10.05.2019 | 5 min czytania

Jak napisać CV bez stresu?

10.05.2019 | 5 min czytania

Od tego, co zamieścisz w życiorysie i jak przedstawisz informacje na swój temat, zależy Twoje powodzenie w pierwszych etapach rekrutacji. Mimo że CV może wpłynąć na zawodową przyszłość, warto tworzyć je bez zbędnego stresu i zdenerwowania. Czas i porady fachowców – to przykładowe czynniki, które pomogą Ci zapanować nad emocjami i skupić się na zadaniu.   

Wysłałeś dziesiątki aplikacji, ale nie przyniosło to oczekiwanego skutku? Zastanawiasz się, co wpływa na jakość dokumentów i jak przyciągnąć uwagę pracodawców? Jeśli chcesz korzystnie wypaść i zwiększyć swoje szanse w rekrutacji:

Zastanów się, na czym zależy pracodawcy

Twój potencjalny szef nie oczekuje, że opiszesz całe swoje życie zawodowe oraz okoliczności, które sprawiły, że np. postanowiłeś wybrać inny kierunek rozwoju, zdobyć nowy zawód, zmienić branżę itd. Ważne, żebyś wykazał, że jesteś odpowiednim kandydatem na wakujące stanowisko. Zanim przystąpisz do tworzenia CV, przeczytaj uważnie ofertę i upewnij się, że jest skierowana właśnie do Ciebie. Przeanalizuj stawiane wymagania i zastanów się, czy proponowane warunki i możliwości rozwoju spełniają Twoje oczekiwania. Dowiedz się też więcej o organizacji, profilu jej działalności, wartościach, celach itd. Wysyłanie zgłoszeń na chybił trafił nie jest najefektywniejszą metodą poszukiwania zatrudnienia, dlatego może potęgować stres.

Jak dopasować CV do oferty pracy?

Uwzględniaj podpowiedzi fachowców

Strach żywi się niewiedzą. Jeśli nie wiesz, jak powinno wyglądać Twoje CV, jakie informacje w nim zawrzeć, w jaki sposób je przedstawić, możesz doświadczać lęku. Aby okiełznać to uczucie, sprawdź np. jakie zdjęcie dołączyć, jak przedstawić doświadczenie, jak napisać podsumowanie zawodowe itd. Sprawdzone porady możesz zaczerpnąć z darmowego e-booka Pracuj.pl a gotowe szablony znajdziesz w darmowym Kreatorze CV. Warto też poprosić kogoś znajomego lub z rodziny, żeby zerknął na przygotowane przez Ciebie CV – świeże spojrzenie pozwoli wyłapać ewentualne błędy stylistyczne, literówki itp.

Daj sobie czas

Szukanie pracy i wszystko, co się z nim wiąże (w tym pisanie CV), może stresować. Nie zostawiaj pracy nad życiorysem na ostatnią chwilę, zwłaszcza jeśli nie odnosisz się do niej z entuzjazmem. Uciekanie od negatywnych emocji nie pomoże Ci ich przezwyciężyć, a wręcz sprawi, że będziesz doświadczać dyskomfortu. Warto stawić im czoło i stworzyć życiorys z wyprzedzeniem, tym samym dając sobie czas na nanoszenie poprawek.

Prokrastynacja – nowa, groźna „choroba” cywilizacyjna

Skorzystaj z profesjonalnych narzędzi

Kreator CV Pracuj.pl pomoże Ci stworzyć profesjonalny dokument. Narzędzie jest nie tylko użyteczne, ale również darmowe. Skorzystanie z profesjonalnego narzędzia to dla Ciebie duże ułatwienie i szereg korzyści, m.in.:

  • Możliwość personalizacji

Różnorodność stanowi niezaprzeczalny atut kreatora. Jako użytkownik masz do wyboru trzy typy CV: klasyczny, dedykowany studentom i przeznaczony dla osób szukających zatrudnienia w branży technicznej. Do Twojej dyspozycji oddano także 15 różnych wzorów, dostępnych w 10 kolorach. Dzięki takiemu „zapleczu technicznemu” masz szansę stworzyć niepowtarzalny dokument, który stanie się Twoją wizytówką.

  • Prostota

Przygotowanie CV wymaga wykonania 3 prostych kroków. Na każdym etapie możesz korzystać z użytecznych wskazówek, jak wypełnić każdą z sekcji życiorysu.

  • Atrakcyjność i wiarygodność  

Rekruterzy, którzy analizują dokumenty rekrutacyjne, cenią prostotę, unikalność i profesjonalizm - wszystkie te cechy charakteryzują dokument stworzony przy pomocy Kreatora Pracuj.pl, którego współtworzyło 50 specjalistów ds. HR.

Realizuj cele zawodowe

Rozwijaj swoje zawodowe pasje i dąż do realizacji planów. Jeśli Twoja perspektywa będzie wystarczająco szeroka, stworzenie CV stanie się jednym z wielu zadań stojących przed Tobą w trakcie realizowania nadrzędnego celu, jakim jest np. zyskanie większych możliwości rozwoju, zdobycie dodatkowych uprawnień, ograniczenie czasu poświęcanego na pracę przy jednoczesnym zwiększeniu zarobków itp. Ważne, abyś świadomie kierował swoją karierą i uzupełniał kwalifikacje, rozwijał umiejętności, wykazywał zaangażowanie. Jeśli przyjmiesz postawę proaktywną, tworzenie życiorysu będzie dla Ciebie świetną okazją do podsumowań i refleksji, a nie źródłem stresu.  

Wiedza, czas, realistyczne spojrzenie na własne osiągnięcia i możliwości oraz praktyczne narzędzia – to „składniki”, które pozwolą Ci stworzyć profesjonalny życiorys.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV