Szukasz pracy i odpowiadasz na interesujące Cię ogłoszenia? A może aktualnie brakuje ofert w firmach, do których chcesz aplikować? Wyjdź z inicjatywą i poinformuj pracodawców o gotowości do objęcia stanowiska. Podanie o pracę będzie idealnym dopełnieniem informacji o kwalifikacjach, które umieścisz w CV.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Podanie o pracę a list motywacyjny
• Podanie o przyjęcie do pracy. Jak napisać?
• Podanie o pracę – przykłady przydatnych zwrotów
• Podanie o pracę – wzór
• Jak się pisze podanie o pracę? Błędy, których warto unikać
Podanie o pracę a list motywacyjny
List motywacyjny jest przesyłany na wyraźną prośbę pracodawcy czy też działu HR, odpowiedzialnego za proces rekrutacji. Jego głównym celem jest przekonanie pracodawcy, dlaczego jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko i dlaczego zależy Ci na pracy w konkretnej firmie. Dziś większość organizacji nie wymaga jednak listu. Kluczowym dokumentem aplikacyjnym jest CV.
Z kolei podanie o przyjęcie do pracy można wysłać z własnej inicjatywy – by zawiadomić pracodawcę o woli podjęcia u niego pracy. Takie działanie świadczy o dużej motywacji, dlatego nawet jeśli aktualnie firma nie oferuje wolnych stanowisk, autor pisemnej prośby o zatrudnienie może zostać zapamiętany.
Czym jeszcze różnią się list motywacyjny i podanie?
- Ogólne podanie o pracę zawiera informacje o Twoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, umiejętnościach. List motywacyjny skupia się bardziej na celach zawodowych.
- Dobrym pomysłem będzie krótkie podanie o pracę. List motywacyjny może być bardziej rozbudowany, więc pozwala na bardziej szczegółowe wyrażenie Twoich przemyśleń oraz intencji.
| Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza?
Podanie o przyjęcie do pracy. Jak napisać?
Jak każde pismo, podanie o pracę powinno spełniać pewne reguły, których należy przestrzegać. Co powinno zawierać? Oto jego podstawowe elementy:
- miejscowość i data nadania,
- dane osobowe i teleadresowe,
- formalna treść zawierająca zwroty grzecznościowe, opis stanowiska i motywacje,
- podpis,
- lista załączników (opcjonalnie).
Podanie o pracę – przykłady przydatnych zwrotów
Oto kilka przykładów „miękkich” sformułowań, które warto uwzględnić w swoim podaniu o pracę:
Wprowadzenie:
- „Z wielkim entuzjazmem składam podanie o pracę w charakterze…”
- „Chciałbym/chciałabym podzielić się swoją pasją do… i rozwijać ją dzięki sumiennej pracy w Państwa firmie ”
Motywacja i cele:
- „Moim celem jest ciągły rozwój – zarówno mój jako pracownika, jak i firmy, w której jestem zatrudniony/zatrudniona.”
- „Jestem przekonany/przekonana, że praca w Państwa firmie pozwoli mi realizować moje pasje i ambicje zawodowe.”
Kompetencje:
- „Moje umiejętności w dziedzinie X pozwalają mi skutecznie rozwiązywać bieżące problemy i osiągać założone cele zawodowe.”
- „Jestem gotów/gotowa do ciągłego rozwoju i nauki, aby jak najlepiej dopasować się do wymagań pracodawcy oraz specyfiki zespołu.”
Zakończenie:
- „Chętnie udzielę dodatkowych informacji na temat mojego doświadczenia i umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej.”
- „Z chęcią opowiem więcej na temat moich doświadczeń i celów zawodowych podczas rozmowy rekrutacyjnej.”
Pamiętaj, aby dopasować wzory podania o pracę do konkretnej firmy i stanowiska, na które składasz podanie. Ważne jest to, aby podkreślić, jak Twoje umiejętności i motywacja przyczynią się do sukcesu firmy.
| 6 wyświechtanych zwrotów w CV, których prawdopodobnie nadużywasz
Podanie o pracę – wzór do pobrania
Oto przykładowy wzór podania o pracę:
Poznań, dnia 25.09.2023 r.
Jan Kowalski
Plac Kolegiacki 17
61-841 Poznań
Kierownik ds. Personalnych
Restauracja Tortellini
ul. Wrocławska 10
61-838 Poznań
Podanie o przyjęcie do pracy (wzór)
Z wielkim entuzjazmem składam podanie o pracę w charakterze specjalisty ds. zaopatrzenia. Stanowisko to odpowiada moim kwalifikacjom i kompetencjom, które nabyłem w innych firmach związanych z gastronomią. Jestem przekonany, że praca w Państwa restauracji pozwoli mi realizować moje pasje i ambicje zawodowe. Zatrudniając mnie, zyskają Państwo pracownika, który zna się na branży i z dużym zaangażowaniem podchodzi do powierzonych mu zadań.
Przez ostatnie 5 lat byłem zatrudniony we włoskim hotelu-restauracji Spa&Ghetti. Do moich głównych obowiązków należało dbanie o jakość i terminowość zaopatrzenia w produkty gastronomiczne. Poprzednia praca pozwoliła mi zdobyć cenne doświadczenie, które z chęcią przełożę teraz na sumienną pracę w Państwa firmie.
Jako osoba komunikatywna i pogodna dobrze radzę sobie w trudnych, stresowych sytuacjach. Dzięki tym cechom w przeszłości niejednokrotnie udawało mi się rozwiązywać codzienne problemy w relacjach z dostawcami. Jestem też otwarty na naukę i gotowy do rozwoju moich kompetencji, by jak najlepiej realizować wyznaczone cele.
Dla zaprezentowania kwalifikacji załączam moje CV oraz list motywacyjny. Chętnie udzielę dodatkowych informacji na temat mojego doświadczenia i umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Z poważaniem
Jan Kowalski
Jak się pisze podanie o pracę? Błędy, których warto unikać
Unikając najczęstszych błędów w gotowym podaniu o pracę, można znacząco poprawić swoje szanse na zdobycie pożądanej posady. Sprawdź, czy przygotowany przez Ciebie dokument nie zawiera pomyłek, takich jak:
- niedostosowanie treści listu do wymagań stanowiska,
- błędy ortograficzne i gramatyczne,
- zbyt obszerna treść listu,
- brak danych kontaktowych,
- zbyt formalne lub potoczne zwroty,
- załączniki w nieodpowiednim formacie,
- nieczytelna czcionka i format.
Pamiętaj, że napisanie podania o przyjęcie do pracy nie jest obowiązkowe dla wszystkich. W większości przypadków wystarczy CV – użyj kreatora CV Pracuj.pl, aby przygotować je szybko i bezbłędnie!
Stworzenie podania o pracę bez doświadczenia powinny rozważyć osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Może to być dobry pomysł również wtedy, gdy starasz się o bardzo oblegane stanowisko – zwłaszcza jeżeli rekrutacje prowadzone są rzadko i łatwo je przeoczyć.