17.04.2018 | 4 min czytania

Jak opisać znajomość języków w CV?

17.04.2018 | 4 min czytania

Znasz języki obce? Świetnie! To ogromny atut w oczach pracodawcy. Wykorzystaj to, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wyeksponuj w CV informacje o umiejętnościach językowych i precyzyjnie opisz poziom zaawansowania.

Podejdź do tematu rzetelnie i uczciwie. Stosuj powszechnie przyjęte stopnie oceny znajomości języków obcych i nigdy nie zawyżaj swoich umiejętności. Pamiętaj, że pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzi, czy Twoje deklaracje mają pokrycie w rzeczywistości.

Krok 1 Wybierz sposób opisu

Informacja o umiejętnościach językowych w CV powinna być merytoryczna, zrozumiała i zauważalna na pierwszy rzut oka. Te trzy cele osiągniesz, łącząc ze sobą formalną, słowną i graficzną metodę opisu. Warto skorzystać z jednego z 6 stopni oceny według skali europejskiego poziomu biegłości językowej - na przykład B2, C1. Informacja będzie pełniejsza, jeśli wzbogacimy ją o krótki słowny opis, czyli:

Język angielski - B2 - uper/post-intermediate - płynna znajomość w mowie i piśmie umożliwiająca wykonywanie obowiązków zawodowych w języku obcym.

Obok opisu lub poniżej umieść prostą grafikę, która przyciągnie wzrok pracodawcy od razu po otwarciu dokumentu. Najbardziej adekwatne jest użycie znaczników na 6-stopniowej skali umiejętności językowych. Mogą to być kropki lub pasek postępu. Przykładowo: posługując się językiem angielskim na poziomie B2, wyróżniasz kolorem 4 z 6 kropek.

Krok 2 Zdecyduj, gdzie umieścisz informację o znajomości języków obcych

Spójrz na swoje CV - angielski znasz doskonale, a informację o tym zamieściłeś na końcu drugiej strony dokumentu? Jeśli chcesz przykuć uwagę rekrutera, powinieneś wyeksponować tę umiejętność w takim miejscu, aby była widoczna na pierwszy rzut oka. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy znajomość języka jest jednym z kluczowych wymagań stawianych przez pracodawcę.

Warto zadbać o to, by CV było uporządkowane i merytoryczne, a sekcja „Umiejętności” znajdowała się na pierwszej stronie dokumentu. W jego zredagowaniu pomocne będzie skorzystanie z kreatora CV.

7 zalet korzystania z Kreatora CV

Krok 3 Masz certyfikat językowy? Warto się nim pochwalić

Certyfikat stanowi formalne potwierdzenie Twojej znajomości języka. Teoretycznie taki dokument jest bezterminowy, jednak w praktyce jego wartość oceniana jest wysoko przez 2-3 lata od daty wydania. Jeżeli więc Twój został wystawiony 10 czy 15 lat temu, lepiej skupić się na stopniu znajomości według skali i opisie.

Powołując się na certyfikat, podaj jego nazwę oraz stopień znajomości języka, jakiemu odpowiada - na przykład: język angielski – FCE - poziom B2 lub TOEFL - od B1 do C1 w zależności od liczby punktów uzyskanych na egzaminie.

Zwracając uwagę pracodawcy na znajomość języka, znacznie zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Dane z raportu Pracuj.pl wskazują na coraz większe znaczenie umiejętności językowych kandydatów do pracy. Przekłada się to również na wyższe zarobki.

Języki obce w pracy