- Zadbaj o precyzyjny i konkretny opis swojego doświadczenia
- Zastosuj czasowniki – w ten sposób pokażesz swoje zaangażowanie i aktywność
- Sięgaj po przykłady, powołuj się na liczby, wskaźniki sprzedaży, stopień realizacji celów itp.
Klarowny, spójny, konkretny – taki powinien być opis Twoich osiągnięć zawodowych zamieszczony w CV. W życiorysie nie występuje sekcja „sukcesy”, dlatego informacje o dokonaniach pojawiają się w podsumowaniu zawodowym lub w opisie doświadczenia. Przedstawiane osiągnięcia powinny być ważne z punktu widzenia firmy, do której aplikujemy. Warto eksponować liczby i podkreślać efekty podejmowanych działań.
Zwiększyłem, wdrożyłam, rozwinąłem, czyli jak mówić o sukcesach
Słowa, którymi się posługujesz, mogą świadczyć o Twoim podejściu do pracy, np. o zaangażowaniu (rozwijać), nastawieniu na cel (realizować), cierpliwości (stworzyć od podstaw) czy umiejętności logicznego myślenia (analizować). Mogą także opisywać Twoje dokonania zawodowe. Pisząc o sukcesach, warto sięgać po czasowniki, np.: organizowałem, projektowałem, zarządzałam, wdrażałem itp. Mówienie o własnych dokonaniach nie jest wyrazem pychy, ale zdrowej samooceny.
Lista słów pomocnych przy pisaniu CV
Przedstaw swoje atuty
Nie bój się mówić o sukcesach i tym samym przekonywać pracodawcę, że warto Cię zatrudnić. O osiągnięciach możesz napisać w podsumowaniu zawodowym. Sformułowania, które warto zawrzeć w tej sekcji, to np.:
- Realizowałam cele sprzedażowe / normy produkcyjne na poziomie X%.
W sprzedaży, produkcji oraz innych obszarach, gdzie liczą się wyniki, podawanie liczb ma szczególne znaczenie. Wysokie wyniki świadczą o efektywności i dobrym przygotowaniu do pracy.
- Zwiększyłem ruch na stronie firmowej o Y%.
Wymierne efekty pracy mają kluczowe znaczenie m.in. w marketingu, także internetowym. Dzięki nim powiększa się grono potencjalnych klientów, co – przy podjęciu dodatkowych działań - przekłada się na wyniki finansowe firmy.
- Zajęłam pierwsze miejsce w konkursie…
Zwycięstwo w prestiżowym konkursie branżowym to sukces, który odbija się szerokim echem w środowisku zawodowym. Warto wykorzystywać takie atuty.
Informacje o dokonaniach możesz zawrzeć także w opisie doświadczenia zawodowego, na przykład:
- Zarządzanie zespołem liczącym … osób
Skuteczne kierowanie np. dziesięcioosobową grupą wymaga doświadczenia i kompetencji, takich jak: komunikatywność, asertywność czy nastawienie na cel.
- Prowadzenie szkoleń z zakresu … (ponad 300 godzin)
Wiele godzin przeznaczonych na przekazywanie wiedzy i dzielenie się umiejętnościami świadczy o dużym doświadczeniu i rozpoznawalności w środowisku.
- Kształtowanie strategii PR przedsiębiorstwa…..
Praca dla przedsiębiorstw cieszących się wysoką pozycją w branży to prestiż. Warto wyeksponować doświadczenie zdobyte w cenionych firmach, opisując, co konkretnie należało do Twoich obowiązków, jakich zmian dokonałeś i jakie to przyniosło rezultaty.
Jak wyeksponować swoje atuty w CV?
Liczby mogą wyrazić więcej niż słowa
Twoje przygotowanie do pracy powinno być widoczne w dokumentach rekrutacyjnych. Zadbaj o to, by przedstawiane informacje stanowiły odniesienie do oczekiwań wskazanych w ofercie pracy. Ważne, żebyś podawał w CV konkretne liczby, zwłaszcza jeśli pracujesz w handlu, produkcji, bankowości czy nieruchomościach. Warto powoływać się na liczbę zawartych umów, wskaźniki sprzedaży lub stopień realizacji celów produkcyjnych. Możesz także stworzyć życiorys w formie infografiki obrazującej Twoje dokonania.
O sukcesach mów z pokorą
Kiedy piszesz / opowiadasz o swoich dokonaniach, opieraj się na konkretnych danych. Nie wprowadzaj zbyt długich opisów i pomijaj fakty nieistotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Ważne, by Twoja ocena była rzetelna, dlatego określ stopień zaawansowania, jaki osiągnąłeś przy danej kompetencji.
O swoich sukcesach zawodowych pisz krótko, konkretnie i prawdziwie – bez zadęcia. W ten sposób będziesz kreować wizerunek profesjonalisty, który jest świetnie przygotowany do objęcia stanowiska, zna swoją wartość, a jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest doskonały.