Praca w urzędzie dla niektórych jest czymś mało przyjemnym i interesującym, dla innych jednak oznacza same pozytywy. Oferuje bowiem stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju w wybranej ścieżce zawodowej, benefity związane z pracą w sferze budżetowej, jak np. 13. pensja, dodatki urlopowe itp. Często jest to również dość spokojne miejsce pracy. Może być więc atrakcyjne! Jak dostać posadę urzędnika? Jak powinno wyglądać idealne CV do pracy biurowej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Czego dowiesz się z artykułu?
• Idealne CV do pracy biurowej – od czego zacząć?
• CV urzędnika – co powinieneś umieć na tym stanowisku?
Idealne CV do pracy biurowej – od czego zacząć?
Jeśli chcesz wysłać CV do urzędu, zapoznaj się dokładnie z wymaganiami rekrutacyjnymi, gdyż proces zatrudniania do pracy w urzędzie ma zupełnie inny charakter niż do prywatnej firmy. Starasz się bowiem o posadę w administracji publicznej, a więc musisz spełnić nieco inne wymagania, poza standardowymi, takimi jak konkretne umiejętności. Przede wszystkim musisz bowiem dostarczyć poświadczenie o niekaralności, a także wykazać się znajomością bardzo konkretnych przepisów.
Jeśli już wiesz, że spełniasz wszystkie wymagania i masz odpowiednie umiejętności w CV, praca biurowa czeka na Ciebie! Jak zacząć pisać takie CV? Przede wszystkim od konkretów. Oprócz danych osobowych na samym początku dokumentu powinny się znaleźć wszystkie niezbędne informacje o Twoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Opisuj je dokładnie i skrupulatnie, wyszczególnij skończone studia, zwłaszcza te kierunkowe, jak np. administracja czy zarządzanie. Jeśli wcześniej odbywałeś staż na posadach związanych z administracją publiczną, również uwzględnij to w CV.
Pochwal się znajomością języków obcych oraz umiejętnościami związanymi z przygotowywaniem dokumentów. Możesz również wspomnieć o zainteresowaniach w CV. Praca biurowa w administracji publicznej nie wyklucza bowiem dodatkowych zajęć, które mogą wręcz pokazać, jak ciekawą i zdolną osobą jesteś!
| Działalność dodatkowa w CV – czy i kiedy warto o niej wspomnieć?
CV urzędnika – co powinieneś umieć na tym stanowisku?
Twoja praca będzie polegać przede wszystkim na wszelkich zadaniach biurowych, z których większość będzie wymagała biegłej obsługi komputera. Warto więc w CV do urzędu gminy czy innego miejsca administracji publicznej zawrzeć podpunkt, w którym opiszesz swoje umiejętności.
W urzędzie może się przydać także wykształcenie prawnicze lub skończony odpowiedni kurs. Najprawdopodobniej będziesz bowiem analizować wiele aktów prawnych i ustaw, a także rozwiązywać wiele spraw z tym związanych. Jeśli natomiast nie masz wykształcenia prawniczego, opisz w CV ustawy, których treść już znasz. W administracji publicznej znajomość części z nich jest absolutnie niezbędna, dlatego warto odbyć specjalne kursy w tym zakresie. O których ustawach powinieneś wiedzieć więcej? Będą to na pewno: Kodeks postępowania administracyjnego, Ustawa o służbie cywilnej czy Ustawa o dostępnie do informacji publicznej.
Jeśli składasz CV do urzędu skarbowego, musisz wykazać się również wiedzą z zakresu matematyki. Praca z liczbami w zawodzie urzędnika skarbowego to codzienność. Ważne są także kompetencje miękkie, np. skrupulatność, dobra organizacja oraz sumienność. Oprócz tego warto, aby urzędnik, który zajmuje się obsługą petentów, był cierpliwy i potrafił zachować spokój w różnych sytuacjach.
| Jakie umiejętności miękkie warto uwzględnić w CV?
Wiesz już, o czym nie należy zapomnieć, pisząc CV do urzędu miasta, gminy czy urzędu skarbowego. Taki dokument powinien być możliwie jak najbardziej konkretny. A jeśli nadal masz wątpliwości, jak go napisać, możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl. Warto również zajrzeć do poradnika, w którym podpowiadamy, jak powinien wyglądać list motywacyjny do pracy w urzędzie. Na pewno znajdziesz tam kolejny zestaw potrzebnych informacji.