22.01.2020 | 5 min czytania

Jak opisać umiejętności miękkie w CV?

22.01.2020 | 5 min czytania

„Jestem kreatywny, zmotywowany i potrafię pracować w stresie” – to zdanie niewiele mówi pracodawcy, dla którego czyny znaczą zdecydowanie więcej niż słowa. Tworząc CV, warto dopracować opisy doświadczenia i osiągnięć - tak, by wynikało z nich, że faktycznie poradzimy sobie z nowymi obowiązkami.   

Dlaczego kompetencje miękkie są ważne?

Choć mogłoby się wydawać, że od kandydata oczekuje się przede wszystkim wiedzy fachowej, umiejętności, takie jak np. komunikatywność, mają równie duże znaczenie niemal w każdym zawodzie. Ktoś, kto jest uzdolnionym programistą, ale nie potrafi porozumieć się z klientami i współpracownikami, może w mniejszym stopniu przyczynić się do rozwoju firmy niż pracownik, który – oprócz wiedzy fachowej – posiada także zdolność słuchania innych ludzi i mówienia do nich w zrozumiały sposób. Jak uważa Julia Sztyk, autorka bloga Profesjonalny Doradca Zawodowy:

Pracodawcy przykładają wagę do kompetencji miękkich. Należą do nich m.in.: kreatywność, łatwość w nawiązywaniu relacji z innymi, punktualność, uczciwość, dokładność, odpowiedzialność, zdolności manualne. Można je wykorzystywać zarówno w pracy, jak i w sytuacjach życia codziennego czy prywatnego.

Ekspert zwraca uwagę także na cechy dobrego pracownika, np. pracowitość, sumienność, zaangażowanie w powierzone zadania, umiejętność adaptacji do nowych warunków oraz otwartość, odporność na stres czy umiejętność pracy w zespole. Oczekiwania zatrudniających mogą różnić się w zależności od branży, zawodu czy rodzaju działalności firmy.   

Książki, dzięki którym rozwiniesz swoje kompetencje miękkie

Co przyciąga uwagę rekruterów?

Tworząc życiorys, mamy okazję zaprezentować się jako kandydaci idealni na wakujące stanowisko. Ważne, by opis kompetencji miękkich w CV był: 

Uzupełniając sekcję „Umiejętności”, warto dobrze przemyśleć wybór kompetencji, które przedstawimy. Zaprezentujemy się korzystnie, jeśli pracodawca samodzielnie będzie mógł ocenić nas przez pryzmat faktów, takich jak np. zakres obowiązków, jakie dotychczas wykonywaliśmy. Przykładowo: przeprowadzanie wywiadów w ramach działalności studenckiej może świadczyć o komunikatywności czy dobrej organizacji pracy. Jeśli stworzyliśmy model robota, który zapewnił nam zwycięstwo w międzynarodowym konkursie, możemy być postrzegani jako osoby ambitne, zdeterminowane i z innowacyjnym podejściem. Aby odkrywać i rozwijać określone cechy charakteru i kompetencje miękkie, wykazujmy postawę proaktywną. Angażujmy się w rozmaite działania w życiu zawodowym i osobistym, próbujmy swoich sił w różnych aktywnościach, podróżujmy, realizujmy pasje.       

  • Dostosowany do wymogów pracodawcy i charakteru pracy

Zadbajmy o to, by w naszym życiorysie znalazły się jedynie takie informacje, które mają znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Zdaniem Julii Sztyk należy przedstawić je w czytelny sposób: 

Wiedzę i umiejętności praktyczne zdobyte w trakcie szkolenia można zobrazować w CV w rubryce o przebytych kursach i szkoleniach. Możemy też podać te dane w ramach szczególnych predyspozycji zawodowych. Taka informacja podniesie naszą atrakcyjność w oczach pracodawcy. 

Zanim stworzymy CV, przeanalizujmy wymagania wskazane w ofercie pracy, a następnie odnieśmy się do każdego z nich. Warto uwzględnić również inne kompetencje przydatne w naszym zawodzie, nawet jeśli pracodawca nie odnosi się do nich bezpośrednio. Dbajmy jednak o to, by ilość informacji nie była przytłaczająca dla odbiorcy treści.  

Jak personalizować CV?

  • Zgodny z prawdą

CV powinno być nie tylko dostosowane do wymogów pracodawcy, ale również autentyczne. Zanim odpowiemy na ogłoszenie, upewnijmy się, że spełniamy wymagania. Brak szczerości generuje niepotrzebny stres, którego będziemy doświadczać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej lub podczas pracy, która okaże się dla nas zbyt trudna i męcząca. Potencjalny pracodawca lub rekrtuter z pewnością zweryfikuje, czy nadajemy się do wybranego zawodu, co zauważa też Julia Sztyk:

Istotą oceny może być obserwacja zachowań kandydata do pracy podczas bezpośredniej rozmowy z pracodawcą, na przykład jak reaguje w sytuacji stresu, jak buduje relacje interpersonalne czy w jaki sposób organizuje swoje miejsce pracy.

Zdaniem eksperta ważnym źródłem wiedzy na nasz temat mogą okazać się referencje wystawione przez poprzedniego przełożonego. Uzyskanie ich nie zawsze jest jednak możliwe. 

Jak radzi Julia Sztyk:

W takiej sytuacji warto samodzielnie zastanowić się, jacy jesteśmy i jak funkcjonujemy w środowisku pracy. Nasza ocena będzie oczywiście subiektywna, ale może okazać się przydatna, jeśli sformułujemy ją zgodnie z prawdą. Tutaj nie mowy o żadnej formie naginania rzeczywistości. Istotna jest nasza pewność oraz poparcie danej umiejętności miękkiej przykładem. Pewność swoich kompetencji miękkich oraz możliwość ich zobrazowania będą budowały naszą pozycję w oczach przyszłego pracodawcy. 

  • Zwięzły

Więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Rekruter poświęca niewiele czasu na analizę pojedynczego zgłoszenia, dlatego w naszym CV powinny znaleźć się wyłącznie kluczowe informacje, podane np. w formie równoważników zdań i zapisane od myślników.     

  • Spójny z treścią listu motywacyjnego

W liście motywacyjnym mamy okazję uzasadnić, w jaki sposób określone cechy charakteru i kompetencje miękkie przyczynią się do skutecznego wykonywania obowiązków. Warto rozwinąć ten wątek, o ile pracodawca oczekuje, że dostarczymy dodatkowy dokument. 

  • Jedyny w swoim rodzaju

Zadbajmy o to, by nasze CV było wyjątkowe. Nie powielajmy często stosowanych sformułowań, dostosujmy treść do wymagań, zamieśćmy informacje o zainteresowaniach – pozwólmy lepiej się poznać.   

Jakie umiejętności miękkie warto uwzględnić w CV?

Pamiętajmy, że znaczenie ma nie tylko to, co o sobie piszemy, ale przede wszystkim to, jak się zachowujemy. Nasze maniery można ocenić np. w trakcie rozmowy telefonicznej lub w kontakcie mailowym. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej również mamy okazję zaprezentować się jako osoby konkretne, punktualne, z poczuciem humoru itd. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV