22.04.2021 | 7 min czytania

Jak napisać CV na telefonie? Najważniejsze wskazówki

22.04.2021 | 7 min czytania

Aż 93,1% Polaków korzysta z telefonów komórkowych – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na telefonie już nie tylko obsługujemy media społecznościowe czy aparaty, lecz także odpowiadamy na e-maile, bierzemy udział w wideokonferencjach, szukamy ofert pracy, a nawet wysyłamy CV. Czy wiesz, że za pomocą swojego smartfonu możesz wygodnie stworzyć życiorys zawodowy? Zobacz, jak to zrobić.

Czego dowiesz się z artykułu?

Program do pisania CV na telefon – czy jest konieczna instalacja?
Jak zrobić CV na telefonie?
CV na telefon – jak zapisać dokument?

Przygotowanie dobrego życiorysu zawodowego wymaga od Ciebie skupienia i konieczności podsumowania swojej kariery. To jednak nie oznacza, że musisz siadać do komputera stacjonarnego lub wyciągać laptop, którego albo dawno nie używałeś, albo z którego korzystasz tylko w godzinach pracy. Wystarczy smartfon.

Program do pisania CV na telefon – czy jest konieczna instalacja?

Jeśli wejdziesz w elektroniczny sklep z aplikacjami, z pewnością znajdziesz kilka programów do tworzenia CV. Zanim jednak zdecydujesz się na instalację któregoś z nich, sprawdź, czy dana aplikacja jest bezpieczna i jakie ma opinie.

Szkoda Ci czasu i energii na testowanie różnych aplikacji? Jeśli nie chcesz obciążać swojego telefonu dodatkowym oprogramowaniem, skorzystaj z narzędzi, które nie wymagają żadnej instalacji. Sprawdź darmowy kreator CV Pracuj.pl i zacznij tworzyć swój życiorys od razu.

Dzięki temu zyskujesz:

  • oszczędność czasu,
  • oszczędność pamięci telefonu,
  • bezpieczeństwo – nie ryzykujesz zainstalowania szkodliwego oprogramowania.

Jak zrobić CV na telefonie?

Tworzenie życiorysu zawodowego za pomocą smartfonu i kreatora CV jest proste i intuicyjne. Wystarczy, że będziesz mieć założone konto w serwisie Pracuj.pl, aby przejść krok po kroku od wyboru szablonu CV do zapisania życiorysu.

Krok 1: Wybór rodzaju CV

Zastanów się, jak ma wyglądać Twoje CV. Do wyboru masz trzy typy:

  • CV klasyczne – o najbardziej standardowym i uniwersalnym schemacie, który sprawdzi się przy wszystkich rekrutacjach,
  • CV studenckie – polecane osobom, które nadal studiują lub dopiero co ukończyły studia,
  • CV techniczne – w którym uwypuklone zostają umiejętności oraz odbyte kursy i szkolenia.

W każdym z typów CV masz do wyboru 5 szablonów. To daje łącznie aż 15 różnych kombinacji. Dodatkowo swoje CV możesz stworzyć w klasycznej, czarno-białej wersji lub dodać do niego odrobinę koloru.

Krok 2: Wybór zdjęcia

Choć zdjęcie w CV nie jest wymogiem, warto rozważyć dodanie go do swojego dokumentu. Ostateczna decyzja należy do Ciebie i jeśli uznasz, że dzięki Twojej fotografii CV będzie wyglądać ciekawiej i zwróci uwagę pracodawcy, jak najbardziej możesz dodać swoje zdjęcie. W takim wypadku zadbaj o:

  • dobrą jakość zdjęcia,
  • jasne i neutralne tło, na którym będzie widoczna Twoja postać,
  • formalny strój i fryzurę.

Kreator CV obsługuje zdjęcia w formacie JPG, PNG oraz GIF, które ważą nie więcej niż 6 MB.

Więcej na temat tego, jak powinna wyglądać fotografia w życiorysie, znajdziesz w naszym poradniku Zdjęcie do CV.

Krok 3: Uzupełnianie danych podstawowych

W tym miejscu musisz podać swoje dane osobowe, które będą niezbędne przy rekrutacji. Zwróć uwagę, że nie wszystkie pola w kreatorze są obowiązkowe. Możesz np. zrezygnować z podawania:

  • swojej daty urodzenia,
  • numeru telefonu,
  • adresu e-mail.

Jeśli jednak w CV nie umieścisz żadnego kontaktu do siebie, pracodawca lub rekruter nie będzie mógł odpowiedzieć na Twoje CV!

Krok 4: Przedstawienie swojej ścieżki kariery

Teraz pora na najważniejszą część CV. Za pomocą kreatora możesz po kolei dodawać informacje na temat:

  • doświadczenia zawodowego,
  • wykształcenia,
  • znajomości języków,
  • szkoleń, kursów i zdobytych certyfikatów.

Krok 5: Stworzenie swojego profilu zawodowego

Chcesz opisać swoją karierę w kilku dodatkowych słowach? Kreator CV daje Ci taką możliwość. To idealne miejsce, aby zaprezentować potencjalnemu pracodawcy swoje osiągnięcia w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Jeśli szukasz jakichś niesztampowych rozwiązań, możesz wykorzystać np. storytelling w CV.

Krok 6: Umieszczenie dodatkowych informacji

Pozostaje Ci jeszcze dodać kilka informacji na swój temat. Są to:

  • umiejętności, które podkreślą Twoje mocne strony,
  • aktywność dodatkowa, która pokaże pracodawcy, czym zajmujesz się poza pracą,
  • zainteresowania, które pozwolą zobaczyć pełny obraz Twojej osoby,
  • linki, gdzie możesz umieścić przekierowanie np. do swojej strony internetowej.

CV na telefon – jak zapisać dokument?

W większości rekrutacji pracodawcy wymagają przesyłania życiorysów w formacie PDF. Żebyś jednak nie musiał się zastanawiać, jak przekształcić na telefonie standardowy .doc, kreator CV automatycznie tworzy plik PDF.

Gdy już przejdziesz przez wszystkie etapy CV i zweryfikujesz, czy Twój dokument wygląda tak, jak chcesz, możesz pobrać swój życiorys na telefon lub od razu zapisać CV na koncie Pracuj.pl. W ten sposób, gdy zaczniesz przeglądać oferty pracy publikowane w serwisie, będziesz mógł szybko wysłać CV bez konieczności przeszukiwania zasobów telefonu.

 

Czy można napisać CV na telefonie? Jak najbardziej! Nie jest to trudne zadanie i nie wymaga od Ciebie zbyt dużo czasu. Jeśli nie korzystasz z laptopa, a chcesz mieć pewność, że umieszczasz w życiorysie tylko niezbędne informacje, skorzystaj z gotowego kreatora CV.