24.07.2019 | 4 min czytania

Jak napisać angażujący list motywacyjny?

24.07.2019 | 4 min czytania

Analizując treść listu motywacyjnego, pracodawca ma okazję przekonać się, że posiadamy predyspozycje, doświadczenie i kwalifikacje, dzięki którym będziemy spełniać się na wolnym stanowisku. Ważne, by dokument, który dostarczamy, był profesjonalny, czytelny i zawierał konkretne argumenty przemawiające za naszą kandydaturą. 

Wysyłać czy nie wysyłać?

W e-booku Pracuj.pl „CV i list motywacyjny. Jak napisać, by przykuć uwagę rekrutera?” czytamy, że należy dołączyć list motywacyjny do aplikacji wtedy, gdy pracodawca wyraźnie prosi o to w ogłoszeniu. Jeśli potencjalny szef nie wyraża takiego oczekiwania, można poprzestać na profesjonalnym i spersonalizowanym życiorysie, w którym znajdą się kluczowe informacje dotyczące przebiegu kariery, kwalifikacji oraz umiejętności.

5 oznak doskonałego CV

Kopia treści CV? Zdecydowanie nie!

Ważne, aby z dokumentów wynikało, że wpisujemy się w profil kandydata. List motywacyjny to oficjalne pismo, które ma określoną formę. Zawieramy w nim m.in. nasze dane, dane adresata, zwrot do adresata oraz podpis. Wątki, jakie należy poruszyć w treści, to:

  • Źródło informacji na temat oferty pracy

Przykład:

Bardzo zainteresowało mnie Państwa ogłoszenie o pracę na stanowisko …………. opublikowane w serwisie Pracuj.pl. 

  • Motywacja do pracy w wybranej firmie

Przykład:

Z uwagą przyglądam się aktywności firmy na rynku. Utożsamiam się z wartościami propagowanymi przez przedsiębiorstwo, a zwłaszcza z troską o relacje panujące w zespole i dążeniem do współpracy. Z podziwem obserwuję działania mające na celu aktywizację zawodową kobiet oraz ochronę środowiska naturalnego.

  • Argumenty przemawiające za naszą kandydaturą

Przykład:

Moje zainteresowania zawodowe pokrywają się z obszarem działalności firmy. Od lat zgłębiam zagadnienie X, które odgrywa ważną rolę w rozwoju przedsiębiorstwa. Chciał(a)bym dzielić się swoimi doświadczeniami i czerpać z wiedzy innych pracowników. 

  • Zakończenie

Przykład:

Liczę, że moja kandydatura spotka się z Państwa uznaniem i będę mogła/mógł opowiedzieć więcej o moim przygotowaniu zawodowym w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. 

Z poważaniem

XYZ 

List w obcym języku – jak to ugryźć?

Czasami pracodawcy proszą kandydatów o dostarczenie listu motywacyjnego w języku angielskim. Taki wymóg zwykle pojawia się w zagranicznych firmach i może stanowić formę testu językowego. Dostarczając poprawny tekst, możemy wykazać się znajomością języka w piśmie, na poziomie, jaki zadeklarowaliśmy w CV. Ważne, żebyśmy wykonali to zadanie samodzielnie, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo, że obcojęzyczny list nie będzie jedyną formą weryfikacji naszych kompetencji językowych.  

Treść angielskiego cover letter właściwie nie odbiega od zawartości polskiego dokumentu. Anglojęzyczna wersja listu motywacyjnego składa się ze wstępu, w którym podajemy nazwę stanowiska oraz informację o tym, w jaki sposób dowiedzieliśmy się o ofercie. W kolejnym akapicie uzasadniamy, co sprawia, że jesteśmy właściwymi kandydatami na wolne stanowisko, a więc rozwijamy m.in. wątek osiągnięć i sukcesów, o których wspomnieliśmy w CV. W zakończeniu wyrażamy nadzieję, że będziemy mogli zaprezentować swoje kompetencje podczas spotkania rekrutacyjnego.

Tworząc list w obcym języku, należy wykazać się znajomością zwrotów, także grzecznościowych, które stosuje się w pismach oficjalnych. Dobrze jest również podszlifować słownictwo branżowe. 

List motywacyjny po angielsku – przydatne zwroty

Autentyczność – wartość na rynku pracy

Niezależnie od tego, w jakim języku tworzymy list, zadbajmy o jego autentyczność. Ważne, byśmy sami byli przekonani o tym, że spełniamy warunki wskazane w ogłoszeniu, a także żebyśmy potrafili konkretnie uzasadnić nasze zdanie. Do takiego stanowiska przychyla się Anna Kalska, trener kariery:

Stwórzmy świetne, dopracowane CV i dołączmy do niego list motywacyjny oraz próbki naszych umiejętności, np. w postaci portfolio, jeśli pracodawca sobie tego życzy. Jeśli chcemy wypaść autentycznie w kolejnych etapach rekrutacji, musimy być świadomi swoich możliwości i rzeczywiście wierzyć w to, co przekazujemy. Odkrywajmy i rozwijajmy swój potencjał! Jeśli chcemy, by inni ludzie w nas wierzyli, najpierw sami musimy w siebie uwierzyć.  

List motywacyjny należy napisać pod kątem konkretnego stanowiska i firmy. Nie wysyłajmy tego samego dokumentu, aplikując do różnych przedsiębiorstw i na różne posady.    

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV