07.07.2020 | 7 min czytania

Jak napisać list motywacyjny przy zmianie branży w czasach kryzysu?

07.07.2020 | 7 min czytania

List motywacyjny  jest  zmorą wielu osób ubiegających się o nową pracę. Niektórzy  uważają tworzenie go za stratę czasu, inni mają trudności z pisaniem o sobie. Tymczasem okazuje się, że dobrze napisany list motywacyjny przy zmianie branży bywa przepustką do sukcesu!

Z artykułu dowiesz się:

• dlaczego list motywacyjny przy zmianie branży bywa bardzo przydatny,
• jak uzasadnić zmianę branży w liście,
• jakie umiejętności i cechy podkreślić w liście motywacyjnym przy zmianie zawodu,
• na czym, zamiast doświadczenia zawodowego, skupić się w liście motywacyjnym.

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa zmusił wiele osób do przebranżowienia. Bez względu na to, czy zmiana zawodu to efekt zamrożenia gospodarki i braku ofert w dotychczasowej branży, czy Twoja własna decyzja, podejdź do sprawy na chłodno. Zrób wszystko, aby pomimo braku doświadczenia rekruterzy zwrócili na Ciebie uwagę. Zobacz, jak stworzyć list motywacyjny, który pomoże Ci się wyróżnić i zdobyć wymarzoną pracę w zawodzie zupełnie innym niż dotychczasowy.

Przeczytaj też, jak napisać CV w przypadku zmiany zawodu po 30.

Dlaczego warto napisać list motywacyjny przy zmianie branży?

Nie każdy pracodawca oczekuje od potencjalnych pracowników przesłania listu motywacyjnego – ale jeśli jesteś na etapie zmiany branży, opłaca Ci się go przygotować. Nie stroń więc od aplikowania do firm, które wymagają takiej formy zgłoszenia do pracy.

Za pomocą listu motywacyjnego masz szansę przekonać potencjalnego pracodawcę, że Twój życiorys jest bogaty nawet bez praktyki w branży, do której aplikujesz. W końcu doświadczenie to ważny, ale nie jedyny atut dobrego kandydata!

List motywacyjny – zmiana zawodu dobrze uzasadniona

W swoim liście koniecznie uzasadnij decyzję o zmianie ścieżki kariery. Udowodnij, że to Twój świadomy wybór. Podkreśl, że nie jest on przypadkowy, nawet jeśli bezpośrednim bodźcem do zmiany był kryzys i cięcia etatów w poprzedniej pracy. Napisz o swoich planach zawodowych, wysokim poziomie motywacji, otwartości na naukę. Przekonaj pracodawcę, że będziesz cenny dla jego firmy.

Krótko opowiedz swoją historię. Opisz, dlaczego jesteś zainteresowany przebranżowieniem i co robisz, aby osiągnąć swój cel. Jeśli dobrze umotywujesz swoją chęć, niektórzy rekruterzy z pewnością będą chcieli się z Tobą spotkać – szczególnie jeśli rekrutacja dotyczy niższych stanowisk bez konieczności posiadania dużego doświadczenia.

| 10 zwrotów przydatnych w liście motywacyjnym na początku kariery

Zmiana stanowiska pracy – list motywacyjny, który podkreśla mocne strony

List motywacyjny to dokument, który od początku do końca tworzysz Ty. Ma dość luźną formę, a jego elementy są określone tylko ramowo. Co zatem napisać w liście motywacyjnym przy zmianie branży?

Jedną z dobrych praktyk jest opisanie Twoich umiejętności miękkich. Weź pod uwagę szczególnie te, które pokazują, że zmiana pracy jest logicznym postępem w Twoim rozwoju zawodowym. Przykłady:

  • lekkie pióro – jeśli aplikujesz do pracy w redakcji czy agencji reklamowej,
  • umiejętność pracy pod presją czasu – jeśli ubiegasz się o stanowisko związane z zarządzaniem projektami,
  • umiejętność pracy z klientem – jeśli chcesz pracować w sklepie lub jako opiekun klienta.

List motywacyjny zmiana branży – wzór z poprzedniej pracy wyrzuć do kosza

Niestety, Twoje dokumenty aplikacyjne z rekrutacji do firm działających w Twojej poprzedniej branży nie przydadzą się podczas zmiany zawodu. Podejdź więc do sprawy od zupełnie innej strony: nie skupiaj się na braku doświadczenia, ale na tym, co robisz i co mógłbyś zrobić, by się rozwijać. Jak powinien wyglądać list motywacyjny przy zmianie branży?

Przede wszystkim napisz, co zyska pracodawca, jeśli zatrudni właśnie Ciebie. Przy przebranżowieniu lub przekwalifikowaniu trudno się pochwalić projektami zrealizowanymi w ramach danej gałęzi biznesu. Dlatego postaw na swoje pomysły. Napisz, jak dzięki swoim umiejętnościom zwiększysz sprzedaż, ograniczysz koszty czy przyspieszysz procesy w  firmie, do której aplikujesz.

Bądź konkretny i przekonujący. Podziel się swoją pasją do nowej branży – wyraź chęć nauczenia się nowych rzeczy. Pokaż, co zrobiłeś do tej pory, żeby wprowadzić w życie swój pomysł na zmianę branży (np. przebyte kursy, studia podyplomowe, wolontariat, praktyki studenckie).

| Szukanie pracy to nie zawsze bułka z masłem – sprawdź, na co się nastawić

 

List motywacyjny przy zmianie branży to Twoja karta przetargowa. Nie martw się brakiem doświadczenia. Pamiętaj, że wcześniejsze aktywności też procentują – nawet jeśli nie są związane z nowym stanowiskiem czy branżą. Nabyte umiejętności zawsze w jakimś stopniu przydają się i ubogacają Cię jako pracownika. Wykorzystaj je, jeśli tylko możesz. Powodzenia!