Aplikowanie do firm wiąże się z koniecznością spełnienia wymogów formalnych. Dzięki temu sprawniej i szybciej przebiega rekrutacja. Warto sprostać oczekiwaniom w tym zakresie, aby zwiększyć swoje szanse na objęcie posady.
Co napisać, wysyłając CV?
Duże firmy często określają na swoich stronach internetowych, co napisać w mailu z CV. Zanim zdecydujemy się wysłać aplikację, dokładnie przejrzyjmy zawartość witryny potencjalnego pracodawcy, a także przeczytajmy treść ogłoszenia. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie się do ogólnych wskazówek. Nasz email o pracę powinien zawierać konkretną treść.
1. Tytuł maila
Odpowiednio zatytułowaną wiadomość można szybko przyporządkować do właściwego działu, a nawet oferty. E-mail może zginąć w tłumie aplikacji, jeśli tytuł będzie niejasny albo zbyt ogólny. Informacje, które powinny znaleźć się w nazwie, to:
- numer referencyjny ogłoszenia,
- stanowisko, na jakie aplikujemy,
- nasze imię i nazwisko.
2. Treść maila
- Powitanie
Wiadomość rozpoczynamy, stosując zwrot: „Szanowni Państwo”.
- Źródło ogłoszenia
W kolejnych wersach poinformujmy, w jaki sposób znaleźliśmy ogłoszenie. Określmy dokładną nazwę portalu internetowego lub gazety. Ważne jest także zapisanie daty zamieszczenia oferty.
- Stanowisko lub funkcja
Mimo że nazwa stanowiska pojawiła się w już w tytule wiadomości, dla ścisłości możemy powtórzyć ją również w treści.
- Możliwa data rozpoczęcia pracy
Niektóre firmy oczekują podania w wiadomości aplikacyjnej daty ewentualnego rozpoczęcia pracy. Kandydata może obowiązywać trzymiesięczny okres wypowiedzenia w aktualnym miejscu pracy. Dla potencjalnego pracodawcy to istotna informacja.
3. Załączniki
Bardzo ważne elementy aplikacji o pracę to załączniki. CV i list motywacyjny prześlijmy w formacie PDF. Dzięki temu zyskamy pewność, że dokumenty będą wyglądać tak samo na ekranie każdego komputera. Ważne, by właściwie zatytułować plik. Odpowiednia jest forma: „Imię_Nazwisko_CV(LM)”.
Poprawna treść e-maila to jednak za mało. Najważniejsze elementy aplikacji to życiorys i list motywacyjny. Napiszmy je poprawnie i zamieśćmy w nich informacje dostosowane do konkretnej oferty. Nadajmy im przejrzystą i estetyczną formę graficzną. Zamieśćmy profesjonalną fotografię. Dzięki starannym dokumentom aplikacyjnym wzrosną nasze szanse na otrzymanie posady.