Zdecydowałeś się na podróżowanie pomiędzy ukończeniem szkoły średniej a rozpoczęciem pracy? A może masz za sobą kilka miesięcy przerwy w studiowaniu lub pracy zawodowej? Twoją pierwszą kartą przetargową, dzięki której z powodzeniem wrócisz do aktywności na rynku, jest oczywiście dobre curriculum vitae. Przeczytaj o tym, jak zaznaczyć gap year w CV, aby potencjalny pracodawca nie zniechęcił się do Twojej kandydatury.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Gap year w CV – czy wspominać o przerwie w edukacji?
• Jak zapisać gap year w CV?
• CV – przerwy w zatrudnieniu inne niż gap year
W niektórych krajach gap year jest tradycją absolwentów szkoły średniej. To roczna przerwa, podczas której młody człowiek podróżuje, poznaje świat i w konsekwencji może odkryć, co chce robić w dorosłym życiu. Również w Polsce na taki krok decyduje się coraz więcej osób, chociaż nie tylko absolwentów. Kilka lub kilkanaście miesięcy przerwy w studiach czy nawet pracy zawodowej to ciekawe rozwiązanie, ale jak opisać je w CV?
Gap year w CV – czy wspominać o przerwie w edukacji?
Przerwy w edukacji wiążą się najczęściej z urlopem dziekańskim lub wspomnianym gap year. Pamiętaj, że czas, w którym nie studiowałeś ani nie pracowałeś, nie musi być bezużyteczny w kontekście Twoich doświadczeń zawodowych. Rok czy kilka miesięcy spędzone za granicą, np. na podróżowaniu, jest przecież świetną okazją do nauki języka obcego i poznawania nowych ludzi.
Gap year w CV to zatem dla rekrutera szansa na nawiązanie rozmowy o Twoich wyjątkowych doświadczeniach oraz dopytanie o wartościowe szczegóły przerwy w studiach czy pracy. Co więcej, wzmianka o podróżowaniu po świecie jest z pewnością dla pracodawcy znacznie bardziej zachęcająca niż informacja, że skończenie pięcioletnich studiów zajęło Ci np. 8 lat. Jeśli dobrze opiszesz gap year czy wyjazd do pracy za granicę, masz szansę zyskać przewagę nad kandydatami, którzy po prostu ukończyli studia w pierwszym możliwym terminie.
| Co wpisać do CV, gdy nie mam doświadczenia – przykłady
Jak zapisać gap year w CV?
To, czy potencjalny pracodawca pozytywnie odbierze fakt Twojej rocznej wyprawy w ramach gap year, w dużej mierze zależy od tego, jak sam ją przedstawisz. Kluczowa będzie Twoja motywacja do wyjazdu oraz przekonanie, że zdobyte przez ten czas doświadczenia i umiejętności pomogą w realizacji obowiązków zawodowych.
Niezależnie od tego, czy chodzi o urlop dziekański, dobrowolną przerwę w zatrudnieniu czy gap year w CV – napisz szczerze, jak spędziłeś ten czas. Jeśli posługiwałeś się w pracy językami obcymi lub podróżowałeś i poznawałeś nowe kultury, koniecznie o tym wspomnij. Nie rozpisuj się zbytnio, aby Twoja przerwa nie wybiła się na pierwszy plan wśród wszystkich doświadczeń. Zaznacz najważniejsze wątki i przygotuj się na to, żeby ewentualnie szerzej opowiedzieć o nich podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
| Luka w CV – jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?
CV – przerwy w zatrudnieniu inne niż gap year
Przyczyny luk w życiorysie bywają różne i pracodawcy najczęściej zdają sobie z tego sprawę. Nie próbuj zatem ukrywać niektórych fragmentów Twojego życia i nie podawaj fikcyjnych informacji.
Jeśli w Twoim CV znajdzie się luka z powodu długiego urlopu wychowawczego czy bezrobocia, nie musisz pisać o nich wprost. Dziury czasowe będą widoczne, ale postaraj się je… załatać. Zastanów się, czy w czasie, gdy pozostawałeś bez pracy:
- ukończyłeś jakiś kurs,
- podjąłeś próbę rozkręcenia własnej firmy,
- zdobyłeś nowe umiejętności, które mogą przydać Ci się w obecnej pracy.
Takie informacje są dla pracodawcy cenną wskazówką, dzięki której będzie on wiedział, że Twoja luka w zatrudnieniu nie wynikała z lenistwa, ale była dla Ciebie cenną lekcją.
| Jak napisać CV po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym?
Gap year w CV to nic złego! Jeśli masz jakiekolwiek luki w życiorysie, rekruter i tak je zauważy. Ważne, abyś umiał przekuć doświadczenia zdobyte podczas przerwy w swój atut – zarówno na papierze, jak i podczas rozmowy kwalifikacyjnej.