23.01.2023 | 4 min czytania

Jak dopasować CV do oferty pracy?

23.01.2023 | 4 min czytania

Treściwe, przejrzyste i dostosowane do oczekiwań pracodawcy – takie powinno być CV wysyłane w odpowiedzi na ogłoszenie. Personalizując życiorys, dobrze jest skoncentrować się na wymogach stawianych w ofercie pracy. Ważne też, by wykazać, że pasujesz do kultury organizacyjnej panującej w firmie. Sprawdź, jak odpowiedzieć na ofertę pracy w konkretnej firmie.

Z artykułu dowiesz się:

• Personalizacja dokumentu – co to znaczy w przypadku CV?
• Doświadczenie zawodowe w personalizowanym CV
• CV do konkretnej firmy – przykłady zainteresowań

Personalizacja dokumentu – co to znaczy w przypadku CV?

Przestrzeganie zasad dotyczących tworzenia dokumentów rekrutacyjnych pomaga w karierze. Świadczy o zaangażowaniu – potrzebnym w każdej branży i na każdym stanowisku. Życiorys musi mieć nie tylko uporządkowany układ treści. Ważna jest również selekcja informacji i odpowiednie dostosowanie CV do oferty. Jak zrobić to w kilku prostych krokach?

  • Poznaj firmę, w której chcesz pracować

Przed wysłaniem aplikacji warto poznać specyfikę i kierunek rozwoju firmy. Dzięki temu określisz, czy chcesz podjąć pracę w danym miejscu. Dowiesz się także, jakie cechy oraz kompetencje mają znaczenie dla pracodawcy i lepiej dopasujesz treść CV do oczekiwań.

  • Przeanalizuj ogłoszenie pod kątem wymagań

Wymagania wobec kandydatów są wskazane również w ofercie pracy. Jeśli np. potencjalny szef oczekuje punktualności i sumienności, warto opisać w CV zadania wymagające takich cech i udowodnić, że konkretne umiejętności były wykorzystywane w praktyce w poprzednich miejscach zatrudnienia.

  • Sprawdź zasady rekrutacji

Przed wysłaniem CV określ, w jakim stopniu spełniasz wymagania potencjalnego pracodawcy. Sprawdź, jakie są kryteria dotyczące stażu pracy, posiadanych kwalifikacji, uprawnień, itp. Jeśli wymagane jest kilkuletnie doświadczenie na określonym stanowisku, a Ty rozpoczynasz karierę, lepiej zrobisz, jeśli zaaplikujesz na staż.

  • Pomiń doświadczenie i umiejętności nieistotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy

CV powinno być treściwe, ale nie nużące. Nie ma sensu przedstawianie wszystkich aktywności i działań, jeśli nie mają one związku z wybranym stanowiskiem i oczekiwaniami w konkretnym procesie rekrutacyjnym.

  • Aktualizuj życiorys

Warto dbać o to, by treść życiorysu była nie tylko prawdziwa, ale również aktualna. Zanim wyślesz aplikację, upewnij się, że zawiera aktualne zdjęcie. Zwróć uwagę także na zainteresowania, które mogą zmieniać się z upływem lat. Zaktualizuj i uzupełnij sekcje dotyczące wykształcenia, doświadczenia czy kursów i szkoleń.

  • Nadaj dokumentowi odpowiednią nazwę

Preferowana nazwa dokumentu to zwykle „CV_Imię_Nazwisko”. Duże znaczenie ma także temat maila wysyłanego do firmy. Warto podać w nim numer referencyjny ogłoszenia, nazwę stanowiska oraz swoje imię i nazwisko. Pamiętaj jednak, aby dokładnie przeczytać ogłoszenie – jeśli dana firma zaznaczy w nim, że prosi o inną nazwę pliku lub temat maila, koniecznie dostosuj je do wymagań.

| Brak doświadczenia zawodowego a CV – 7 porad, jak napisać ciekawy życiorys

Doświadczenie zawodowe w personalizowanym CV

Przebieg kariery zawodowej to najważniejsza część CV. Analizując dane z tego zakresu, pracodawca może ocenić, czy posiadasz umiejętności niezbędne do objęcia nowego stanowiska. Opis doświadczenia powinien być rzeczowy. Ważne, by przy każdej pozycji wskazać zakres obowiązków.

Aby dopasować CV do konkretnej firmy, możesz też nawiązać do Twoich doświadczeń związanych z trendami panującymi w branży. O tym, że jesteś na bieżąco, będą świadczyć np. szkolenia i kursy w CV.

CV do konkretnej firmy – przykłady zainteresowań

Twoja pasja może rozwijać cechy przydatne w pracy. Jeśli praca na stanowisku, na które aplikujesz, zakłada np. zaangażowanie się w realizację projektu opartego na pracy zespołowej, warto wspomnieć o tym, że uprawiasz sporty drużynowe.

Ważne, by podawać konkretne informacje. W rubryce „zainteresowania” zamiast „sport” wpisz np. „gra w piłkę nożną”. Nie kłam, pisząc o zainteresowaniach. Oszustwo dotyczące tej sfery nie sprawi, że staniesz przed sądem, ale może skompromitować Cię w oczach potencjalnego pracodawcy.

| 6 porad, jak opisać zainteresowania w CV

Dobre CV to takie, które stanowi odpowiedź na oczekiwania pracodawcy i wystawia kandydatowi jak najlepsze świadectwo. Informacje, które podajesz, powinny być jednak prawdziwe. Jeśli zastanawiasz się, jak je uporządkować, skorzystaj z kreatora CV Pracuj.pl!