02.12.2019 | 5 min czytania

Jak w trzech krokach stworzyć skuteczne CV?

02.12.2019 | 5 min czytania

Przygotowanie życiorysu to podstawa, jeśli zależy Ci na znalezieniu pracy. To zadanie nie musi być ani skomplikowane, ani czasochłonne, o ile jesteś świadomy swoich celów zawodowych i atutów, jakie posiadasz. Zadbaj o treść dokumentu oraz prostą i czytelną formę.

Skuteczne CV, czyli jakie?

92% osób uczestniczących w badaniu Pracuj.pl udzieliło twierdzącej odpowiedzi na pytanie „Czy kiedykolwiek stworzyłeś CV?”, a 47% ankietowanych aktualizowało dokument w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Tak wynika z raportu „Na drodze do dobrego CV”. To, że zdecydowana większość respondentów ma za sobą napisanie choćby jednego życiorysu, nie oznacza jednak, że potrafimy robić to dobrze. Skuteczność CV zależy w znacznej mierze od dostosowania jego treści do wymogów pracodawcy. Ważne, by z dokumentu jasno wynikało, że jesteś odpowiednim kandydatem na wolne stanowisko, tzn. posiadasz kwalifikacje, doświadczenie i np. cechy osobowości, które pomogą Ci skutecznie wykonywać obowiązki. Życiorys powinien być również czytelny i uporządkowany – tak, by rekruter mógł szybko przeanalizować jego treść i przeprowadzić wstępną selekcję aplikacji. Ważne również, by Twoje CV było zapisane w odpowiednim formacie. Dzięki temu jego odczytanie nie będzie stanowiło kłopotu. Najlepiej sprawdza się wersja PDF, którą można odtworzyć na wielu urządzeniach i niezależnie od zainstalowanej wersji oprogramowania.     

Perfekcyjne CV, czyli jakie?

Prosty sposób na CV

Wysiłek włożony w napisanie CV zdecydowanie może się opłacić i np. zagwarantować Ci szansę uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której szerzej przedstawisz swoją kandydaturę i być może zmierzysz się z zadaniami, które potwierdzą Twoje kwalifikacje. Tworząc życiorys, możesz skorzystać z kreatora Pracuj.pl. Od idealnego CV dzielą Cię zaledwie trzy kroki: 

  • Wybór szablonu

Klasyczne, techniczne lub studenckie – to typy CV przygotowane dla użytkowników Kreatora CV Pracuj.pl. Wybierz dokument, uwzględniając swoją sytuację zawodową i stanowisko, o które się ubiegasz. Szablon techniczny został stworzony z myślą o programistach, automatykach, architektach, inżynierach, absolwentach techników itd. Jeśli zajmujesz się np. dokonywaniem przekładów, wykonywaniem czynności administracyjnych lub sprzedażą, możesz sięgnąć po klasyczną wersję dokumentu. Narzędzie oferuje również rozwiązanie dla osób uczących się, które - choć posiadają stosunkowo niewielkie doświadczenie – mogą pochwalić się różnorodnymi umiejętnościami, takimi jak np. znajomość języków obcych.    

CV szyte na miarę, czyli jakie?

  • Uzupełnienie danych

Kiedy określisz, jakie CV chcesz stworzyć, możesz wgrać zdjęcie, które uatrakcyjni dokument, a także uzupełnić poszczególne rubryki i wpisać kluczowe informacje. Dzięki szablonowi na pewno o niczym nie zapomnisz. Nie zamieścisz także treści, które są zbędne, np. informacji o stanie cywilnym. Pamiętaj, aby przed zapisaniem zmian upewnić się, czy nie popełniłeś błędu w numerze telefonu albo innych danych. Gdy wykryjesz pomyłkę, możesz w prosty sposób ją skorygować. Nie zapomnij też zweryfikować, czy odniosłeś się do wszystkich wymagań potencjalnego pracodawcy. Im lepiej wpisujesz się w profil kandydata, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz dostrzeżony i doceniony w trakcie rekrutacji.    

  • Pobranie CV

Ostatni krok to pobranie życiorysu na dysk. Jako zarejestrowany użytkownik serwisu Pracuj.pl możesz odpowiadać na ogłoszenia za pośrednictwem strony lub aplikacji mobilnej – wystarczy jedno kliknięcie.  

Darmowe wzory CV ułatwią Ci stworzenie życiorysu

Wybierz i wypełnij gotowy szablon, a następnie zapisz dokument i prześlij go dalej. Stworzenie CV nie musi być trudne ani czasochłonne. Atrakcyjność Twojego życiorysu zależy jednak przede wszystkim od tego, czy rozwijasz się i realizujesz cele zawodowe.