Sukcesy zawodowe stanowią potwierdzenie Twoich kompetencji, dlatego warto informować o nich potencjalnego pracodawcę. Dzięki temu zyskasz większe szanse powodzenia w rekrutacji. Ważne, aby opis osiągnięć w CV był autentyczny, konkretny i odnoszący się do wymagań stawianych w ofercie pracy.
Osiągnięcia ważne dla pracodawców
To, co robiłeś dla poprzednich firm, można łatwo przeliczyć na pieniądze. Na podstawie Twoich wcześniejszych dokonań pracodawca może wyobrazić sobie, w jaki sposób przyczynisz się do rozwoju jego przedsiębiorstwa. Wyniki sprawią również, że zostaniesz zapamiętany. Umiejętność wyróżnienia się sprzyja realizacji celów zawodowych, zwłaszcza w tych profesjach i branżach, gdzie panuje duża konkurencja.
Rywalizacja na rynku pracy – czy może przynieść korzyści?
Opis sukcesów nie tylko podwyższa skuteczność CV. Zamieszczając go w dokumencie, zyskasz argumentację na rozmowie kwalifikacyjnej. Dzięki temu będzie Ci łatwiej przekonać pracodawcę do tego, że warto wybrać właśnie Ciebie. Zdobędziesz też dodatkowe argumenty w trakcie negocjacji wynagrodzenia. Imponujący dorobek zawodowy sprawi również, że inne osoby będą bardziej skłonne, aby wystawić Ci rekomendacje, tym samym zwiększając Twoje szanse na zatrudnienie w wymarzonej firmie.
Gdzie chwalić się sukcesami?
Opis doświadczenia i podsumowanie zawodowe – to rubryki w CV, w których warto wspomnieć o swoich największych osiągnięciach. Formułując cele zawodowe, napisz o dziedzinie, w której się specjalizujesz, zaznacz, do czego dążysz, z jakich przedsięwzięć jesteś szczególnie dumny. Może to być np. opracowanie usprawnień, które wyraźnie zwiększyły zyski firmy, albo zarządzanie zespołem, który zrealizował innowacyjny projekt. Informacje o największych sukcesach warto zawrzeć też w opisie doświadczenia zawodowego. Warto np. poinformować potencjalnego pracodawcę o tym, że zorganizowałeś pracę nowego oddziału firmy, uczestniczyłeś w kształtowaniu strategii marketingowej przedsiębiorstwa, zdobyłeś nagrodę branżową itd.
Jak wyeksponować swoje osiągnięcia w CV?
Jak pisać i mówić o osiągnięciach?
Liczy się nie tylko to, co napiszesz w CV lub powiesz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, ale również jak to zrobisz. Aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji:
- Mów o tym, co może okazać się istotne dla pracodawcy
Przebiegłeś maraton i uważasz to za swój życiowy sukces? Świetnie! Możesz wspomnieć o tym fakcie w CV, ale… ograniczając się do wzmianki w rubryce dotyczącej zainteresowań. W podsumowaniu zawodowym i opisie doświadczenia powołuj się na dane, które zainteresują pracodawcę. Największe znaczenie mają Twoje osiągnięcia branżowe, zbieżne z kierunkiem rozwoju firmy, z którą chcesz związać swoją przyszłość.
- Bądź konkretny – przytaczaj przykłady i liczby
Zmiany, które wprowadziłem, przyczyniły się do wzrostu zysków na poziomie X%.
Zajęłam pierwsze miejsce w konkursie na najlepszego sprzedawcę roku.
W ciągu X miesięcy zorganizowałem pracę w nowym oddziale banku.
Im precyzyjniej opiszesz swoje dokonania, tym lepiej. Dzięki konkretnym liczbom potencjalny szef łatwiej dostrzeże Twój potencjał.
- Analizuj swoje dokonania i poprawiaj skuteczność
To, w jaki sposób opisujesz swoje zasługi, ma ogromne znaczenie. Kluczowe jest jednak to, abyś osiągał sukcesy, które pomogą Ci na rynku pracy. Chcąc realizować się w zawodzie, który wybrałeś, stawiaj przed sobą atrakcyjne cele, analizuj sukcesy i porażki, a także zastanawiaj się, co robić, aby stawać się coraz lepszym fachowcem.
Jak opowiadać o sobie, czyli storytelling w praktyce
W pogoni za sukcesem…
Choć osiągnięcia są niezwykle ważne i zdecydowanie pomagają w karierze, warto dbać o to, by nie utracić satysfakcji i przyjemności z podejmowania kolejnych wyzwań. Twoje życie zawodowe nie musi być pasmem sukcesów. Najważniejsze, abyś doświadczał spełnienia i realizował cele dostosowane do Twoich ambicji, możliwości i oczekiwań. Równie istotna jest wiara w znaczenie tego, co się robi. Jeśli uznajesz swoje zadania za ważne i potrzebne, będzie Ci o wiele łatwiej dawać z siebie wszystko. Przekonuje o tym np. Steve Jobs, który jest autorem słów:
Praca wypełni ci dużą część życia. Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich dla ciebie jest miłość do tego, co się robi.