CV to dokument, który ma na celu przedstawienie w jak najlepszym świetle Twojego doświadczenia zawodowego, umiejętności oraz wykształcenia. Chcesz w nim pokazać swoje najlepsze strony i zainteresować pracodawcę swoją kandydaturą. Ale czy warto uwzględnić wady w CV? Przeczytaj artykuł, aby się tego dowiedzieć.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Informacja o wadach w CV – decyzja należy do Ciebie
• Dlaczego uwzględnienie wad w CV może być korzystne?
• Jak opisać słabe strony? CV przemyślane w każdym calu
Informacja o wadach w CV – decyzja należy do Ciebie
Zacznijmy od tego, że absolutnie nie musisz opisywać wad w CV, ponieważ ten dokument jest przeznaczony głównie do prezentacji Twoich umiejętności, osiągnięć i doświadczenia zawodowego. Zbyt mocne skupienie się na wadach może zwrócić uwagę pracodawcy na negatywne aspekty, a to nie będzie dobre dla Twojej kandydatury.
Z drugiej strony istnieją też pewne korzyści płynące z uwzględnienia informacji o wadach – CV, które je zawiera, pokazuje, że jesteś realistą świadomym swoich słabości. Jednak jeśli się na to zdecydujesz, musisz pamiętać o odpowiedniej formie przekazania informacji. Ważne, aby wiedzieć, jakie wady w CV uwzględnić, aby nie przedstawić samego siebie w złym świetle. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić!
| Jakie umiejętności wpisać w CV?
Dlaczego uwzględnienie wad w CV może być korzystne?
Umiejętne określenie wad w CV może zadziałać korzystnie na Twoją kandydaturę, ponieważ:
- pokazuje, że jesteś gotowy na pracę nad sobą, aby stać się lepszym pracownikiem – a to cecha, która może być bardzo pozytywnie odebrana przez pracodawcę,
- może przyciągnąć uwagę pracodawcy. Rekruter często widzi w dokumentach aplikacyjnych podobne schematy, w których kandydaci wymieniają swoje doświadczenie i umiejętności. Opisanie swoich wad może wyróżnić Cię spośród innych kandydatów i przyciągnąć uwagę pracodawcy,
- może pokazać, że jesteś gotowy na wyzwania i potrafisz radzić sobie w trudnych sytuacjach.
| Jakie są mocne i słabe strony pracownika?
Jak opisać słabe strony? CV przemyślane w każdym calu
Zastanawiasz się, jakie wady wpisać w CV, jeśli zdecydujesz się to zrobić? Wybierz te cechy, które są związane z pracą i przedstaw je w pozytywny sposób, np. zamiast napisać „jestem niecierpliwy”, napisz „lubię pracować pod presją czasu”.
Pamiętaj też, że chociaż umieszczenie wad w CV jest opcjonalne, w trakcie procesu rekrutacyjnego możesz otrzymać pytanie o słabe strony. Jeśli tak się stanie, odpowiedz szczerze, ale jednocześnie spróbuj ukazać swój charakter w pozytywnym świetle. Dobrą praktyką jest mówienie o słabych stronach i trudnościach w taki sposób, aby od razu wybrzmiało to, że nad nimi pracujesz. Ważne, aby podkreślić, że się rozwijasz – nie musisz informować o wadach wprost, ale możesz pokazać, jak wyglądało Twoje odkrywanie własnego potencjału, a także praca nad mocnymi i słabymi stronami.
Możesz na przykład wspomnieć, że kiedyś projekty zespołowe były dla Ciebie większym wyzwaniem, ponieważ brałeś na siebie zbyt wiele obowiązków. Od razu jednak zaznacz, że obecnie dbasz o współpracę zespołową i uczysz się delegowania zadań. Innym przykładem może być pokonanie nieśmiałości związanej z wystąpieniami publicznymi, co wymagało wieloletniej pracy. Jeśli kiedyś miewałeś paraliżującą tremę, ale dziś już sobie z nią radzisz, to zdecydowanie warto się tym pochwalić!
| 6 najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Pamiętaj, że w dokumentach aplikacyjnych warto skupić się przede wszystkim na umiejętnościach oraz mocnych stronach. Nie zastanawiaj się zbytnio nad tym, jakie wady w CV uwzględnić – co oczywiście nie znaczy, że można tę kwestię zignorować. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej zastanów się, co odpowiesz, jeśli rektuter zapyta o Twoje wady. Właściwy dobór przykładów może znacząco wpłynąć na pozytywną ocenę Twojej kandydatury.
Jeśli jesteś właśnie na etapie tworzenia nowych dokumentów aplikacyjnych, skorzystaj z kreatora CV Pracuj.pl. Dzięki niemu bez większego wysiłku przygotujesz życiorys, który będzie miał szansę zainteresować niejednego pracodawcę!