18.05.2018 | 4 min czytania

Jak napisać list motywacyjny na stanowisko kierownika?

18.05.2018 | 4 min czytania

Masz doświadczenie zawodowe i potrafisz zarządzać zespołem? Napisz profesjonalny list motywacyjny i przekonaj pracodawcę, że posiadasz kompetencje niezbędne do objęcia stanowiska kierowniczego.

Stworzenie profesjonalnych dokumentów rekrutacyjnych to niezbędny warunek, jeśli chcesz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pisząc list motywacyjny dla kierownika:

  • Sprawdź, czego oczekuje pracodawca

Analiza treści ogłoszenia pozwoli zweryfikować, czy chcesz pracować na oferowanym stanowisku. Zanim zdecydujesz się aplikować, przyjrzyj się również działalności firmy i określ, czy kierunek rozwoju jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

  • Realnie oceń swoje możliwości

Jeśli cele przedsiębiorstwa są zbieżne z Twoimi planami zawodowymi, warto wysłać aplikację. Zanim to zrobisz, określ, czy spełniasz wymagania stawiane kandydatom. Chodzi nie tylko o wykształcenie, ale również o dotychczasowy przebieg zatrudnienia. Znajdź inną ofertę, jeżeli pracodawca oczekuje np. 3-letniego doświadczenia na danym stanowisku, a Ty właśnie rozpoczynasz karierę.  

  • Ustal kwestie formalne

CV to podstawowe źródło informacji na Twój temat. List motywacyjny dołącza się na prośbę pracodawcy. Jeśli z treści ogłoszenia nie wynika, że powinieneś go dostarczyć, ogranicz się do napisania życiorysu.

  • Wyeksponuj swoje atuty

Pisząc list, uzasadnij, dlaczego warto Cię zatrudnić. Nie powielaj jednak informacji zawartych w CV. Możesz np. rozwinąć opis doświadczenia zawodowego, wykazując, że posiadasz cechy niezbędne na stanowisku kierowniczym. Chodzi m.in. o dobrą organizację pracy, komunikatywność, asertywność, umiejętności negocjacyjne itd. Przedstaw swoje osiągnięcia i nawiąż do ważnych sytuacji zawodowych. Ważna jest też Twoja motywacja – dlaczego chcesz pełnić rolę managera i co dzięki temu zyska zespół oraz firma.

10 cech dobrego kierownika

  • Wykaż się znajomością branży

Dla potencjalnego pracodawcy liczy się również to, czy posiadasz wiedzę na temat dziedziny, z którą miałbyś do czynienia w pracy. Osoba, która chce objąć stanowisko managera w sklepie odzieżowym, powinna mieć przygotowanie z zakresu nauk o zarządzaniu, ale dobrze, żeby znała się również na modzie.

Cechy kierownika sklepu – sprawdź, czy się nadajesz

  • Szukaj inspiracji

Podczas pisania listu warto korzystać ze wzorów (https://porady.pracuj.pl/kierownik-sprzedazy-2/). Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nie powielaj popularnych sformułowań itd. Ważne, by dokumenty, które dostarczasz pracodawcy, świadczyły o Twojej wyjątkowości.   

  • Przeczytaj to, co napisałeś

Po napisaniu listu zapoznaj się z jego treścią. Warto wrócić do lektury np. po kilku godzinach lub następnego dnia. Przyglądając się „świeżym okiem” temu, co stworzyłeś, wychwycisz więcej błędów i niedociągnięć. Aby poświęcić na pisanie tyle czasu, ile to konieczne, nie odkładaj tworzenia dokumentów rekrutacyjnych na ostatnią chwilę.