31.01.2019 | 6 min czytania

Jak zdobyć pierwsze doświadczenia i wzbogacić CV?

31.01.2019 | 6 min czytania

Co hobby, któremu poświęca się wolny czas, ma wspólnego ze zdobyciem pierwszej pracy? Jaki jest związek między rekrutacją do wymarzonej firmy a dorywczymi zajęciami w wakacje? Jakie znaczenie ma dla biznesu organizowanie akcji charytatywnej, festiwalu studenckiego albo konferencji naukowej? Okazuje się, że to wszystko odgrywa dużą rolę! Pracodawcy cenią kandydatów, którzy są aktywni, zaangażowani i pełni energii.

Zadbaj o swój rozwój w trakcie studiów, a Twój życiorys wypełni się nowymi doświadczeniami. Nie bój się działać – im wcześniej rozpoczniesz karierę, tym szybciej zaczniesz osiągać cele, które sobie wyznaczyłeś. Wybór najlepszej formy doskonalenia zawodowego zależy w dużej mierze od kierunku studiów.

  • Filologia polska / dziennikarstwo

Przyszły filolog lub dziennikarz może zdobywać szlify w redakcjach portali internetowych, gazetach lub agencjach marketingowych. Możesz także doskonalić warsztat jako bloger, youtuber albo felietonista. To świetna okazja, by realizować materiały, które wzbogacą Twoje portfolio i pomogą Ci kreować profesjonalny wizerunek.

Jak zostać copywriterem

  • Filologia obca

Znajomość języków obcych otwiera przed Tobą dużo możliwości. Kompetencje językowe są przydatne w wielu branżach, a w szczególności tam, gdzie realizuje się międzynarodowe projekty, np. w PR, IT, doradztwie i konsultingu, marketingu czy w działalności naukowej i badawczej. Warto zdobywać fachowe kompetencje, np. podczas kursów i szkoleń organizowanych przez pracodawcę. Jeśli łączysz swoją przyszłość np. z public relations, możesz rozwijać umiejętności z zakresu organizowania eventów. Dobrze jest także uczestniczyć w wymianach studenckich i angażować się w projekty związane z dziedzinami, którymi się interesujesz. Jeśli zamierzasz pracować jako nauczyciel/lektor, możesz organizować zajęcia dla dzieci w świetlicy środowiskowej lub zostać opiekunem na obozach językowych.

  • Historia

Studenci historii mogą szukać zatrudnienia w redakcjach czasopism lub portali internetowych i pisać artykuły popularnonaukowe. Warto także zdobywać doświadczenia, organizując eventy dla pasjonatów. Chodzi np. o rekonstrukcje bitew, festiwale itp. To znakomita okazja nie tylko do rozwijania wiedzy historycznej, ale również do zdobywania umiejętności organizacyjnych i interpersonalnych.

  • Psychologia

Studenci psychologii mają do wyboru różne ścieżki rozwoju zawodowego. Jeśli ktoś jest zainteresowany np. pracą w HR, może rozwijać kompetencje biznesowe i poznawać metody wspierania personelu. W tym celu warto stać się częścią firmy i aplikować na staż. Dobrze jest wybierać pracodawców, którzy umożliwiają stażystom realizację atrakcyjnych projektów, a także oferują wsparcie merytoryczne i szkoleniowe.

  • Wychowanie fizyczne

Student AWF może zająć się prowadzeniem dziecięcej drużyny piłkarskiej, pływackiej itp. – w zależności od zainteresowań zawodowych. Takie osoby prowadzą też zajęcia sportowe dla dorosłych. Wystarczy, że wezmą udział w dodatkowych kursach i mogą organizować np. zajęcia fitness. Pasjonaci sportu angażują się także w organizowanie imprez, takich jak memoriały, turnieje czy maratony. Warto też uczestniczyć w międzynarodowych projektach, praktykach lub wolontariacie.   

Droga do sukcesu, czyli co zrobić, aby zostać sportowcem

  • Logistyka

Osoba, która studiuje logistykę, może szukać zatrudnienia w biurach i firmach logistycznych, np. na stanowisku młodszego specjalisty ds. logistyki lub specjalisty ds. transportu. Składanie zamówień i monitorowanie ich realizacji, planowanie dostaw, nadzorowanie obiegu dokumentów, współpraca z lokalnymi i zagranicznymi kontrahentami – to przykładowe obowiązki młodszego specjalisty. W branży logistycznej ważne są kompetencje językowe, dlatego warto je szlifować. Duże znaczenie ma też umiejętność pracy w zespole, komunikatywność i zdolności organizacyjne. Można je rozwijać, angażując się np. w działalność organizacji studenckiej albo podejmując staż w dziale logistyki/transportu wybranego przedsiębiorstwa. Dorywcza praca w pokrewnych branżach również będzie atutem w CV.

  • Finanse i rachunkowość

Student, który wiąże swoją zawodową przyszłość ze światem finansów, może szukać zatrudnienia w biurze rachunkowym lub w banku, na stanowisku asystenta albo doradcy klienta. Warto rozwijać się także we własnym zakresie, np. na bieżąco analizując przepisy, monitorując sytuację w branży i uczestnicząc w szkoleniach. Jeśli chcesz zdobywać doświadczenia, angażuj się w życie uczelni i np. zapisz się do koła naukowego.

Festiwal pracy Jobicon – szukaj inspiracji, rozwijaj umiejętności

Niezależnie od tego, czy masz pomysł na własny rozwój, czy nie, obecność na targach pracy może przynieść Ci liczne korzyści. Odwiedzając Jobicon – festiwal pracy organizowany przez Pracuj.pl – będziesz mieć okazję uczestniczyć w symulacjach rozmowy kwalifikacyjnej i dowiesz się, jak rozwijać umiejętność autoprezentacji. Będziesz mógł wziąć udział w szkoleniach wspomagających rozwijanie kompetencji twardych (np. znajomość narzędzia MS Excel) i miękkich (np. budowanie marki osobistej). Jako aktywny uczestnik zyskasz dodatkowe wpisy do CV.

Czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety

Weź los w swoje ręce i nie czekaj z rozpoczęciem kariery, aż otrzymasz dyplom. Działaj tu i teraz. Zdobywaj nowe kompetencje i stawaj się coraz lepszym fachowcem, który realizuje konkretną strategię rozwoju.