10.12.2020 | 5 min czytania

Jak zrobić video CV?

10.12.2020 | 5 min czytania

Chociaż na co dzień funkcjonujemy w rzeczywistości zdominowanej przez formy graficzne i interaktywne, w kontekście rekrutacji video CV nadal nie jest zbyt popularnym sposobem na zaprezentowanie swojej kandydatury. Z czego to wynika? Jak zrobić video CV, jeśli wymaga tego proces rekrutacji? Przy aplikowaniu do jakich branż warto zadbać o kreatywne video CV? Podpowiadamy.

Czego dowiesz się z artykułu?

Video CV scenariusz – co powinien zawierać?
Jak nakręcić video CV?
Video CV – gdzie się przyda?

10 lat temu rekruterzy przewidywali, że video CV stanie się dominującą formą aplikacji i wyprze tradycyjne papierowe curriculum vitae. Obecnie nadal jednak w ofertach pracy wymagane jest przede wszystkim CV na papierze. Powód jest prosty – rekruter przeciętnie poświęca zaledwie parę sekund na zapoznanie się z aplikacją kandydata. Tymczasem przyjęło się, że średnia długość video CV wynosi 60 sekund. Zamiast tracić czas na zapoznawanie się z filmikiem, osoba rekrutująca szybko skanuje wzrokiem kilka papierowych CV naraz i  wybiera interesujące ją kandydatury.

Jeśli jednak trafiłeś na ogłoszenie o pracy, w którym jednym z wymogów jest nagranie swojego filmiku aplikacyjnego, dowiedz się, jak stworzyć video CV, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady.

Video CV scenariusz – co powinien zawierać?

Zastanów się przed rozpoczęciem nagrywania video CV, co mówić, aby było ono najbardziej treściwe. Zerknij na swoje papierowe CV i zakreśl na nim to, co jest kluczowe w kontekście ogłoszenia o pracy, na które odpowiadasz. Najważniejsze informacje to oczywiście imię, nazwisko i dane teleadresowe. Kolejne dane zależą od wymagań rekrutera – jeśli stawia on nacisk na doświadczenie, poświęć więcej czasu właśnie tej kwestii. Jeżeli wymaga potwierdzenia Twojego wykształcenia branżowego, zaprezentuj dyplomy ukończenia studiów i kursów. W standardowym CV obowiązuje określona kolejność przekazywanych informacji – w video CV możesz przełamać ten schemat.

Twoje CV jest za długie? Sprawdź, jak je skrócić i zachować jakość!

Tak jak w przypadku CV papierowego, w video CV również istotne jest to, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów. Możesz zrobić to na wiele sposobów – to swego rodzaju test dla Twojej kreatywności. Jeśli pracodawca chce zapoznać się z Twoją kandydaturą poprzez filmik, najprawdopodobniej pragnie poznać Twoje umiejętności miękkie. To, co powiedzieć w wideo CV, jest ważne, ale jeszcze ważniejszy jest sposób prezentacji. Postaraj się wypaść jak najbardziej naturalnie. Jeśli na nagraniu widać, że jesteś spięty, poproś kogoś bliskiego, aby towarzyszył Ci za kamerą. Wówczas możesz skierować wypowiedź do konkretnej osoby, co sprawi, że prezentacja wypadnie swobodniej.

Zadbaj o to, by tekst Twojego wystąpienia był atrakcyjny dla odbiorcy. Żarty lub ciekawostki są dopuszczalne – dzięki temu istnieje większa szansa, że przykujesz uwagę rekrutera  – ale pamiętaj o umiarze! Luźna forma, dopuszczalna np. w video CV marketingowym, może nie sprawdzić się w aplikacji na wysokie stanowisko w korporacji, w której wymagany jest profesjonalizm.

Pamiętaj jednak o kwestii, o której wspomnieliśmy na początku – rekruter musi dysponować czasem, aby móc zapoznać się z Twoim filmikiem. Dlatego tak istotne jest to, aby video CV było krótkie, ale treściwe. Nie przedłużaj niepotrzebnie, unikaj dygresji i długich przemówień – postaraj się maksymalnie ograniczyć czas filmiku oraz przekazać wszystkie potrzebne informacje w sposób jasny i zrozumiały.

Czym są umiejętności miękkie i które miękkie kompetencje warto uwzględnić w CV?

Jak nakręcić video CV?

W dzisiejszych czasach nagranie filmiku wysokiej jakości nie jest już tak problematyczne jak dawniej. Do tego celu możesz wykorzystać kamerę w laptopie lub smartfon. Po nagraniu kilku wersji ściągnij program do edycji wideo (darmowe to np. DaVinci Resolve, HitFilm Express, Lightworks, Kdenlive).

Zabierz się za montowanie video CV. Wybierz te ujęcia, w których według Ciebie wypadłeś najlepiej. Filmik powinien płynnie składać się w całość. Usuń więc wszystkie pomyłki i dłuższe pauzy. Ważne informacje, takie jak Twoje dane, zamieść również jako napisy na filmiku. Wykorzystaj interaktywne elementy tam, gdzie wydają Ci się konieczne i pomocne.

Oprócz filmiku do rekrutacji prawdopodobnie będzie wymagane również CV w formie papierowej. Aby stworzyć je równie sprawnie, wykorzystaj kreator CV Pracuj.pl.

Video CV – gdzie się przyda?

Coraz więcej urzędów pracy wspiera tworzenie CV w formie filmików – niektóre nawet oferują specjalne platformy do zrobienia video CV. Można więc zakładać, że nawet jeśli w ofercie pracy filmik nie jest wymagany, można go dołączyć jako dodatek do klasycznego curriculum vitae. Wiele firm prowadzi obecnie rekrutacje zdalne, więc potencjalny pracodawca może Cię w ten sposób lepiej poznać już na wczesnym etapie starań o pracę.

Twoja kandydatura z pewnością będzie przychylniej rozpatrywana, jeśli do aplikacji na stanowisko w branży kreatywnej załączysz filmik. Agencje marketingowe lub medialne poszukujące specjalistów do działu graficznego, contentowego lub PR lepiej poznają w ten sposób Twoją kreatywność, a także umiejętność obsługi multimediów oraz atrakcyjnej autoprezentacji.

 

| Szkolenia, kursy i certyfikaty w CV – które zawrzeć i gdzie je wpisać?

Wiesz już, co powiedzieć w ramach filmiku? Nagraj video CV i zwiększ swoje szanse na zdobycie pracy marzeń!