15.04.2021 | 5 min czytania

Idealne CV a pandemia – o czym warto pamiętać?

15.04.2021 | 5 min czytania

Pandemia koronawirusa wyraźnie zmieniła naszą codzienność i rynek pracy. Wiele firm może już nie wrócić do tradycyjnego trybu funkcjonowania. Jak zatem koronawirus wpłynął na proces rekrutacji i wymagania pracodawców wobec potencjalnych pracowników? Jak sprawić, by w dobie koronawirusa CV prezentowało się atrakcyjnie?

Czego dowiesz się z artykułu?

CV a pandemia – jak opisać w nim burzliwe zmiany z 2020 roku?
Koronawirus a CV – jakie cechy u pracownika są obecnie poszukiwane przez pracodawców?
Rekrutacja a pandemia – co się zmieniło?

Według danych GUSw drugim kwartale 2020 roku w całym kraju zlikwidowano aż 90 tys. stanowisk pracy.  Wiele branż, takich jak gastronomiczna, hotelarska czy turystyczna, odnotowało olbrzymie straty i może się już nie podnieść z upadłości.

W związku z tym rynek pracy stał się jeszcze bardziej konkurencyjny. W zamieszaniu gospodarczym wywołanym przez koronawirusa CV wyróżniające się, atrakcyjne i kompletne może zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie. Jak jednak opisać w nim to, że z powodu pandemii stałeś się bezrobotny?

| Zamknięcie działalności gospodarczej i co dalej? Zobacz, jak napisać CV

CV a pandemia – jak opisać w nim burzliwe zmiany z 2020 roku?

Koronawirus zmusił Twojego poprzedniego pracodawcę do likwidacji Twojego stanowiska? Nie zatajaj tego faktu w CV, postaraj się za to wypełnić czymś lukę w zatrudnieniu. Jeśli w tym okresie podejmowałeś się prac poniżej swoich kompetencji, również umieść je w CV – to pokaże Twoją gotowość do działania i determinację.

Możesz zmienić układ treści w życiorysie zawodowym, aby przyciągnąć uwagę rekrutera do kwestii, na których najbardziej Ci zależy. Jednym ze sposobów na pochwalenie się swoimi dokonaniami (i ułatwienie zadania osobie rekrutującej) jest przygotowanie podsumowania zawodowego. Jak powinno ono wyglądać? Poświęć 3-4 zdania na:

  • przedstawienie swojego stażu pracy na danym stanowisku,
  • wskazanie cenionych firm, w których pracowałeś,
  • zamieszczenie konkretnych osiągnięć,
  • przedstawienie swoich celów, które chcesz zrealizować w swoim przyszłym miejscu pracy.

W ciągu ostatnich miesięcy nie udało Ci się znaleźć żadnej pracy? Zastanów się, czy aby na pewno nie poczyniłeś żadnego postępu w tym czasie. Może skorzystałeś ze szkolenia online albo rozpocząłeś zdalną naukę języka? Wszelkie działania, które rozszerzają Twoje kompetencje, warto uwzględnić w CV.

| Słowa, które dodadzą mocy Twojemu CV

Koronawirus CV – jakie cechy u pracownika są obecnie poszukiwane przez pracodawców?

Pracodawcy, którzy z dnia na dzień zmienili sposób prowadzenia swojej firmy, wymagają obecnie od pracowników konkretnych cech, które ułatwią im funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Są to m.in.:

  • Obycie w nowych technologiach – już nie tylko znajomość pakietu MS Office, ale także komunikatorów, programów do organizacji pracy oraz aplikacji Google’a.
  • Łatwość adaptacji do zmian – cecha zrozumiała w rzeczywistości zagrożonej przez ciągłe lockdowny. Osoba, którą można szybko wdrożyć w funkcjonowanie firmy i nowe zasady, jest na wagę złota. Tę umiejętność możesz udowodnić np. krótką drogą do awansu w poprzedniej firmie.
  • Komunikatywność – z zespołem łatwiej jest wyjaśnić pewne kwestie osobiście niż przez telefon, ale gdy nie ma takiej możliwości, szczególnie przydają się umiejętności miękkie i koncentracja na przekazaniu myśli. Rekruter może zweryfikować to już podczas rozmowy.
  • Odporność na stres – np. ten związany z izolacją, zmianami, niepewnością sytuacji itd. Lepiej, jeśli emocje nie wpływają na Twoją pracę. Jeśli jesteś w stanie to udowodnić w doświadczeniu zawodowym – plus dla Ciebie!

| Jak skutecznie opisać sukcesy w CV?

Rekrutacja a pandemia – co się zmieniło?

W czasie pandemii rekrutacja na stanowiska pracy przeniosła się do środowiska online. Pracodawcy i rekruterzy tak samo jak dotychczas proszą o przesyłanie CV mailem, a o zainteresowaniu daną kandydaturą informują telefonicznie lub mailowo. Sama rozmowa kwalifikacyjna odbywa się jednak zazwyczaj zdalnie, aby w jak największym stopniu ograniczyć spotkania osobiste.

Do przeprowadzenia rozmowy rekruterzy korzystają z programów typu Microsoft Teams, Zoom czy Skype for Business. Przed rozmową musisz zatem zadbać o kwestie techniczne: zainstalować wybrany program na swoim komputerze lub smartfonie. Ponadto upewnij się, że jakość dźwięku i obrazu jest wysoka, a prędkość internetu – wystarczająca. Sama rozmowa będzie dostatecznie stresująca, więc warto oszczędzić sobie nerwów spowodowanych zacinającym się obrazem czy przerwami w połączeniu. Jak jeszcze przygotować się do rekrutacji online?

W gruncie rzeczy – tak samo jak do standardowej rekrutacji. Zadbaj o odpowiednią prezencję: ubierz się elegancko, znajdź miejsce z neutralnym tłem, zastanów się nad odpowiedziami na możliwe pytania i staraj się mówić swobodnie i pewnie. W domowym, znanym Ci otoczeniu nie powinno Ci to przysporzyć problemów.

Gotowy do zmiany życiorysu zawodowego? Skorzystaj z kreatora CV, wprowadź konieczne modyfikacje i wysyłaj w świat nową, ulepszoną wersję curriculum vitae!