15.05.2019 | 4 min czytania

Kiedy i jak aktualizować CV?

15.05.2019 | 4 min czytania

Ukończyłeś kurs lub studia podyplomowe, odniosłeś sukces w branży, a może awansowałeś? Warto uwzględnić to w CV, nawet jeśli aktualnie nie szukasz pracy. Świadomość własnych osiągnięć i celów oraz gotowość do podjęcia nowych wyzwań – to przykładowe korzyści, jakie płyną z regularnego aktualizowania życiorysu.

„Dobre CV to takie, które jest zawsze aktualne”

Część zatrudnionych decyduje się na zmianę pracy np. co 3 lata, inni – co 5 lub 10 lat. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, możesz aktualizować CV także wtedy, gdy spełniasz się w obecnym miejscu pracy. Zdaniem Urszuli Zając-Pałdyny – właścicielki agencji doradztwa personalnego let’s HR i autorki bloga „HR na obcasach” - warto uzupełniać informacje w życiorysie znacznie częściej niż tylko wtedy, gdy zamierzamy zmienić miejsce zatrudnienia:

Dobre CV to takie, które jest zawsze aktualne. Dzięki aktualizacji naszych dokumentów aplikacyjnych istnieje większe prawdopodobieństwo, że nic ważnego nam nie umknie. Drugi bardzo ważny argument to kwestia nadarzających się okazji. Może się bowiem okazać, że wymarzona oferta pracy pojawi się w najmniej oczekiwanym momencie. Albo wymarzona firma właśnie rozpoczęła proces rekrutacyjny.

Urszula Zając-Pałdyna podkreśla, że do tworzenia lub aktualizowania życiorysu warto podejść refleksyjnie, poświęcając na to odpowiednią ilość czasu:

Jeśli mamy gotowe CV, wystarczy, że je sprawdzimy, ewentualnie podkreślimy elementy ważne dla konkretnej oferty pracy. Kiedy go nie mamy, tworzymy naprędce, przez co możemy zapomnieć o wielu istotnych elementach albo popełnić błędy, nie zachować starannosci itd.

Aplikując na wybrane stanowisko, należy pamiętać również o spersonalizowaniu CV. Zamiast wysyłać ten sam dokument w odpowiedzi na różne ogłoszenia - zadbaj o dopasowanie go do wymagań stawianych w danej ofercie.

W poszukiwaniu idealnego momentu na zmianę pracy

Bądź na bieżąco!

Dobrze, jeśli wytrwale realizujesz cele i panujesz nad tym, co dzieje się w Twoim życiu zawodowym. Regularne uzupełnianie życiorysu stwarza okazję do refleksji nad planami na przyszłość. Może także stać się motywatorem, który zachęci Cię do rozwoju. 

W mojej ocenie warto zaglądać do swojego CV nie tylko po to, żeby być “na czasie”, ale też żeby sprawdzać, czego być może nam brakuje do wymarzonego profilu albo profilu, który jest idealny dla potencjalnych pracodawców. Analizując swoje CV, możemy dojść do wniosku, że warto wybrać się na dodatkowe szkolenie, zdobyć istotny certyfikat. A może analiza aplikacji skłoni nas do refleksji, że warto zmienić pracodawcę?
- Urszula Zając-Pałdyna

Jak zmotywować się do zmiany pracy?

Zmiany w CV – jak to „ugryźć”?

Aktualizacja danych kontaktowych, np. numeru telefonu albo nazwiska zmienionego po ślubie, to oczywistość. Warto jednak poświęcić uwagę również innym sekcjom występującym w życiorysie:

  • Podsumowanie zawodowe

Charakteryzując cele zawodowe, opisuj nie tylko plany na przyszłość. Wspomnij także o największych sukcesach. Warto pamiętać o swoich osiągnięciach i doceniać się za nie. Aktualizacja podsumowania sprzyja budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości.  

  • Kwalifikacje

Podniesienie kwalifikacji to również sukces, za który dobrze jest się docenić. Wprowadzając do CV informacje o ukończeniu kursu, zdobyciu dodatkowych uprawnień itd., możesz podjąć decyzję, by aplikować na wyższe stanowisko.

  • Doświadczenie

Otrzymałeś awans i zmienił się zakres Twoich obowiązków? Napisz o tym w CV, a następnie zastanów się, jakie będą Twoje kolejne kroki w drodze do realizacji długoterminowych celów. Ważne, abyś podejmował decyzje w zgodzie z własnymi oczekiwaniami i aktualnymi możliwościami.

  • Znajomość języków obcych

Biegła znajomość języka może przesądzić np. o tym, że dostaniesz szansę objęcia wyższego stanowiska w firmie. Określ w CV poziom umiejętności lingwistycznych i zastanów się, jak możesz wykorzystać płynność, którą niedawno zdobyłeś.  

Może się zdarzyć, że przez pewien czas nie będziesz posługiwać się angielskim, niemieckim itd., co sprawi, że nieco zdezaktualizują się informacje na temat Twojej znajomości języka. Weryfikacja poziomu, który wskazałeś w CV, może zmotywować Cię do wytężonej nauki.  

Korzystając z kreatora CV Pracuj.pl, możesz modyfikować dokument szybko i komfortowo, nawet z poziomu smartfonu.

Aktualne CV to szansa na znalezienie ciekawej pracy. Warto stale dopracowywać dokument, niezależnie od tego, czy jesteś studentem gromadzącym doświadczenia, czy wykwalifikowanym specjalistą poszukującym nowych wyzwań.

  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV