16.05.2017

Kompletna aplikacja o pracę – co powinna zawierać?

16.05.2017

Aplikowanie do firm wiąże się z koniecznością spełnienia wymogów formalnych. Dzięki temu sprawniej i szybciej przebiega rekrutacja. Warto sprostać oczekiwaniom w tym zakresie, aby zwiększyć swoje szanse na objęcie posady.

Co napisać, wysyłając CV?

Duże firmy często określają na swoich stronach internetowych, co napisać w mailu z CV. Zanim zdecydujemy się wysłać aplikację, dokładnie przejrzyjmy zawartość witryny potencjalnego pracodawcy, a także przeczytajmy treść ogłoszenia. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie się do ogólnych wskazówek. Nasz email o pracę powinien zawierać konkretną treść.

1. Tytuł maila

Odpowiednio zatytułowaną wiadomość można szybko przyporządkować do właściwego działu, a nawet oferty. E-mail może zginąć w tłumie aplikacji, jeśli tytuł będzie niejasny albo zbyt ogólny. Informacje, które powinny znaleźć się w nazwie, to:

  • numer referencyjny ogłoszenia,
  • stanowisko, na jakie aplikujemy,
  • nasze imię i nazwisko.

2. Treść maila

  • Powitanie

Wiadomość rozpoczynamy, stosując zwrot: „Szanowni Państwo”.

  • Źródło ogłoszenia

W kolejnych wersach poinformujmy, w jaki sposób znaleźliśmy ogłoszenie. Określmy dokładną nazwę portalu internetowego lub gazety. Ważne jest także zapisanie daty zamieszczenia oferty.

  • Stanowisko lub funkcja

Mimo że nazwa stanowiska pojawiła się w już w tytule wiadomości, dla ścisłości możemy powtórzyć ją również w treści.

  • Możliwa data rozpoczęcia pracy

Niektóre firmy oczekują podania w wiadomości aplikacyjnej daty ewentualnego rozpoczęcia pracy. Kandydata może obowiązywać trzymiesięczny okres wypowiedzenia w aktualnym miejscu pracy. Dla potencjalnego pracodawcy to istotna informacja.

3. Załączniki

Bardzo ważne elementy aplikacji o pracę to załączniki. CV i list motywacyjny prześlijmy w formacie PDF. Dzięki temu zyskamy pewność, że dokumenty będą wyglądać tak samo na ekranie każdego komputera. Ważne, by właściwie zatytułować plik. Odpowiednia jest forma: „Imię_Nazwisko_CV(LM)”.

Poprawna treść e-maila to jednak za mało. Najważniejsze elementy aplikacji to życiorys i list motywacyjny. Napiszmy je poprawnie i zamieśćmy w nich informacje dostosowane do konkretnej oferty. Nadajmy im przejrzystą i estetyczną formę graficzną. Zamieśćmy profesjonalną fotografię. Dzięki starannym dokumentom aplikacyjnym wzrosną nasze szanse na otrzymanie posady.