17.09.2018 | 4 min czytania

Jak wyeksponować swoje atuty w CV?

17.09.2018 | 4 min czytania

Twoje doświadczenie, wiedza, umiejętności, zainteresowania – wszystko to ma wartość i może odegrać ważną rolę podczas rekrutacji. Przedstaw w CV informacje, które są kluczowe dla wybranego pracodawcy. Pokaż na przykładach, jak wykorzystywałeś swoje umiejętności. Pamiętaj o zasadzie odwróconej chronologii. Zastanów się też, co może wyróżnić Cię na tle kandydatów.

Myśląc i mówiąc o swoich osiągnięciach, warto zachować pewność siebie, czyli bez arogancji i wywyższania się, ale też bez przesadnej skromności i wyolbrzymionej samokrytyki. Dzięki temu będziesz umiał w rzetelny i autentyczny sposób zaprezentować swoje mocne strony, a jednocześnie pozostaniesz otwarty na naukę i dalszy rozwój.

Aby wyeksponować swoje atuty w CV:

  • Zastosuj zasadę odwróconej chronologii

Badania eyetrackingowe przeprowadzone przez ekspertów Pracuj.pl pokazały, że najważniejsze dla rekrutera są informacje o doświadczeniu zawodowym, szczególnie pierwsze trzy pozycje. W tym celu warto zastosować zasadę odwróconej chronologii.

Ileż to razy kandydaci na samym początku wymieniali praktyki lub staże, a dopiero na końcu aktualne i najbardziej pożądane stanowiska. Sekcję „doświadczenie zawodowe” powinny otwierać punkty dotyczące najnowszych aktywności, miejsc zatrudnienia i obowiązków ważnych dla potencjalnego pracodawcy
- radzi Katarzyna Kamola, współwłaścicielka agencji marketingowej Setugo, rekrutująca zespół copywriterów.

W CV najważniejsze jest doświadczenie

  • Znajdź element budujący przewagę nad konkurencją

Zastanów się, co może sprawić, że Twoje CV przyciągnie uwagę rekruterów. Być może będzie to podsumowanie zawodowe, w którym przedstawisz swój dorobek i cele do zrealizowania? A może jakaś niszowa umiejętność albo bardzo specjalistyczne kompetencje? Zdobyłeś nagrodę branżową? Warto wyróżnić taką informację.

Jeśli chcesz, aby Twoje CV odznaczało się pod względem graficznym, zachowaj umiar i uważaj, żeby forma nie dominowała nad treścią. Wybierając zdjęcie, należy pamiętać o podstawowych zasadach. Fotografia powinna być dobrej jakości. Ważne, by prezentowała profesjonalny wizerunek kandydata.

Alternatywna forma autoprezentacji na zdjęciu sprawia, że kandydat wyróżnia się na tle innych, ale nie zawsze jest to profesjonalne. Tak zwane selfie z dziubkiem albo pozowanie w koszulce, na której widnieje napis: #nicniemusze nie zrobią dobrego wrażenia
- przestrzega Katarzyna Kamola.

Zdjęcie do CV – jak wybrać najlepsze?

  • Poznaj kulturę organizacyjną oraz wymagania firmy. Zaktualizuj CV.

CV należy stale aktualizować, pozostawiając w nim kluczowe informacje. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie i dowiedz się, jakie kompetencje ceni pracodawca, u którego chcesz pracować. Jeśli spełniasz oczekiwania, podkreśl w życiorysie te fakty, które mogą mieć największe znaczenie dla wybranej firmy.

Jeżeli masz niewielkie doświadczenie zawodowe, każda wykonywana praca może odegrać ważną rolę, dlatego warto to uwzględnić w CV. Jeśli masz już długoletni staż i doświadczenie w branży, to rekrutera nie będzie interesowała dorywcza praca na stanowisku hostessy czy kelnera. Wówczas dobrze jest wyeksponować obowiązki, projekty i umiejętności związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

  • Bądź konsekwentny i pisz starannie

Słowa w CV powinny pokrywać się z tym, co jest w praktyce. Przykładowo, wiele błędów interpunkcyjnych i literówek w dokumentach aplikacyjnych przeczy zapewnieniom o staranności i dokładności. Jeśli uważasz, że Twoim atutem jest np. umiejętność współpracy z grupą, to wskaż działania i aktywności, które o tym świadczą. Obraz Twojej historii zawodowej powinien być spójny i wiarygodny. Ważne, żeby rekruter mógł dowiedzieć się, jak wykorzystywałeś swoje mocne strony i jak rozwijałeś kompetencje, które uważasz za swój atut.

Przejrzyste, uporządkowane, z silnie wyeksponowaną rubryką „doświadczenie” - takim CV będziesz się mógł pochwalić, korzystając z kreatora CV.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV