komunikatowi zwięzłą formę. Ważne jest unikanie ponownego wykorzystania zwrotów i sformułowań użytych w innych częściach dokumentu. Określ konkretnie, na czym najbardziej zależy Ci w życiu zawodowym. Twoje aspiracje powinny być możliwe do zrealizowania.

Jakie mogą być cele zawodowe? Oto przykłady:

  • praca na określonym stanowisku lub w konkretnym dziale,
  • działalność na rynku międzynarodowym,
  • opracowywanie i wdrażanie nowoczesnych systemów informatycznych,
  • łączenie pracy i zainteresowań.
  1. Uwzględnij oczekiwania podane w ofercie pracy

Czytając Twój profil zawodowy, pracodawca powinien odnieść wrażenie, że doskonale poradzisz sobie z pracą na określonym stanowisku. Odnieś się do wymagań potencjalnego szefa. Unikaj wklejania tego samego profilu zawodowego do każdego dokumentu aplikacyjnego – warto każdorazowo go spersonalizować.

  1. Napisz, kim jesteś

Podsumowanie możesz zacząć od tego, że jesteś: studentem, architektem, lekarzem, historykiem, managerem itd. Warto wspomnieć także o tym, jakie zagadnienia branżowe najbardziej Cię interesują. Zadbaj o to, aby Twój profil zawodowy był spójny i charakterystyczny. Unikaj ogólnikowych sformułowań, które mogą sprawić, że życiorys będzie przypominał setki innych.

  1. Podsumuj dotychczasowy przebieg kariery

Kolejny istotny element profilu zawodowego to krótki opis najważniejszych osiągnięć, np. uzyskanie tytułu naukowego, objęcie kierowniczego lub samodzielnego stanowiska itd. Z podsumowania zawodowego powinno wynikać, kim jesteś i dlaczego warto Cię zatrudnić.

  1. Podkreśl swoją motywację

Kwestia motywacji ma szczególne znaczenie w odniesieniu do pracowników, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie. Chodzi np. o absolwentów lub osoby, które zdecydowały się przekwalifikować. Czynniki, które motywują do działania, to m.in. chęć podjęcia pracy w renomowanej firmie oraz doskonalenie dotychczas zdobytych umiejętności w pracy.

| Jak dopasować CV do oferty pracy?

Profil zawodowy w CV na początku kariery zawodowej

– Jeśli przygotowujesz aplikację na staż lub praktykę, warto potraktować profil zawodowy jako miejsce do pokazania Twoich motywacji zawodowych oraz tego, gdzie widzisz się w przyszłości – podpowiada Konstancja Zyzik, Ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl.

Osoba, która jest na początku kariery zawodowej, może wskazać kilka bliskich sobie kierunków rozwoju. Jeśli myśli o karierze np. w dziale HR, może jako obszar swojej specjalizacji podać zarówno rekrutację, jak i employer branding.

PRZYKŁAD:

  • Kim jesteś?

„Jestem studentką V roku Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego”.

  • Jaki jest Twój obszar specjalizacji?

„Interesuję się tematyką zarządzania zasobami ludzkimi, a swoją pasję rozwijam jako wolontariusz w dziale zasobów ludzkich Fundacji Centrum Prasowe”.

  • Jaki jest Twój cel zawodowy?

„Swoje kompetencje chciałabym rozwijać dalej w dziale rekrutacji w firmie XYZ”.

|  Brak doświadczenia zawodowego a CV – 7 porad, jak napisać ciekawy życiorys

Cele zawodowe – CV doświadczonego pracownika

– Osoba z co najmniej 2-letnim doświadczeniem powinna potraktować profil zawodowy jako miejsce do podsumowania swojej dotychczasowej kariery, przedstawienia specjalizacji, największych sukcesów oraz planów na przyszłość – mówi Konstancja Zyzik. – Porównałabym profil zawodowy z kilkuzdaniową wizytówką kandydata.

PRZYKŁAD:

  • Kim jesteś?

„Jestem Senior Account Managerem z 7-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami komunikacyjnymi (ATL, BTL i digital) zdobywanym w międzynarodowych agencjach reklamowych”.

  • Jaki jest Twój obszar specjalizacji?

„Skutecznie zarządzałem i wdrażałem kampanie reklamowe dla klientów z sektora usług, finansów czy telekomunikacji, koordynowałem również pracę 10-osobowego zespołu”.

  • Jaki jest Twój cel zawodowy?

„Poszukuję pracy jako Menedżer ds. Marketingu w organizacji z branży finansów”.

| Obowiązki i doświadczenia – jak opisać w CV?

Profil i CV – przykładowe cele zawodowe przedstawicieli różnych profesji

W sformułowaniu skutecznego celu zawodowego do CV pomocne będą przykłady dla różnych profesji.

  • Sprzedawca

„Jako sprzedawca z 10-letnim doświadczeniem w branży chciałbym wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu profesjonalnej obsługi klienta w międzynarodowej firmie, która stawia na rozwój”.

  • Recepcjonista

„Chciałabym wykorzystać biegłą znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie w kompleksowej obsłudze recepcji i sal konferencyjnych, podejmując nowe wyzwania w prestiżowej sieci hoteli”.

  • Lekarz dentysta

„Praca w nowoczesnej klinice, dysponującej światowej klasy sprzętem i dbającej o ciągły rozwój personelu medycznego, będzie odzwierciedleniem mojej pasji i szansą rozwoju w dziedzinie implantologii stomatologicznej”.

  • Pracownik obsługi klienta w banku

„Chcę wykorzystać zdolności analityczne i biegłą znajomość procedur kredytowych, efektywnie doradzając klientom banku, który dba o skuteczne wdrażanie nowych rozwiązań finansowych”.

  • Księgowy

„Praca w międzynarodowym konsorcjum motoryzacyjnym będzie dla mnie szansą na połączenie wiedzy i doświadczenia z zakresu księgowości z biegłą znajomością języka niemieckiego”.

  • Informatyk

„Chcę rozwijać się zawodowo w wiodącej na rynku firmie, wdrażającej najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne w branży telekomunikacyjnej”.

  • Tłumacz

„Praca  w Państwa wydawnictwie pozwoli mi na realizację moich celów związanych z   tłumaczeniem publikacji z języka włoskiego”.

  • Farmaceuta

„Swoją przyszłość zawodową wiążę z doskonaleniem umiejętności badawczych w prestiżowym środowisku nowoczesnej firmy farmaceutycznej”.

  • Kosmetolog

„Chcę podjąć pracę w firmie, w której będę mogła realizować swoją pasję i rozwijać się w branży wellness, wykorzystując doskonałą znajomość rynku nowoczesnych preparatów pielęgnacyjnych”.

  • Office manager

„Jako zaangażowany pracownik administracyjny z kilkuletnim stażem chcę wykorzystać swoje doświadczenie do efektywnego zarządzania sekretariatem jednostki samorządowej”.

| Jak napisać CV bez stresu?

 

Cele zawodowe w CV nie tylko ułatwią pracę osobom przeprowadzającym rekrutację, ale i pozwolą Ci zaoszczędzić czas. Unikniesz sytuacji, w której zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a okaże się, że oferowane stanowisko zupełnie Ci nie odpowiada. Sprawdź kreator CV Pracuj.pl i stwórz swój idealny dokument aplikacyjny z uwzględnieniem profilu zawodowego.