28.06.2019 | 4 min czytania

Czy Polacy wiedzą, jak napisać CV?

28.06.2019 | 4 min czytania

Czytelne, aktualne, dostosowane do wymogów pracodawcy – takie powinno być CV, które wysyłamy w odpowiedzi na ofertę pracy. Czy każdy kandydat stosuje się do tych wymogów? Okazuje się, że 86% uczestników badania Pracuj.pl aktualizowało życiorys w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 29% spośród wszystkich ankietowanych zawsze dostosowywało treść dokumentu do oczekiwań pracodawcy.

CV – Twoja wizytówka

Firmy, które prowadzą rekrutacje, mają określone wymagania wobec pracowników. Ważne, by kandydat na wolne stanowisko posiadał odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie. O tym, że jesteś właściwą osobą, pracodawca może przekonać się, analizując Twój życiorys i oceniając Twoje wykształcenie, historię zatrudnienia itd. Im lepiej wpisujesz się w profil kandydata, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaproszony do udziału w kolejnych etapach rekrutacji.

Zaledwie 8% uczestników badania Pracuj.pl zadeklarowało, że nigdy nie stworzyło CV. Wśród ankietowanych, którzy wykonali ten krok, przeważały osoby w wieku 25-34 lata (96%), z wyższym wykształceniem (97%). Tak wynika z raportu „Na drodze do dobrego CV” opublikowanego w maju 2019 r.      

Jak napisać CV bez stresu?

Nie wystarczy, że napiszemy życiorys „raz, a dobrze”. Z biegiem lat zmieniają się nasze cele, zdobywamy nowe kwalifikacje i doświadczenia, rozwijamy kompetencje. Warto uzupełniać CV, kiedy w naszym życiu zawodowym zachodzą zmiany. Dobrze jest to robić, choćby w ramach podsumowania, które może okazać się pomocne w dalszej pracy nad sobą.

Kiedy i jak aktualizować CV?

Z raportu Pracuj.pl wynika, że 47% ankietowanych aktualizowało swój życiorys w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ten trend okazał się najbardziej popularny wśród młodych kandydatów. Aż 86% osób w wieku 18-24 lata zdecydowało się na aktualizację CV w ciągu roku poprzedzającego badanie. Największą aktywność w tym zakresie wykazywali pracownicy zajmujący niższe stanowiska: stażyści (81%) oraz młodsi specjaliści (58%). Poszukiwanie pracy (43%), zmiana miejsca zatrudnienia (40%), ukończenie kursu (21%) oraz awans (13%) – to przykładowe sytuacje, które mobilizowały pracowników do uzupełniania CV.

Uniwersalny czy spersonalizowany życiorys?

Wysyłanie tego samego dokumentu w odpowiedzi na różne ogłoszenia o pracę może znacznie wydłużyć proces poszukiwania zatrudnienia, zwłaszcza jeśli aplikujemy na różne stanowiska, np. staramy się o posadę sprzedawcy, sekretarki oraz opiekuna osób starszych. Wymagania na poszczególnych posadach mogą przecież znacznie się od siebie różnić. Dostosowywanie treści CV do wymogów pracodawcy nie było normą dla uczestników badania Pracuj.pl. 34% ankietowanych pomijało ten krok, 37% decydowało się na personalizację wyłącznie przy najbardziej interesujących ofertach, a 29% modyfikowało treść dokumentu w każdej sytuacji.   

Przygotowanie CV – bułka z masłem czy mission impossible?

Tworząc lub uzupełniając życiorys, warto kierować się określonymi zasadami dotyczącymi treści oraz sposobu formatowania dokumentu. Z raportu Pracuj.pl wynika, że 60% ankietowanych dobrze oceniało swoją wiedzę na temat uzupełniania CV, 31% osób nie zajęło jednoznacznego stanowiska, a zaledwie 9% wystawiło sobie negatywną ocenę. Część badanych uzupełniała wiedzę. Źródła, z których korzystali najczęściej, to:

  • artykuły z poradami (35%),
  • gotowe szablony w sieci (33%),
  • kreatory CV (32%),
  • znajomi i rodzina (31%),
  • eksperci branżowi (11%).

20% uczestników ankiety stworzyło życiorys samodzielnie. Badani zwykle oceniali to zadanie jako dość proste. Zaledwie 18% z nich stwierdziło, że proces przygotowywania CV był trudny w realizacji. Dla 36% ankietowanych okazał się także ciekawy.  

Ile CV wysyłać, aby znaleźć pracę?

Wiedza na temat tworzenia dokumentów rekrutacyjnych, świadomość własnych celów oraz znajomość oczekiwań pracodawcy – to podstawy, na których warto opierać się, gdy przygotowujemy CV.

Stwórz CV z nowym kreatorem Pracuj.pl. 🙂