16.06.2020 | 2 min czytania

Kto podpowie Ci, gdzie wysłać CV?

16.06.2020 | 2 min czytania
  • Chatbot, kolega, doradca – korzystaj ze wsparcia ludzi i nowoczesnych narzędzi
  • Pamiętaj, że ważna jest jakość CV
  • Wybierz skuteczne metody szukania pracy

Wysłanie kilkuset odpowiedzi na oferty zatrudnienia raczej nie sprawi, że otrzymamy wymarzoną pracę. Sekret nie tkwi w liczbie, ale w jakości naszych aplikacji. Ważne, żebyśmy selekcjonowali ogłoszenia i wybierali takie, które odpowiadają naszemu przygotowaniu zawodowemu, zainteresowaniom i oczekiwaniom. Dobrze jest również korzystać z narzędzi ułatwiających wyszukiwanie pracodawców, np. z chatbota Pracuj.pl.

Szukasz pierwszej pracy? A może po kilku latach zamierzasz zmienić miejsce zatrudnienia? Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto zdobywać wiedzę i korzystać z pomocy ludzi, a także z narzędzi cyfrowych:

  • Doradcy zawodowi

Wybór form doskonalenia zawodowego, udzielanie informacji na temat sposobów docierania do pracodawców, pomoc w formułowaniu celów zawodowych, odkrywanie mocnych i słabych stron kandydata – to przykładowe działania, jakie podejmuje doradca zawodowy. Taka osoba doskonale orientuje się w warunkach panujących na rynku pracy i jest zaznajomiona z przepisami prawa.

  • Uczestnicy targów pracy

Wymarzonego pracodawcę możemy poznać np. na targach pracy. Jeśli wiemy, w której firmie chcielibyśmy podjąć zatrudnienie, warto skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością. Targi to też świetna okazja, by poznawać innych kandydatów i wymieniać się doświadczeniami. Być może czyjaś opinia sprawi, że zechcemy aplikować do konkretnego przedsiębiorstwa.   

  • Znajomi

Dobrze jest rozmawiać także z osobami z bliskiego otoczenia – ze znajomymi,  rodziną, przyjaciółmi, innymi studentami, uczestnikami kursów itd. Być może za ich pośrednictwem dowiemy się, że pracodawca, u którego chcielibyśmy podjąć zatrudnienie, właśnie prowadzi nabór. Utrzymywanie relacji z osobami pracującymi w naszej branży to przede wszystkim okazja do wymiany informacji i doświadczeń.

Chcesz iść do przodu? Postaw na networking!

  • Członkowie grup dyskusyjnych

Informacje o ofertach, pracodawcach i rynku pracy możemy czerpać również z Internetu, na przykład na forum internetowym, w grupie dyskusyjnej itd. Być może dowiemy się w ten sposób czegoś więcej, poznamy różne opinie i punkty widzenia.  Warto jednak zweryfikować wiarygodność pozyskanych informacji i nie traktować ich jako jedyne źródło wiedzy.

  • Aplikacja Pracuj.pl

Jako użytkownicy aplikacji mobilnej Pracuj.pl otrzymujemy propozycje ofert dostosowanych do naszych kwalifikacji, doświadczenia i umiejętności. Uzyskujemy też informacje w sprawie statusu naszego zgłoszenia. Możemy również odpowiadać na oferty za pomocą telefonu, wysyłając CV zapisane na koncie Pracuj.pl.  

10 aplikacji, które pomogą Ci zarządzać sobą w czasie

Podpowiedzi dotyczące ofert pracy otrzymamy także za pośrednictwem chatbota Pracuj.pl - Radzimiła. Aby z niego skorzystać, należy zainstalować aplikację Messenger. Radzimił nie tylko wyszukuje oferty, które mogą nas zainteresować, ale również podpowiada, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na pytania, które nas nurtują.  

Odkryj źródło niepowodzeń, zmień metody działania

Poszukiwanie pracy to nie zawsze bułka z masłem. Niepowodzenia mogą wynikać np. ze słabego przygotowania, braku umiejętności z zakresu autoprezentacji lub niesprzyjającej sytuacji na rynku pracy. Warto stawić czoło trudnościom i szukać przyczyn niepowodzeń. Być może mamy zbyt wygórowane oczekiwania, za niskie kwalifikacje lub nie przykładamy należytej wagi do treści i wyglądu dokumentów rekrutacyjnych. Aby przekonać się, w czym tkwi źródło naszych trudności, możemy prosić rekruterów o uwagi. Warto także uczestniczyć w targach pracy, takich jak np. Jobicon, gdzie odbywają się symulacje rozmów kwalifikacyjnych, konsultacje CV itp. Ważne, by wykazywać postawę proaktywną i szukać coraz skuteczniejszych metod działania.

Czy liczba wysłanych CV ma znaczenie?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Podczas planowania kariery zawodowej warto korzystać z porad fachowców. Prosząc innych ludzi o opinię, zyskujemy szerszą perspektywę i znajdujemy rozwiązania, o których sami moglibyśmy nie pomyśleć.