Najważniejszym elementem CV jest sekcja poświęcona doświadczeniu zawodowemu. Potencjalnemu pracodawcy zależy, aby kandydat miał już jakąkolwiek styczność z pracą na podobnym stanowisku. Co jednak w sytuacji, gdy jest się dopiero na początku ścieżki kariery? Albo jeśli dotychczasowe miejsca pracy nie są w żaden sposób związane ze stanowiskiem, na które się aplikuje? Wówczas udowodnij, że posiadasz przydatne umiejętności. Dodatkowa działalność w CV będzie dla rekrutera cennym źródłem wiedzy.
Czego dowiesz się z artykułu?
• CV a działalność dodatkowa – czy warto o niej pisać?
• Dodatkowa działalność w CV – o czym wspominać?
• Działalność dodatkowa w CV – gdzie umieścić ją w życiorysie?
• Działalność dodatkowa – na co uważać?
Działalność dodatkowa w CV może się okazać równie ważną częścią życiorysu co lista poprzednich stanowisk. Wszystko zależy bowiem od tego, jakimi osiągnięciami możesz się poszczycić dzięki tej działalności i czy są one w jakikolwiek sposób związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
CV a działalność dodatkowa – czy warto o niej pisać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej, dobrej odpowiedzi. Informacja o zajęciach dodatkowych może być doskonałym uzupełnieniem Twojego życiorysu, ale też może spowodować, że CV stanie się chaotyczne, nieczytelne i odciągnie uwagę rekrutera od Twojego doświadczenia zawodowego.
Kiedy więc warto rozważyć dodanie informacji o działalności dodatkowej? Sprawdź:
- Jeśli jesteś na początku swojej ścieżki kariery
Nie masz żadnego doświadczenia zawodowego poza praktykami lub ewentualnym stażem? Napisz w CV, czym dodatkowo zajmowałeś się w trakcie studiów. Może należałeś do koła studenckiego, byłeś w radzie studentów lub udzielałeś się wolontariacie?
- Jeśli chcesz rozpocząć zupełnie nową ścieżkę kariery
Masz bogate doświadczenie zawodowe, ale czujesz, że chcesz robić coś innego? Pokaż pracodawcy, że ta zmiana nie jest jedynie kwestią przypadku. Zastanów się, co skłoniło Cię do podjęcia decyzji. Może był to jakiś wolontariat albo inna działalność? A może postanowiłeś przekuć pasję w pracę?
- Jeśli w swojej karierze miałeś gap year
Coraz więcej pracodawców ma świadomość, że długa przerwa w pracy nie jest niczym złym. Pod warunkiem, że gap year nie upłynął Ci tylko na nicnierobieniu! Uargumentuj, że nie jest to wynik Twojego lenistwa. Może w tym czasie ukończyłeś jakiś kurs? Albo zdecydowałeś się wyjechać za granicę?
Chcesz dowiedzieć się więcej, jak przedstawić przerwę w pracy? Przeczytaj nasz poradnik Gap year a CV.
Kiedy natomiast nie warto wymieniać działalności dodatkowej? Zrezygnuj z tej informacji, jeśli masz bardzo bogate doświadczenie zawodowe albo aplikujesz na stanowisko, które wymaga od Ciebie udokumentowanej ścieżki kariery, certyfikatów oraz dyplomów z uczelni. W takich sytuacjach lepiej dobrze opisać zakres obowiązków wykonywanych na poprzednich stanowiskach.
Dodatkowa działalność w CV – o czym wspominać?
Gdy masz pewność, że informacja o dodatkowej działalności może być korzystna dla Ciebie, ustal, czym dokładnie chcesz się podzielić z potencjalnym pracodawcą. W CV dobrze będzie wyglądać:
- działalność z czasów studenckich – możesz np. podkreślić, że dzięki niej nauczyłeś się zarządzać projektami, delegować obowiązki, kontaktować się z wykonawcami, zarządzać pieniędzmi itp.;
- wolontariat – podkreśl, że miał on wpływ na rozwój Twoich kompetencji miękkich i np. nauczył Cię uważnego słuchania i współpracy zespołowej. Jeśli brałeś udział w projekcie, o którym było głośno w Twoim regionie, napisz o tym;
- prowadzenie własnej działalności gospodarczej – w tym miejscu wyszczególnij wszystkie umiejętności, które dało Ci prowadzenie własnego biznesu.
Co natomiast zrobić z pracą bez umowy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wpisać pracę na czarno w CV.
Działalność dodatkowa w CV – gdzie umieścić ją w życiorysie?
Informacje na temat dodatkowej działalności nie powinny być wplecione między Twoje doświadczenie zawodowe. Inaczej w Twoim CV zapanuje chaos i trudno będzie je odczytać. Znacznie lepiej stworzyć wyodrębnioną graficznie sekcję poświęconą tylko działalności dodatkowej.
Jeśli nie masz pomysłu, gdzie i jak ją umieścić, uruchom darmowy kreator CV Pracuj.pl. W narzędziu znajdziesz gotowe szablony życiorysów z sekcją poświęconą umiejętnościom i aktywnościom dodatkowym.
Działalność dodatkowa – na co uważać?
Jeśli chcesz mieć pewność, że opis działalności dodatkowej będzie się dobrze prezentował w Twoim CV i zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
- Zawsze pisz prawdę – staraj się nie koloryzować swoich umiejętności i nie wymieniaj obowiązków, którymi nigdy się nie zajmowałeś. Pracodawca zawsze może zweryfikować te informacje jeszcze w trakcie rekrutacji lub gdy już zaczniesz pracę.
- Pisz konkretnie – skup się na najważniejszych korzyściach, które przyniosła Ci działalność dodatkowa.
- Uwzględniaj tylko potrzebne informacje – zastanów się, jakie umiejętności mogą być najcenniejsze na stanowisku, które Cię interesuje.
Działalność dodatkowa w CV może być ciekawym i merytorycznym sposobem na uatrakcyjnienie życiorysu zawodowego. Warto się jednak upewnić, czy informacje tego typu na pewno przydadzą się w trakcie rekrutacji. Przeanalizuj dokładnie wszystkie korzyści i ewentualne straty, które będą się wiązać z umieszczeniem danych na temat dodatkowej działalności. Zastanów się także, jakimi doświadczeniami chcesz się podzielić z potencjalnym pracodawcą i czy mogą one pomóc Ci w zdobyciu wymarzonej pracy.