15.05.2018 | 6 min czytania

Jak napisać CV po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym?

15.05.2018 | 6 min czytania

Kiedy wracasz na rynek pracy po urlopie macierzyńskim albo wychowawczym, Twoja przerwa w aktywności zawodowej trwała pewnie od kilku miesięcy do kilku lat. Możesz potraktować taki powrót jako nowe otwarcie. Dokumentem, który musisz najpierw przygotować, jest CV. Odpowiednio skonstruowany życiorys to pierwszy krok do udanych poszukiwań nowej pracy.

Szukanie nowej pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym to okazja do nowego otwarcia zawodowego. Często po narodzinach dzieci pojawia się nowa energia do tego, aby zawodowo pójść tam, gdzie zawsze chcieliśmy pójść – mówi Marta Maciszewska-Malinowska, autorka bloga www.familymanager.pl.

Warto wykorzystać czas na urlopie, aby odpowiedzieć sobie na pytanie „Gdzie i na jakich warunkach chcę pracować?”. Na to bardzo często brakuje czasu i koncentracji, kiedy jest się już w codziennym zawodowym rytmie – dodaje.

Czy w CV wspominać o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym?

Moim zdaniem samo rodzicielstwo to nie temat do CV. Jeśli w trakcie rekrutacji wywiąże się taka rozmowa, będzie okazja, aby opowiedzieć o rodzicielstwie z perspektywy nowych umiejętności i organizacji pracy. Nie ma sensu celowo unikać tego tematu. Jeśli boimy się reakcji pracodawcy na informację o małym dziecku, warto zadać sobie pytanie, czy chcę pracować w firmie, która ma problem z tym, że mam dzieci? Dziś na rynku mamy wiele dobrych firm, które oferują benefity dla rodziców i rozumieją, że ich pracownicy mają także życie poza pracą – mówi Marta Maciszewska-Malinowska z bloga familymanager.pl.

Co jeśli w związku z rodzicielstwem w Twoim zawodowym życiorysie pojawiła się luka? Nie ma co tego ukrywać, a już na pewno kłamać w CV. Jeśli w czasie przerwy na opiekę nad dzieckiem, możesz pochwalić się pracami dorywczymi (np. na podstawie umowy o dzieło) lub udziałem w szkoleniach (jak pokazują wyniki badania „Rodzice w pracy”, zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl, na ten krok zdecydowało się 15% ankietowanych) – warto oczywiście dodać tę informację do życiorysu.

Czytaj też: 7 powodów, dla których kłamstwo w CV nie popłaca

Jakie inne aktywności okołozawodowe podejmowane podczas urlopu wychowawczego warto wpisać do CV?

  • wolontariat i szeroko pojęte działania społeczne
  • działalność non-profit np. współorganizację konferencji, wydarzeń czy meetupów branżowych lub… spotkań dla mam
  • własną aktywność biznesową (np. próby rozkręcenia własnego biznesu)

Wszystkie te działania są dowodem na chęć działania mamy oraz potwierdzają jej różne kompetencje m.in. komunikacyjne, organizacyjne, umiejętność zarządzania czasem czy finansami.

Wracasz po urlopie wychowawczym – jak się przygotować?

Wieloletnia przerwa w pracy na etacie nie musi oznaczać wyłączenia z rynku zawodowego. Żeby w trakcie dłuższej przerwy na wychowanie dziecka nie stracić kontaktu z zawodem lub żeby przygotować się na powrót do pracy po kilku latach warto wygospodarować czas na rozwój.

  1. Pozostań w kontakcie z branżą. W trakcie urlopu, który urlopem jest głównie z nazwy J, postaraj się pozostać na bieżąco z nowościami i trendami. Czytaj branżowe blogi lub prasę, śledź nowinki. Możesz również korzystać z wydarzeń, meetupów, szkoleń i webinarów z interesującego Cię zawodowo obszaru. W tych ostatnich większość nie wymaga wychodzenia z domu ani oglądania „live”, tylko rejestracji. Po transmisji zapisani użytkownicy otrzymują na adres e-mail nagranie do obejrzenia w wybranej, wolnej od opieki nad dziećmi, chwili. Duża część spotkań ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń oraz networking, a udział w nich jest bezpłatny.
  2. Pomyśl, co chcesz robić. Określ swoje mocne strony. Najprościej zrobić to wypisując na pustej białej kartce wszystkie rzeczy, które lubisz robić i które wychodzą Ci najlepiej.
  • Czy są zadania, które inni zawsze omijają, a Ty robisz z przyjemnością?
  • Czy w przeszłości były sytuacje, w których Twoi koledzy samowolnie oddawali Ci realizację jakiś zadań, bo robiłaś je zwyczajnie dobrze?
  • Czy masz jakieś naturalne talenty?

Zmiana branży: fakty i mity >>

Odśwież informacje o sobie i swoich umiejętnościach

Przez kilka(naście) miesięcy spędzonych z dzieckiem Twoje CV zdążyło się już solidnie zestarzeć. Czas więc je delikatnie odświeżyć – zmień zdjęcie profilowe, sprawdź czy dane kontaktowe są na pewno dobre. Poza wpisaniem nowych doświadczeń, skup się na rubryce z umiejętnościami. Wychowywanie dziecka na pewno nauczyło Cię nowych rzeczy – perfekcyjnego zarządzania czasem, pracy na priorytetach, dobrej organizacji. Podkreśl te kompetencje w swoim życiorysie.

Zastanów się, czy zdobyta wiedza rodzicielska nie pomoże Ci także w wykonywaniu przyszłych obowiązków zawodowych. Jeśli np. starasz się o posadę specjalisty ds. marketingu, możesz podkreślić, że doskonale poznałaś obszar mediów i blogerów parentingowych, z którymi być może przyjdzie Ci współpracować w ramach zawodowych zadań.

Profil zawodowy pomoże przykuć uwagę

W opinii Marty Maciszewskiej-Malinowskiej bardzo ważnym elementem CV mamy wracającej do pracy po urlopie wychowawczym jest sekcja z profilem zawodowym, nazywana też czasem podsumowaniem.

To kilkuzdaniowyy opis naszej dotychczasowej kariery oraz określenie kierunku, w jakim chcielibyśmy się w przyszłości rozwijać. Jest to szczególnie ważne w kontekście powrotu do pracy po przerwie związanej z macierzyństwem. Profil należy umieścić w górnej części życiorysu, zaraz pod danymi osobowymi, a przed doświadczeniem zawodowym. Jego długość to maksymalnie 5 zdań. Pamiętaj, aby każdorazowo dostosować go do konkretnej oferty do pracy.

Stwórz profil zawodowy! Wyróżnij swoje CV >>

Nie wiesz, jak powinno wyglądać dobre CV? Skorzystaj z pomocy

Jeśli masz problem ze stworzeniem czytelnego i schludnego dokumentu warto skorzystać z pomocy Kreatora CV. To darmowe narzędzie od Pracuj.pl, które przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki tworzenia życiorysu:

  1. Dane osobowe i zdjęcie
  2. Profil zawodowy
  3. Doświadczenie
  4. Umiejętności i dodatkowe kompetencje
  5. Hobby

Jak pokazują badania Pracuj.pl CV stworzone z użyciem Kreatora CV Pracuj.pl na dłużej skupiało uwagę rekruterów na kluczowej dla nich sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego.

A jak Wy wspominacie redakcję swojego CV po urlopie wychowawczym?