Treściwe, unikalne i dostosowane do wymogów pracodawcy – takie powinno być CV wysyłane w odpowiedzi na ogłoszenie. Personalizując życiorys, dobrze jest skoncentrować się na wymogach stawianych w ofercie pracy. Ważne też, by wykazać, że pasujesz do kultury organizacyjnej panującej w firmie.
Zaangażowanie stanowi jedną z cech, które możesz zaprezentować w trakcie przygotowywania życiorysu. W tym celu warto zadbać np. o:
- Zamieszczenie informacji istotnych dla pracodawcy
Wysyłasz ten sam dokument, szukając pracy jako sprzedawca i starając się jednocześnie o posadę sekretarki? Wymagania, jakie trzeba spełnić w każdym z tych zawodów, wyraźnie się różnią. Przygotowując CV, warto nie tylko dokładnie przeanalizować kryteria. Dobrze jest również zdobyć dodatkowe informacje na temat firmy. Dzięki takiej wiedzy będziesz mógł stworzyć opis celów zawodowych, w którym wykażesz, że pasujesz do kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa, tzn. utożsamiasz się z jego misją i wartościami. Możesz też odnosić się do trendów panujących w branży. O tym, że jesteś na bieżąco, będą świadczyć np. kursy i szkolenia, w których uczestniczyłeś w ostatnim czasie.
- Stworzenie CV odpowiedniego dla zawodu/rodzaju pracy
CV inżyniera budownictwa różni się od życiorysu artysty-plastyka. Chodzi nie tylko o treść, ale również o formę, tj. sposób przekazywania informacji, styl, kolorystykę, układ tekstu itp. Jeśli wykonujesz zawód artystyczny, możesz pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, np. w wyborze zdjęcia lub szaty graficznej. W przypadku obszarów działalności, takich jak inżynieria, HR, zarządzanie czy prawo, obowiązują nieco bardziej oficjalne normy. Kluczowe znaczenie ma jednak dobór treści. Jeśli rozpocząłeś karierę w nowym zawodzie, dobrze jest wspomnieć o uniwersalnych kompetencjach. Przykładowo: osoba, która przez kilka lat pracowała jako przedstawiciel handlowy FMCG, ale ma zamiar przejść do działu marketingu, może uwypuklić swoje atuty, takie jak np. wiedza na temat branży czy znajomość technik sprzedażowych. Lepiej jednak pomijać kompetencje, które nie przydadzą się w nowej pracy. Dobrze jest wspominać również o osiągnięciach zawodowych. Mogą one świadczyć o pracowitości, wytrwałości i nastawieniu na cel.
- Selekcja informacji
Nie zamieszczaj w CV informacji, które nie mają związku z ofertą, na którą odpowiadasz. Jeśli chcesz być redaktorem w serwisie internetowym, nie wspominaj o dorywczych pracach wykonywanych w czasach studenckich, typu: dostarczanie pizzy (chyba że nie masz innego doświadczenia). Aby wzbogacić życiorys, warto aplikować na praktyki i staże, w trakcie których zdobędziesz podstawowe kompetencje niezbędne w pracy.
- Nadanie dokumentowi odpowiedniej nazwy
Preferowana nazwa dokumentu to „CV_Imię_Nazwisko”. Duże znaczenie ma także temat maila wysyłanego do firmy. Warto podać w nim numer referencyjny ogłoszenia, nazwę stanowiska oraz swoje imię i nazwisko.
Kompletna aplikacja o pracę – co powinna zawierać?
Mniejsze i większe zmiany, modyfikacje, uzupełnienia…
Nie trzeba modyfikować CV, jeśli w ogłoszeniach, na które odpowiadasz, pojawiają się identyczne lub bardzo podobne wymagania. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli aplikujesz na jedno konkretne stanowisko. Jeżeli różnice są nieznaczne, ale jednak występują, dobrze jest zadbać o szczegóły i np. zawrzeć dodatkową informację ważną z punktu widzenia pracodawcy. Sprawne wprowadzanie drobnych zmian jest możliwe np. wtedy, gdy korzystasz z kreatora CV Pracuj.pl. Oprócz możliwości modyfikowania dokumentu otrzymasz także do wyboru różne typy (klasyczny, studencki, techniczny), szablony i kolory dokumentu.
Jakich błędów unikać?
CV to Twoja wizytówka. Ważne, byś zawarł w nim konkretne informacje i przedstawił je w czytelny sposób. Nieprofesjonalna czcionka, liczne błędy, za mało albo nadmiar danych czy niedbała edycja tekstu mogą zmniejszyć Twoje szanse uczestnictwa w rekrutacji. Korzystając z kreatora CV, unikniesz wielu błędów.
8 błędów w CV, których unikniesz dzięki Kreatorowi CV
Ogromne znaczenie ma również autentyczność. Kreowanie nieprawdziwego wizerunku może sprawić, że potencjalny pracodawca wyczuje fałsz i nie zaprosi Cię do swojej firmy.
Przygotowanie do rekrutacji
Stworzenie profesjonalnego CV to zaledwie jeden z elementów składających się na wizerunek kandydata. Jeśli dokument zapewnił Ci zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji, nie spoczywaj na laurach, ale pracuj jeszcze intensywniej. Aby korzystnie wypaść, warto doskonalić kompetencje z zakresu autoprezentacji, przemyśleć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne, określić oczekiwania finansowe i zdobyć dodatkowe dane na temat potencjalnego pracodawcy. Wiedzę dotyczącą przebiegu spotkania i oczekiwań rekruterów możesz czerpać z darmowego e-booka Pracuj.pl „Jak zachwycić rekrutera na spotkaniu w 5 krokach?”.
Dobre CV to takie, które stanowi odpowiedź na oczekiwania pracodawcy i wystawia kandydatowi jak najlepsze świadectwo. Ważne jednak, aby informacje, które podajesz, były prawdziwe.