21.09.2022 | 7 min czytania

Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza?

21.09.2022 | 7 min czytania

Analizując treść listu motywacyjnego, pracodawca ma okazję przekonać się, że posiadasz predyspozycje, doświadczenie i kwalifikacje, dzięki którym będziesz spełniać się na danym stanowisku. Ważne więc, by dokument, który wysyłasz, był profesjonalny, czytelny i zawierał konkretne argumenty przemawiające za Twoją kandydaturą. Chcesz poznać zasady pisania listu motywacyjnego oraz dowiedzieć się, jak zacząć pisać list motywacyjny? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, kiedy i w jakim celu pisze się list motywacyjny!

Czego dowiesz się z artykułu?

Czy trzeba pisać list motywacyjny? Oferta pracy i list motywacyjny
List motywacyjny, CV – czym się różnią te formy?
Treść listu motywacyjnego – co warto rozwinąć?
Zasady pisania listu motywacyjnego po angielsku

Czy trzeba pisać list motywacyjny? Oferta pracy i list motywacyjny

Podczas czytania ogłoszenia o pracy można poznać szczegóły dotyczące wymagań na dane stanowisko czy potencjalnych obowiązków. Niekiedy są to również wiadomości dotyczące rozmowy rekrutacyjnej, zadań rekrutacyjnych itp., ale zawsze znajduje się tam informacja o wymaganych dokumentach. Prawie w każdym przypadku pracodawca wymaga dostarczenia CV, a czasem także portfolio i listu motywacyjnego.

Pamiętaj, że dobrą praktyką jest dokładne zapoznanie się z informacjami widniejącymi w ogłoszeniu. Jeśli potencjalny pracodawca nie wspomina o konieczności wysyłania listu motywacyjnego, możesz z powodzeniem pominąć ten krok. Jeśli jednak myślisz, że samo CV może nie być wystarczające, aby przekonać go do Twojej kandydatury, możesz w mailu aplikacyjnym napisać kilka zdań o swoich motywacjach do podjęcia pracy.

| Luka w CV – jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?

List motywacyjny, CV – czym się różnią te formy?

Ważne, aby z dokumentów wynikało, że wpisujemy się w profil kandydata. Pamiętaj jednak, że list motywacyjny nie może być kopią CV. Postaraj się przygotować dokumenty tak, aby się uzupełniały. Co powinien zawierać dobry list motywacyjny? To oficjalne pismo, które ma określoną formę. Należy w nim zawrzeć m.in. dane, dane adresata, zwrot do adresata oraz podpis. Jak zacząć pisać list motywacyjny? Wątki, które należy poruszyć w treści, to:

  • Źródło informacji na temat oferty pracy

Przykład:

Bardzo zainteresowało mnie Państwa ogłoszenie o pracy na stanowisko …………. opublikowane w serwisie Pracuj.pl. 

  • Motywacja do pracy w wybranej firmie

Przykład:

Z uwagą przyglądam się aktywności firmy na rynku. Utożsamiam się z wartościami promowanymi przez przedsiębiorstwo, a zwłaszcza z troską o relacje panujące w zespole i dążeniem do współpracy. Z podziwem obserwuję działania mające na celu aktywizację zawodową kobiet oraz ochronę środowiska naturalnego.

  • Argumenty przemawiające za naszą kandydaturą

Przykład:

Moje zainteresowania zawodowe pokrywają się z obszarem działalności firmy. Od lat zgłębiam zagadnienie X, które odgrywa ważną rolę w rozwoju przedsiębiorstwa. Chciał(a)bym dzielić się swoimi doświadczeniami i czerpać z wiedzy innych pracowników. 

  • Zakończenie

Przykład:

Liczę, że moja kandydatura spotka się z Państwa uznaniem i będę mogła/mógł opowiedzieć więcej o moim przygotowaniu zawodowym w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. 

Z poważaniem

XYZ 

Nie powielaj informacji z CV. Nawiązuj do nich, ale nie powtarzaj. Nie twórz długiej listy epitetów, które podkreślą Twoją wartość jako pracownika. Zamiast pisać, że jesteś sumienny, pracowity czy kreatywny, posłuż się konkretnymi przykładami, które udowodnią, że tak faktycznie jest. Przywołaj sytuacje zawodowe, zadania, projekty, doświadczenia, w których wykorzystałeś kompetencje kluczowe dla stanowiska, o które się teraz ubiegasz.

| Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna online? Zobacz, jak się przygotować

Treść listu motywacyjnego – co warto rozwinąć?

Co napisać w liście motywacyjnym? Na wstępie zaznacz, do kogo kierujesz list. To może być np. dział HR albo dyrektor działu, w którym chcesz pracować. Kontakt do adresata dokumentów aplikacyjnych powinien być dołączony do oferty pracy. Pamiętaj, że pośpiech i brak staranności podczas pisania i wysyłania listów może definitywnie przekreślić Twoje szanse na pracę. Jeśli wysyłasz listy do różnych firm, zadbaj o zmianę adresatów – kopiowanie i wysyłanie przez przypadek listu do firmy X z nagłówkiem do firmy Y dyskwalifikuje Cię już na starcie.

W dalszej części uargumentuj, dlaczego starasz się o posadę u danego pracodawcy. Możesz powołać się na informacje, które przeczytałeś na stronie internetowej firmy, np. o wartościach organizacji, które są zgodne z Twoimi, lub o tym, że firma należy do liderów branży, jest rozpoznawalną i wiarygodną marką, a Tobie zależy na identyfikacji z nią. Możesz też zauważyć, że pracodawca dba o rozwój pracowników, oferuje nowoczesne narzędzia i innowacyjne zadania, a Ty właśnie tak wyobrażasz sobie ścieżkę kariery. Wyjaśnij, dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku, co cenisz w swoim zawodzie. Jeśli zmieniasz branżę – również wytłumacz, dlaczego Ci na tym zależy, podobnie w sytuacji pisania podania o pierwszą pracę.

Teraz przyszedł czas, aby przedstawić swoją kandydaturę w treści listu motywacyjnego. W poprzednim akapicie wyjaśniłeś, dlaczego chcesz pracować w wybranej firmie, ale w kolejnym musisz przekonać, że będziesz właściwą osobą na właściwym miejscu i że pracodawca będzie zadowolony, jeśli zaoferuje Ci pracę. Warto posłużyć się takimi argumentami, dzięki którym czytający list pomyśli, że wiele zyska, zatrudniając właśnie Ciebie.

| Szukasz pracy? Zwróć uwagę na benefity pozapłacowe

Zasady pisania listu motywacyjnego po angielsku

Czasami pracodawcy proszą kandydatów o dostarczenie listu motywacyjnego w języku angielskim. Taki wymóg zwykle pojawia się w zagranicznych firmach i może stanowić formę testu językowego. Przygotowując poprawny tekst, możesz się wykazać znajomością języka w piśmie na poziomie, jaki zadeklarowałeś w CV. Ważne, żebyś wykonał to zadanie samodzielnie, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo, że obcojęzyczny list nie będzie jedyną formą weryfikacji kompetencji językowych.

Jak pisać list motywacyjny po angielsku? Treść angielskiego cover letter właściwie nie odbiega od zawartości polskiego dokumentu. Anglojęzyczna wersja listu motywacyjnego składa się ze wstępu, w którym podajesz nazwę stanowiska, oraz informacji o tym, w jaki sposób dowiedziałeś się o ofercie. W kolejnym akapicie uzasadniasz, co sprawia, że jesteś właściwym kandydatem na wolne stanowisko, a więc rozwijasz m.in. wątek osiągnięć i sukcesów, o których wspomniałeś w CV. W zakończeniu wyrażasz nadzieję, że będziesz mógł zaprezentować swoje kompetencje podczas spotkania rekrutacyjnego. Tworząc list w obcym języku, należy wykazać się znajomością zwrotów, także grzecznościowych, które stosuje się w pismach oficjalnych. Dobrze jest również podszlifować słownictwo branżowe.

| Wsparcie dla kandydatów: konsultacje CV i symulacja rozmowy rekrutacyjnej online

Wiesz już, jak wygląda list motywacyjny. Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak napisać CV, możesz się posłużyć naszym Kreatorem CV, który z całą pewnością ułatwi Ci to zadanie. Dzięki temu wykonasz pierwszy – i niezwykle ważny – krok w stronę nowej pracy.