17.11.2020 | 5 min czytania

Ile stron CV przygotować? Dowiedz się, czy życiorys może zajmować więcej niż jedną stronę

17.11.2020 | 5 min czytania

Z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, że dobry życiorys powinien zajmować nie więcej niż jedną stronę. Okazuje się, że to mit! Rekruterzy wcale nie patrzą bardziej przychylnym okiem na krótkie dokumenty, a CV na dwie strony, jeśli tylko jest wypełnione wartościowymi informacjami, może się okazać równie zachęcające, co jednostronicowe. Przeczytaj i sprawdź, kiedy warto skondensować informacje w życiorysie, a kiedy lepiej sobie pozwolić na dłuższe CV.

Czego dowiesz się z artykułu?

CV nie mieści się na jednej stronie – czy to naprawdę kłopot?
CV – jedna czy dwie strony? Sprawdź, od czego to zależy
CV na jednej stronie – jak skondensować informacje?

Na to, ile stron powinno mieć CV, nie ma złotej reguły. Wszystko zależy od zgromadzonego doświadczenia zawodowego, liczby przebytych kursów, a także od wymagań konkretnego ogłoszenia, na które odpowiadasz. Najważniejsze, aby życiorys był jasny, czytelny i zrozumiały.

CV nie mieści się na jednej stronie – czy to naprawdę kłopot?

Słyszałeś już różne głosy i zastanawiasz się, czy CV musi być na jednej stronie? Przesyłanie rekruterom krótkich i zwięzłych dokumentów aplikacyjnych to dobra praktyka, ale ich optymalna długość jest względna.

Odpowiedź na pytanie: czy CV może mieć 2 strony, brzmi zatem: tak, ale tylko jeśli jesteś pewny, że wszystkie informacje, które w nim zawarłeś, są cenne dla rekrutera.

| Słowa, które dodadzą mocy Twojemu CV

CV – jedna czy dwie strony? Sprawdź, od czego to zależy

Wiesz już, czy CV może być na 2 stronach. Ale czy właśnie Twoje może?

Tak naprawdę ocena należy do Ciebie. Prześledź swoje doświadczenie zawodowe i spróbuj spojrzeć na nie obiektywnie. Jeśli jesteś studentem – zdecydowanie nie siłuj się na wypisywanie w CV wszystkiego, co robiłeś do tej pory, aby tylko zapełnić dwie strony tekstem. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w zawodzie, to jak najbardziej możesz przywołać przykłady praktyk, stażu, różnych aktywności uczelnianych czy po prostu zainteresowań, które pokażą Twoją proaktywną postawę, umiejętności, chęć nauki itd. Ważne, żebyś nie stawiał na ilość, ale jednocześnie potrafił skutecznie przekazać potencjalnemu pracodawcy, że posiadasz poszukiwane przez niego kompetencje.

Jednostronicowy życiorys to dobry pomysł dla osób, które:

  • właśnie rozpoczynają swoją karierę zawodową,
  • nie mają dużego doświadczenia w danej branży,
  • pracują wiele lat w jednej firmie.

Z drugiej strony nie ma powodu, aby ekspert w danej dziedzinie z 20-letnim doświadczeniem zawodowym  celowo ograniczał treść swojego CV – z pewnością musiałby pominąć niektóre istotne informacje. Dlatego w takim przypadku dokument będzie miał dwie, a nawet trzy strony – i żadnego rekrutera nie będzie to dziwić.

| Perfekcyjne CV, czyli jakie?

CV na jednej stronie – jak skondensować informacje?

Może zdarzyć się tak, że Twój życiorys nie zmieści się na jednej stronie, ale druga nie będzie pełna i pojawi się na niej tylko kilka zdań. Na ile stron napisać CV w takiej sytuacji? Wówczas lepiej jest skondensować treść i przygotować jednostronicowy dokument.

Jak to zrobić?

  • Dopasuj CV do oferty pracy

Zastanów się, czy wszystkie informacje, które zawarłeś w CV, są potrzebne do rekrutacji na dane stanowisko. Może znajdziesz w życiorysie wzmiankę o stażu, który odbywałeś bardzo dawno i w zupełnie innej branży niż obecna? Rekruter, który poszukuje copywritera do agencji reklamowej, z pewnością nie musi też wiedzieć, że po studiach zdobyłeś certyfikat kursu gotowania czy majsterkowania.

  • Rozłóż tekst inaczej

Nie trzeba posiadać rozwiniętych umiejętności graficznych, żeby rozłożyć tekst życiorysu np. w dwóch kolumnach – wystarczy, że pokombinujesz nieco w edytorze tekstu lub skorzystasz z naszego kreatora CV. To prosty zabieg, dzięki któremu zyskasz mnóstwo miejsca do zapełnienia ważnymi informacjami o Twoim doświadczeniu i wykształceniu.

  • Umieść na początku krótkie podsumowanie zawodowe

Dzięki temu nie będziesz miał poczucia, że Twoje CV nie przedstawia wszystkich Twoich ważnych umiejętności, doświadczeń zawodowych i kompetencji.

 

Jeśli chcesz zadać ekspertowi konkretne pytanie, które Cię nurtuje (np. wciąż masz wątpliwości co do tego, czy Twoje CV powinno być na jednej stronie, czy jednak na dwóch), umów się na bezpłatne konsultacje CV. Spotkanie online z profesjonalistą na pewno będzie cennym doświadczeniem!