20.07.2019 | 4 min czytania

Jak dopasować CV do oferty pracy?

20.07.2019 | 4 min czytania

Jedna z kluczowych zasad tworzenia życiorysu to dostosowanie jego treści do wymagań wskazanych przez potencjalnego pracodawcę. Ważne, by podawać tylko prawdziwe informacje.

Jak napisać profesjonalne CV?

Przestrzeganie zasad dotyczących tworzenia dokumentów rekrutacyjnych pomaga w karierze. Świadczy o zaangażowaniu – potrzebnym w każdej branży i na każdym stanowisku. CV musi mieć nie tylko uporządkowany układ treści.

Dokumenty rekrutacyjne

Ważna jest również selekcja informacji. Aby ją przeprowadzić:

  • Poznaj firmę, w której chcesz pracować

Przed złożeniem aplikacji warto poznać specyfikę i kierunek rozwoju firmy. Dzięki temu określisz, czy chcesz podjąć pracę w danym miejscu. Dowiesz się także, jakie cechy mają znaczenie dla potencjalnego pracodawcy i lepiej dopasujesz treść CV do oczekiwań.

  • Przeanalizuj ogłoszenie pod kątem wymagań

Wymagania wobec kandydatów są wskazane również w ofercie pracy. Jeśli np. potencjalny szef oczekuje punktualności i sumienności, warto opisać zadania wymagające takich cech. Chodzi np. o codzienne zamieszczanie postów w mediach społecznościowych, opiekę nad dzieckiem itd. To szczególnie ważne, gdy ma się niewielkie doświadczenie zawodowe.

Brak doświadczenia zawodowego a CV – 7 porad, jak napisać ciekawy życiorys

  • Zastanów się, czy spełniasz oczekiwania

Przed wysłaniem CV należy określić, w jakim stopniu spełnia się wymagania potencjalnego pracodawcy. Jeśli np. wymagane jest kilkuletnie doświadczenie na określonym stanowisku, a Ty rozpoczynasz karierę, lepiej aplikować na staż.

  • Pomiń doświadczenie i umiejętności nieistotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy

CV powinno być treściwe, ale nie nużące. Nie ma sensu wpisywanie wszystkich aktywności i działań, jeśli nie mają związku z oczekiwaniami w konkretnym procesie rekrutacyjnym oraz z wybranym stanowiskiem.

  • Aktualizuj życiorys

Warto dbać o to, by treść życiorysu była nie tylko prawdziwa, ale również aktualna. Zanim wyślesz aplikację, upewnij się, że zawiera aktualne zdjęcie. Warto zwrócić uwagę także na zainteresowania, które mogą zmieniać się z upływem lat.   

Doświadczenie zawodowe

Przebieg kariery zawodowej to najważniejsza część CV. Analizując dane z tego zakresu, pracodawca może ocenić, czy posiadasz umiejętności niezbędne do objęcia nowego stanowiska. Opis doświadczenia powinien być rzeczowy. Ważne, by przy każdej pozycji wskazać zakres obowiązków.

Doświadczenie w CV – 6 porad, jak opisać zakres obowiązków

CV - przykłady zainteresowań

Twoja pasja może rozwijać cechy przydatne w pracy. Jeśli np. chcesz zaangażować się w realizację projektu opartego na pracy zespołowej, warto wspomnieć o tym, że uprawiasz sporty drużynowe.

6 porad, jak opisać zainteresowania w CV

Ważne, by podawać konkretne informacje. W rubryce „zainteresowania” zamiast „sport” wpisz np. „gra w piłkę nożną”. Nie kłam, pisząc o zainteresowaniach. Oszustwo dotyczące tej sfery nie sprawi, że staniesz przed sądem, ale może skompromitować Cię w oczach potencjalnego pracodawcy.