17.05.2022 | 9 min czytania

Zakres obowiązków i doświadczenie w CV – jak opisać swoje poprzednie miejsca pracy?

17.05.2022 | 9 min czytania

Zakres obowiązków na stanowisku to bardzo ważny element każdego życiorysu. Przez pryzmat dotychczasowego doświadczenia w CV rekruterzy oceniają Twoje kompetencje i wstępnie ustalają, czy jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Chcesz dowiedzieć się, jak opisać doświadczenie w CV i na co zwrócić uwagę przy uzupełnianiu zakresu obowiązków pracownika? Poznaj nasze wskazówki.

Czego dowiesz się z artykułu?

Co napisać w CV bez doświadczenia?
Profil w CV bez doświadczenia – przykłady
Czy w CV wpisywać całe doświadczenie?
Jak opisać doświadczenie w CV?
Zakres obowiązków pracownika – czy można zrezygnować z podawania tych informacji?
Jakie doświadczenie wpisać w CV w przypadku pracy projektowej jako wolny strzelec?
Doświadczenia zawodowe w CV – w której części wspomnieć o osiągnięciach zawodowych?
Doświadczenie zawodowe w CV – czy opis obowiązków wymaga specjalistycznej terminologii?
CV z zakresem obowiązków – czego nie robić?
Doświadczenia w CV a przykładowe realizacje – czy można dołączać portfolio?
Czy przy zakresie obowiązków podawać rozwijane przez siebie umiejętności?

Co napisać w CV bez doświadczenia?

To Twoja pierwsza praca lub jesteś w trakcie przebranżowienia i nigdy nie pracowałeś na podobnym stanowisku? Skup się przede wszystkim na aspektach, które są ważne z punktu widzenia konkretnej oferty pracy i stanowiska.

Nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia, wyeksponuj te zadania i obowiązki, które są szczególnie ważne w danym procesie rekrutacyjnym. Jeśli jesteś świeżo po studiach, przywołaj przykłady z praktyk i staży oraz precyzyjnie opisz zadania i projekty, które wówczas realizowałeś. Odwołaj się do aktywności uczelnianych i pozauczelnianych, dzięki którym mogłeś rozwijać kompetencje wymagane przez pracodawców. W przypadku braku dużego doświadczenia zawodowego skup się na opisie obowiązków, które pełniłeś, działając w organizacji studenckiej, kole naukowym, organizacji pozarządowej czy podczas, wolontariacie, zajęć dorywczych i wakacyjnych prac. Ważne jest przede wszystkim to, by pokazać, że mimo niewielkiego doświadczenia w zawodzie, wykonywałeś zadania, które pozwalały rozwijać potrzebne umiejętności.

| Jak zapisać w CV gap year lub inną przerwę w pracy?

Profil w CV bez doświadczenia – przykłady

Aby było Ci łatwiej uzupełnić swój zawodowy życiorys, mamy dla Ciebie kilka przykładów, które pokażą Ci, jak uatrakcyjnić swoje CV. Sprawdź:

  • Aplikujesz na stanowisko grafika komputerowego, a w trakcie studiów brałeś udział w organizacji konferencji i przygotowywałeś materiały reklamowe. W zakresie obowiązków możesz więc napisać: „projektowanie ulotek”, „stworzenie szaty graficznej strony internetowej wydarzenia”, „przygotowanie prezentacji dla prelegentów” itp.
  • Chcesz wysłać CV na stanowisko social media managera, a w trakcie studiów należałeś do samorządu uczniowskiego lub jednego z kół naukowych. W zakresie obowiązków możesz wskazać: „prowadzenie profilu w mediach społecznościowych”, „organizacja konkursów wśród fanów profilu”, „założenie i prowadzenie grupy studenckiej na Facebooku”, „tworzenie postów sponsorowanych” itp.
  • Zależy Ci na znalezieniu pracy na stanowisku księgowego, natomiast w trakcie studiów odbyłeś praktyki studenckie w dziale księgowości jednej z firm. Do swojego CV możesz więc wpisać obowiązki, które wtedy wykonywałeś, np.: „uzgadnianie sald kont”, „analiza rozrachunków”, „dekretowanie i księgowanie dokumentów księgowych”, „wspieranie zespołu księgowego podczas zamknięć miesiąca”.

| Co wpisać do CV, gdy nie mam doświadczenia – przykłady

Czy w CV wpisywać całe doświadczenie?

Nie masz problemu z brakiem historii zawodowej, ale stoi przed Tobą inne wyzwanie – jak opisać kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe. Obawiasz się, że obszerne CV z zakresem obowiązków może w ogóle nie zwrócić uwagi osoby przeglądającej życiorysy? Co zrobić w takiej sytuacji? Czy w CV wpisywać całe doświadczenie?

W przypadku bogatego doświadczenia zawodowego na pewno zrezygnuj z opisywania praktyk, programów stażowych i dorywczych prac. Unikaj też umieszczania stanowisk, które w żadnym stopniu nie są związane z branżą i zawodem, na który aplikujesz.

Zwróć także uwagę na to, jak opisujesz zakres obowiązków. Wypunktuj tylko te zadania, projekty itd., które są zbieżne z wymaganiami stawianymi na stanowisko, o które się aktualnie ubiegasz. Jeśli Twoja historia zawodowa obfituje w wiele miejsc pracy, możesz też zmienić proporcje w opisach. W jaki sposób? W większym stopniu skup się na opisie obowiązków na stanowisku, które ma duże znaczenie dla potencjalnego pracodawcy (np. jeśli aplikujesz na dokładnie takie samo stanowisko tylko w innej firmie), a krócej i bardziej ogólnie wypunktuj te miejsca pracy i zadania, które nie są aż tak istotne w obecnej rekrutacji.

| Ile stron CV przygotować? Dowiedz się, czy życiorys może zajmować więcej niż jedną stronę

Jak opisać doświadczenie w CV?

Opisując obowiązki, stosuj selekcję. Wybierz tylko te, które są ważne i wartościowe dla potencjalnego pracodawcy. Dzięki temu udowodnisz, że Twoje kompetencje oraz doświadczenie będą mogły być wykorzystane w firmie.

Pamiętaj, żeby pisać konkretnie i na temat, bez stosowania bardzo rozbudowanych opisów. Ważne, żeby osoba, która czyta CV, zrozumiała, czym zajmowałeś się na danym stanowisku. Zwróć także uwagę na powtórzenia. Nie musisz podawać przy każdym miejscu pracy, że używałeś programu Excel. Zamiast tego doprecyzuj, jakie konkretnie raporty tworzyłeś. Taka informacja będzie znacznie ciekawsza dla potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj, że rekruterzy zwracają uwagę na rozwój kariery i otwartość na naukę – możesz to zakomunikować już na etapie CV. Wskaż, co konkretnie robiłeś, aby się rozwijać, nawet jeśli w kolejnych miejscach pracy zakres obowiązków był podobny.

Zakres obowiązków pracownika – czy można zrezygnować z podawania tych informacji?

Odradzamy tego typu praktyki. Rekruter czy pracodawca na podstawie CV powinien uzyskać najbardziej kluczowe informacje na temat kandydata. Podczas czytania życiorysów największą uwagę zwraca się właśnie na doświadczenie zawodowe. Jeśli nie umieścisz tych informacji, zmniejszysz swoje szanse na udział w rekrutacji i zdobycie pracy.

| Podsumowanie zawodowe – jak określić swoje cele w CV?

Jakie doświadczenie wpisać w CV w przypadku pracy projektowej jako wolny strzelec?

Pracujesz na własny rachunek i realizujesz wiele krótkoterminowych projektów? Z pewnością obowiązki są do siebie bardzo zbliżone lub nawet identyczne, np. „projektowanie grafik” czy „tworzenie tekstów”. W takiej sytuacji zamiast za każdym razem powtarzać nazwę typu zadania i przedstawiać ten sam zakres obowiązków, utwórz w CV rubrykę „projekty” i w jej ramach opisz, co, kiedy i dla jakiej marki robiłeś.

W przypadku CV dla freelancera zaznacz na początku życiorysu, że wykonujesz pracę jako wolny strzelec i np. prowadzisz swoją działalność. Pamiętaj, żeby podać nazwę zawodu, np. grafik, copywriter, redaktor, programista itd.

| Samozatrudnienie w CV – jak zaprezentować swoje doświadczenie i umiejętności zawodowe?

Doświadczenia zawodowe w CV – w której części wspomnieć o osiągnięciach zawodowych?

Zakres obowiązków zapisuj zawsze poniżej nazwy firmy, nazwy stanowiska i poziomu stanowiska. Natomiast poniżej zakresu obowiązków możesz dodać pogrubionym fontem informację o szczególnych osiągnięciach na tym stanowisku, nagrodach, wyróżnieniach, uzyskanych efektach, wynikach pracy itd.

Przykład:

Kierownik projektów IT, firma XYZ

  • Prowadzenie projektów rekrutacyjnych
  • Planowanie, monitorowanie i zarządzenie pracą zespołu IT
  • Rozwijanie i zarządzenie projektami IT
  • Opracowanie harmonogramu projektów
  • Bieżąca analiza i raportowanie o aktualnym statusie projektu.

Stworzenie aplikacji ABC na urządzenia mobilne w 2021 roku

Doświadczenie zawodowe w CV – czy opis obowiązków wymaga specjalistycznej terminologii?

Opis tego, co robiłeś w poprzednich miejscach pracy, powinien być czytelny i zrozumiały dla osoby, która nie jest specjalistą w Twojej dziedzinie. Zwróć uwagę, że w wielu firmach pierwszą analizą CV zajmują się osoby z działu HR. Z jednej strony muszą mieć one ogólną wiedzę na temat preferowanych kompetencji kandydata.  Z drugiej – skomplikowany język może się okazać dla nich niezrozumiały. Możesz zatem używać nazw i terminów charakterystycznych dla stanowiska, np. nazw języków programowania, ale  po bardziej fachowe słownictwo sięgaj tylko wtedy, gdy jest ono konieczne.

Pamiętaj też o najważniejszym – pisz poprawnie, bez błędów gramatycznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. Unikaj żargonu biznesowego i połączeń angielskich słów z polskimi.

CV z zakresem obowiązków – czego nie robić?

Najważniejsze – nie kłam. Nie przypisuj sobie obowiązków i zasług kogoś innego, sztucznie zwiększając swoją rolę i udział w jakimś przedsięwzięciu. Nawet najlepiej zaplanowane kłamstwo może prędzej czy później ujrzeć światło dzienne – na etapie rekrutacji (np. rozmowy), czy już po zatrudnieniu.

Bądź także wyczulony na przeciwną postawę, która może sprawić, że pominiesz ważne informacje. Nie umniejszaj sobie zasług. Przemyśl na spokojnie i dokładnie swoje osiągnięcia oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Podaj najważniejsze obowiązki i osiągnięcia, ale bez tworzenia długich list.

Zakres obowiązków pracownika – satyryczna grafika Pracuj.pl

Doświadczenia w CV a przykładowe realizacje – czy można dołączać portfolio?

W każdej ofercie pracy powinna znaleźć się informacja dotycząca wymaganych dokumentów aplikacyjnych – w tym również to, czy kandydat powinien wysłać portfolio. Jeśli nie ma w ogłoszeniu takiego wymogu, zrezygnuj z jego wysyłania.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której – obok danych w CV – masz podany link portfolio, swojej strony internetowej, bloga itp. Jest to bowiem Twoja wizytówka, gdzie potencjalny pracodawca będzie mógł znaleźć więcej informacji na temat Twojego dorobku zawodowego.

Czy przy zakresie obowiązków podawać rozwijane przez siebie umiejętności?

Nie ma potrzeby, żebyś przy każdym stanowisku i zakresie obowiązków umieszczał informacje o zdobytych umiejętnościach. Na tego typu dane jest miejsce w osobnej sekcji – „umiejętności”. Opisując zakres obowiązków, skup się na tym, co konkretnie robiłeś i jakie zadania wykonywałeś. Jeśli ta część będzie zbyt opisowa i rozbudowana, może nie przyciągnąć uwagi osoby sprawdzającej CV.

| Jakie umiejętności miękkie warto uwzględnić w CV?

Konsultacja merytoryczna tekstu: Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Team Leader w Grupie Pracuj