06.09.2019 | 3 min czytania

Darmowe wzory CV ułatwią Ci stworzenie życiorysu

06.09.2019 | 3 min czytania

8% uczestników badania Pracuj.pl nigdy nie stworzyło życiorysu, a 34% ankietowanych przyznało, że nie dostosowuje treści CV do oferty pracy. Warto przedstawić potencjalnemu pracodawcy profesjonalne dokumenty. Przygotowanie życiorysu nie musi być trudne ani pracochłonne.  

Profesjonalny życiorys to podstawa

Pierwszy raz szukasz pracy i nie wiesz, jak przygotować życiorys? A może wysłałeś już dziesiątki aplikacji, ale nie przyniosło to pożądanych rezultatów? CV, które może przenieść Cię do kolejnego etapu rekrutacji, powinno być: 

  • Przejrzyste

Doświadczenie zawodowe to najważniejsza część życiorysu. Ważne, aby było opisane w konkretny i czytelny sposób – tak, by rekruter mógł sprawnie zapoznać się z zadaniami, jakie dotychczas wykonywałeś. Analiza Twojego wykształcenia oraz innych kwalifikacji również nie powinna sprawiać trudności. Efekt przejrzystości uzyskuje się także dzięki selekcji informacji i eksponowaniu danych kluczowych dla pracodawcy. Liczy się też estetyka dokumentu – dobór czcionki i zachowanie odpowiednich odstępów.   

Osoby przeglądające aplikacje zwracają uwagę nie tylko na czytelność dokumentów. Istotne się również inne aspekty, np. wyniki, sukcesy oraz cele zawodowe. Najważniejsze jest jednak to, by z Twojego życiorysu wynikało, że spełniasz wymagania stawiane kandydatom na wybrane stanowisko.

  • Adekwatne do wykonywanego zawodu

Klasyczne CV może nieco różnić się od dokumentu tworzonego przez studenta, który posiada krótką historię zatrudnienia i eksponuje raczej nie doświadczenie, ale wykształcenie i dodatkowe umiejętności, które zdobył. 

Szablony dostępne w kreatorze Pracuj.pl posiadają wszystkie cechy profesjonalnego życiorysu. Okażą się przydatne niezależnie od tego, czy zajmujesz się programowaniem, redagujesz teksty, czy może wciąż się uczysz i dotychczas pracowałeś wyłącznie dorywczo.   

Profesjonalny życiorys – na co zwracają uwagę rekruterzy?

Spraw, by Twoje CV było kompletne

Potencjalny pracodawca może sporo się o Tobie dowiedzieć, analizując przebieg Twojej kariery, a także umiejętności i wykształcenie, jakie posiadasz. Świetnie, jeśli z treści dokumentu CV wynika, że jesteś zdecydowany, ambitny i świadomie dążysz do celu, a także utożsamiasz się z wartościami istotnymi dla firmy. Osoby, które posiadają takie cechy, zwykle są zmotywowane i efektywne. Tworząc życiorys w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie, odwołuj się do doświadczeń i kompetencji, które pokrywają się z wymaganiami pracodawcy. Istnieje spora szansa, że dzięki spersonalizowanemu CV zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji.  

Jak dopasować CV do oferty pracy?

Aktualizuj, by nie tworzyć od nowa

Korzystając z kreatora CV, możesz w prosty sposób uzupełniać i modyfikować treść dokumentu. Warto robić to na przykład wtedy, gdy ukończyłeś kolejne szkolenie, zmieniłeś pracę lub rozwinąłeś kompetencje językowe. Szablon umożliwia także dostosowanie dokumentu do zajmowanego stanowiska i umieszczanie informacji kluczowych z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.    

Warto dostarczyć pracodawcy wzorowe CV. 🙂