21.12.2018 | 5 min czytania

Jak napisać nowoczesne CV? Sprawdź trendy!

21.12.2018 | 5 min czytania

Estetyczne, czytelne, z wyróżnieniami i konkretnymi informacjami na temat wykonywanych obowiązków, poziomu znajomości języków obcych i innych kompetencji. Takie CV warto przygotować w nowym roku. Dokument nie musi mieć kreatywnej formy, by przyciągnął uwagę. Ważne, żeby przede wszystkim odpowiadał na wymagania postawione w ofercie pracy.

Jak mówi Dorota Syrkiewicz, Kierownik ds. Personalnych w ASSA ABLOY Entrance Systems:

CV nie powinno być zbyt długie. O więcej szczegółowych informacji dopytam na spotkaniu rekrutacyjnym. Widząc wyróżnione, najważniejsze informacje na "pierwszy rzut oka" - na pewno na dłużej zatrzymam się przy takim dokumencie. Cenię sobie bardzo, gdy życiorysy są dopasowane do oferty pracy, jaką umieściłam w ogłoszeniu. Mam wtedy pewność, że kandydat bardzo się stara i nie wysyła masowo CV na jakąkolwiek ofertę, tylko rozważnie szuka odpowiedniego pracodawcy.

Słowa kluczowe ważne, ale nie… kluczowe

Stawiasz na rozwój? Osiągasz wyznaczone cele? Analizujesz swoje doświadczenia zawodowe? Nie masz trudności z przystosowaniem się do nowych warunków? Napisz o tym w CV, używając konkretnych słów. Dzięki temu korzystnie się zaprezentujesz i sprawisz, że Twoje szanse wzrosną. Ważne, by to co piszesz, było poparte przykładami, tzn. by odnosiło się do doświadczeń zawodowych i wskazywało na to, że posiadasz kompetencje cenione przez pracodawców.

Lista słów pomocnych przy pisaniu cv

Co CV mówi o kandydacie?

Twój życiorys może informować, że jesteś osobą, która potrafi się angażować, ma nietuzinkowe pomysły i jest zmotywowana do realizowania swoich zawodowych planów. Aby CV wystawiało Ci korzystne świadectwo, nie zapominaj o kluczowych aspektach, takich jak:

  • Aktualność

Aktualizowanie informacji zamieszczonych w życiorysie nigdy nie wychodzi z mody. Rozpoczynając nowy rok, warto zadbać o swoje CV i dopisać świeżo zdobyte umiejętności i kwalifikacje. Możesz to zrobić nawet jeśli w najbliższym czasie nie zamierzasz zmieniać miejsca zatrudnienia. To doskonały sposób, by podsumować dokonania zawodowe z całego roku.

Jak mówi Dorota Syrkiewicz:

Dobrze jest, aby przy nazwie firmy, w której kandydat pracował bądź pracuje, napisać krótką informację, w jakiej branży dany pracodawca się specjalizuje, np. producent stali lub dystrybutor telefonów komórkowych. W CV chciałabym też przeczytać o obowiązkach, jakie kandydat wykonuje lub wykonywał u poprzednich pracodawców, a które odpowiadają mojej ofercie pracy. Nie ma potrzeby pisać, że ktoś pracował jako kelner 15 lat wcześniej, jeśli teraz kandyduje na stanowisko technika serwisu.

  • Spójność wizerunkowa i profesjonalizm

Chcesz wywrzeć korzystne wrażenie na potencjalnym pracodawcy? Świadomie kreuj markę osobistą. Bądź konsekwentny w wyborach zawodowych i rozwijaj się w konkretnym kierunku. Zadbaj także o spójność dokumentów rekrutacyjnych oraz innych źródeł informacji na Twój temat. Chodzi o to, by CV, list motywacyjny, portfolio i Twoja postawa wzajemnie się uzupełniały.

6 kroków do zbudowania marki osobistej

Potrafisz pracować w zespole, wykazujesz postawę proaktywną i posiadasz umiejętność korzystania z nowych mediów? Nie zapomnij nadmienić o tym w CV, opisując dotychczasowe doświadczenia zawodowe i podejmowane aktywności.

Jak podkreśla Dorota Syrkiewicz:

Ważne jest prawidłowe przedstawienie poziomu wykształcenia. Passe jest wymienianie wszystkich ukończonych szkół, w tym szkoły podstawowej. Niezbędne jest określenie poziomu znajomości języka angielskiego. Uważam, że bardzo profesjonalne jest używanie dla określenia znajomości języka obcego Skal Rady Europy (ang. Common European Framework of Reference).

  • Czytelność

Szata graficzna CV to jeden z najbardziej wyrazistych elementów. Jeśli jest to spójne z Twoim wizerunkiem, możesz zamieścić grafiki w dokumencie lub opisać doświadczenie przy pomocy osi czasu. Ważne, by takie zabiegi wpływały korzystnie nie tylko na atrakcyjność, ale i na czytelność życiorysu.  - W trakcie czytania CV istotne jest dla mnie, aby najważniejsze informacje w nim zawarte były wyróżnione, aby stosowane były pogrubienia i podkreślenia – mówi Dorota Syrkiewicz.

  • Autentyczność

Nie kreuj wizerunku, który ma niewielki związek z rzeczywistością. Rozwijaj się, doskonal kompetencje i bądź sobą.  

Czy Twoje CV jest dostosowane do oczekiwań pracodawcy?

Stworzenie nietuzinkowego, bardzo kreatywnego dokumentu może przynieść Ci korzyści, ale tylko pod pewnymi warunkami. Pamiętaj, że treść i jej adekwatność do wymagań potencjalnego pracodawcy są ważniejsze niż forma. Ważne również, by CV było dopasowane do zawodu. Jeśli ubiegasz się o posadę w dziale księgowości, lepiej unikać krzykliwych kolorów i artystycznych zdjęć. Takie elementy będą prezentować się nienaturalnie. Dobrze jest się wyróżnić, ale w pozytywny sposób. W przypadku profesji wymagających przede wszystkim kreatywności, można nieco odejść od stonowanej klasyki i postawić na mocniejsze środki wyrazu, bawiąc się kolorystyką lub zmieniając układ treści.

6 wskazówek jak udoskonalić cv

W czasie poszukiwania pracy warto być otwartym na nowoczesne narzędzia i robić z nich użytek. Można np. odkrywać potencjał aplikacji mobilnej Pracuj.pl, która pozwala błyskawicznie odpowiedzieć na ofertę i daje możliwość monitorowania statusu zgłoszenia.

Nowy rok to znakomita okazja, by z zapałem zaangażować się w rozwijanie kompetencji i świadome budowanie marki osobistej. To również świetny czas, by zmienić pracę na bardziej satysfakcjonującą lub lepiej płatną. Aktualizacja albo stworzenie nowego CV może stanowić mały krok, który zapoczątkuje wielkie zmiany.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV