15.05.2019 | 4 min czytania

Czy liczba wysłanych CV ma znaczenie?

15.05.2019 | 4 min czytania

Wysłałeś kilkadziesiąt życiorysów w odpowiedzi na ogłoszenia i nie otrzymałeś żadnej informacji? A może udało Ci się znaleźć zatrudnienie po przesłaniu zaledwie kilku aplikacji? Obydwa scenariusze są prawdopodobne. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile CV należy przedstawić, żeby otrzymać ofertę zgodną z Twoimi oczekiwaniami. Jedno jest pewne: warto zastanowić się, co chcesz osiągnąć. Analizuj wymagania pracodawców i stwórz spersonalizowany życiorys.

Jakość – ważniejsza niż ilość

Najlepiej byłoby dla wszystkich stron, aby wysłać jedną aplikację i dostać tę konkretna ofertę pracy. W ten sposób zaoszczędzilibyśmy trudu zarówno sobie, jak i rekruterom. Wiem jednak, że często trzeba wysłać dziesiątki, jeśli nie setki CV w odpowiedzi na oferty pracy.
- Urszula Zając-Pałdyna, właścicielka agencji doradztwa personalnego let’s HR.

Brak odpowiednich kwalifikacji, sytuacja na rynku pracy i w branży, nieczytelne CV i podawanie informacji nieistotnych z punktu widzenia zatrudniającego – to przykładowe czynniki, które mogą sprawić, że nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Warto popracować nad życiorysem, jeśli zależy Ci na zredukowaniu liczby wysyłanych odpowiedzi.

10 błędów w CV, przez które nie zmienisz pracy

Pamiętaj, aby spersonalizować CV, czyli dostosować do wymagań stawianych w konkretnej ofercie pracy. Zastosuj czytelną czcionkę, wybierz właściwą kolorystykę, zamieść profesjonalne zdjęcie. Dobrze jest zadbać także o szczegóły, takie jak np. wyjustowanie tekstu czy poprawienie literówek. Aby Twój życiorys zawierał kluczowe informacje i zyskał profesjonalny wygląd, możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl.  

8 błędów w CV, których unikniesz dzięki Kreatorowi CV

Czy warto kilka razy aplikować do tej samej firmy?

Masz jasno sprecyzowane plany zawodowe i jesteś zorientowany na cel. Zależy Ci na tym, by podjąć pracę w firmie X, na stanowisku Y. Złożyłeś aplikację, ale nie otrzymałeś propozycji zatrudnienia. Mimo to warto później śledzić kolejne ogłoszenia tego pracodawcy. Być może znów nadarzy się okazja, by spróbować swoich sił w rekrutacji. Zanim jednak zdecydujesz się ponownie aplikować, wyciągnij wnioski z poprzednich rekrutacji i upewnij się, że posiadasz kompetencje niezbędne na wybranym stanowisku.

Jak mówi Urszula Zając-Pałdyna:

Jeśli poprosiłeś o informację zwrotną przy poprzedniej rekrutacji, zapewne wiesz, co nie zagrało i jaki był powód odrzucenia Twojej kandydatury. Być może już sam udział w rekrutacji uświadomił Ci pewne braki, a może stwierdziłeś, że trzeba jeszcze chwilkę poczekać i zdobyć kompetencje niezbędne u konkretnego pracodawcy. Udział w rekrutacji, w mojej ocenie, powinniśmy traktować jako cenne doświadczenie i wyciągać wnioski z rozmów z pracodawcami. Może bowiem okazać się, że nasz wymarzony pracodawca wcale nie zaoferuje nam wyśnionej oferty pracy albo nie zapewni warunków, które są dla nas kluczowe. Przekonamy się o tym dopiero wtedy, gdy weźmiemy udział w rekrutacji.

Bądź marką premium, a praca sama Cię znajdzie!

CV to tylko jeden z czynników wpływających na wizerunek

Systematyczne sprawdzanie ogłoszeń ma duże znaczenie. Selekcja ofert pracy i wysyłanie profesjonalnego, aktualnego CV, adekwatnego do oczekiwań pracodawcy – to czynniki, które mogą mieć wpływ na wyniki rekrutacji. Warto zwrócić uwagę również na inne aspekty. Należy odpowiednio się przygotować. Chodzi np. o przeanalizowanie sytuacji panującej w branży, uzupełnienie kwalifikacji, zdobycie dodatkowych umiejętności itd. Być może przyczyną Twoich niepowodzeń rekrutacyjnych jest brak jakichś umiejętności lub niedostateczna liczba wolnych miejsc pracy dla przedstawicieli Twojego zawodu. Dobrze jest zatroszczyć się nie tylko o kwalifikacje, ale również o swój wizerunek, zwracając uwagę na informacje, jakie publikujesz w sieci.  

Ważne, abyś zadbał nie tylko o dokumenty rekrutacyjne. Najważniejsza jest Twoja historia zatrudnienia. Świetnie, jeśli świadczy ona o tym, że przyjmujesz postawę proaktywną i świadomie budujesz swoją karierę.

  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV