10.07.2019 | 4 min czytania

Perfekcyjne CV, czyli jakie?

10.07.2019 | 4 min czytania

Bez błędów, przejrzysty, poprawny językowo i merytorycznie. Przygotowany z zaangażowaniem i odzwierciedlający faktyczne umiejętności oraz doświadczenie kandydata. Takiego życiorysu oczekują rekruterzy. Aby stworzyć profesjonalne CV, potrzebne są między innymi: umiejętność oceny własnych kompetencji i znajomość wymagań pracodawcy.

CV to coś więcej niż plik, dokument i formalny wymóg. To swego rodzaju wizytówka i sposób budowania wizerunku na rynku pracy. Jeśli chcesz zaprezentować swój profesjonalizm, przygotuj się do rekrutacji.

Perfekcyjne CV to takie, które jest:

  • Kompletne

Dane osobowe, historia zatrudnienia, cele zawodowe, kwalifikacje i umiejętności (twarde i miękkie) oraz zainteresowania – to kluczowe informacje, jakie powinny pojawić się w życiorysie. Ważne, by nie zabrakło w nim np. numeru telefonu i zgody na przetwarzanie danych osobowych. Pominięcie jednej informacji może skutkować brakiem odzewu ze strony firmy, w której chcesz podjąć pracę.  

7 elementów, które warto zamieścić w CV

  • Niepowtarzalne

Dobrze, by Twoje CV było wyjątkowe. Warto np. zdecydować się na niestandardowy funkcjonalny życiorys. Kopiowanie wzorów dostępnych w Internecie świadczy o braku zaangażowania. Staraj się unikać utartych zwrotów i popularnych określeń, które w rzeczywistości nie oddają Twojego dorobku, planów czy umiejętności. Bądź autentyczny, przedstawiając swoje doświadczenie i motywację. Zadbaj o to, by Twoje cele zawodowe były opisane nie tylko zwięźle, ale również atrakcyjnie. Dzięki temu rekruter będzie mógł ocenić, czy jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

  • Czytelne i estetyczne

Pisząc CV, unikaj nadmiernie wyrazistej kolorystyki oraz zdobień, które utrudniają odczytanie tekstu. Decydując się na popularne fonty, upewnij się, że dokument jest czytelny. Jeśli chcesz uniknąć błędów, możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl.     

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
  • Dostosowane do oczekiwań pracodawcy

Wykaż, że spełniasz wymogi wskazane w ofercie pracy. W tym celu wymień obowiązki, jakie wykonywałeś na zajmowanych dotychczas stanowiskach. Informacje powinny być zgodne z prawdą. Kłamstwo w CV może pociągać za sobą poważne konsekwencje, takie jak np. konieczność wypłaty odszkodowania lub nawet kara pozbawienia wolności.

  • Profesjonalne

Przed wysłaniem CV upewnij się, że w adresie e-mail, który podałeś, nie znajdują się zdrobnienia. Dopilnuj też zamieszczenia pełnych i prawidłowych nazw szkół i firm. Jeśli jesteś absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, nie możesz napisać, że ukończyłeś Szkołę Główną Handlu. Istotnym elementem życiorysu jest również zdjęcie, najlepiej oficjalne i biznesowe. Zrezygnuj z zamieszczania fotografii, jeśli nie posiadasz stosownego egzemplarza.

10 błędów w CV, przez które nie zmienisz pracy

  • Poprawne

Koniecznie zweryfikuj poprawność swojego CV. Sprawdź, czy nie ma w nim błędów, zapisków na marginesie itd. Jeśli dokument będzie napisany niepoprawnie, może to wskazywać na słabe zaangażowanie i brak umiejętności językowych.