28.01.2021 | 5 min czytania

Czy data urodzenia w CV jest konieczna?

28.01.2021 | 5 min czytania

Zastanawiasz się, czy w CV musi być data urodzenia? Z jednej strony taka informacja pozwoliłaby potencjalnemu pracodawcy od razu lepiej Cię poznać. Z drugiej - wiek w CV zajmuje przecież cenne miejsce, które można poświęcić na coś innego. Jakie jest zatem najlepsze wyjście? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej na temat kwestii daty urodzenia i innych danych osobowych w dokumentach aplikacyjnych.

Czego dowiesz się z artykułu?

CV – data urodzenia konieczna czy nie?
CV a data urodzenia i inne dane osobowe – które umieszczać?
CV – wiek i inne dane, których może żądać potencjalny pracodawca

To normalne, że rekruter chce wiedzieć, kto aplikuje na jego ofertę pracy. Musi też od razu mieć informacje, które umożliwią mu kontakt z Tobą. Pytanie tylko, czy w CV powinna być data urodzenia oraz inne dane, które nie są potrzebne do pierwszego kontaktu z kandydatem? Rozwiewamy wątpliwości!

CV – data urodzenia konieczna czy nie?

Jeśli zastanawiasz się, czy data urodzenia jest konieczna w CV, odpowiadamy – nie jest. Ale to nie znaczy, że nie możesz jej tam umieszczać. Dowolność wynika z faktu, że CV to forma prezentacji profilu zawodowego, która w Polsce nie jest w żaden sposób regulowana przez przepisy prawne. To oznacza, że nikt nie może narzucić Ci tego, jakie informacje masz zawrzeć w dokumencie, a jakie pominąć.

Jeśli chodzi o to, czy podawać wiek w CV, istnieją argumenty zarówno za, jak i przeciw. Z jednej strony pracodawca ma prawo żądać od Ciebie informacji o wieku – więc umieszczenie jej w dokumencie wydaje się logicznym usprawnieniem procesu poznawania kandydata do pracy.

Przeciwnicy podawania wieku w CV są z kolei zdania, że taka informacja zabiera tylko cenne miejsce, a lepiej stworzyć dokument z mniejszą ilością treści, ale bardziej przejrzysty i uporządkowany. Dodatkowo data urodzenia nie powinna mieć żadnego wpływu na to, czy rekruter postanowi Cię zatrudnić, czy nie. Jeśli będzie kierować się tym kryterium przy swoim wyborze, będzie to oznaczało dyskryminację ze względu na wiek – a to praktyka niedopuszczalna prawnie (art. 18 § 3a kp ).

Pamiętaj, że niepodanie daty urodzenia nie oznacza, że rekruter nie może wywnioskować tej informacji z Twojego CV. Jeśli dokładnie określisz przedziały czasowe, w których zdobywałeś wykształcenie i doświadczenie zawodowe, pracodawca z łatwością oszacuje Twój wiek.

| Twoje CV jest za długie? Sprawdź, jak je skrócić i zachować jakość!

CV a data urodzenia i inne dane osobowe – które umieszczać?

Wiesz już, że to, czy umieszczać wiek w CV, jest kwestią indywidualną. Okazuje się, że nie tylko data urodzenia jest informacją opcjonalną. Sekcja „dane osobowe” wcale nie musi być rozbudowana. Tak naprawdę zgodnie z przepisami RODO muszą się tam znaleźć tylko podstawowe informacje, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • telefon,
  • adres e-mail.

Cała reszta, czyli wiek, a także informacje takie jak miejsce urodzenia, stan cywilny czy imiona rodziców mogą, ale nie muszą znaleźć się w Twoim pisemnym życiorysie.

Jeśli wahasz się, które informacje zamieścić, aby dokument dobrze się prezentował wizualnie, skorzystaj z kreatora CV Pracuj.pl. Narzędzie sformatuje sekcję z danymi osobowymi tak, aby była dobrze widoczna i idealnie komponowała się z innymi elementami Twojego CV.

| 6 rzeczy, które muszą znaleźć się w CV

CV – wiek i inne dane, których może żądać potencjalny pracodawca

Zdecydowałeś już, czy w CV wpisać wiek i inne dane osobowe? Świetnie! Pamiętaj jednak, że jeśli tego nie zrobisz, pracodawca może poprosić Cię o uzupełnienie informacji, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Taka możliwość wynika z artykułu 22 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią pracodawca ma prawo żądać od Ciebie podania następujących danych personalnych:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • imiona rodziców,
  • data urodzenia,
  • miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
  • wykształcenie,
  • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

 

Wiesz już, czy podaje się wiek w CV. Pamiętaj, że według art. 18 § 3a Kodeksu pracy pracodawca nie może różnicować sytuacji pracowników czy kandydatów na podstawie ich daty urodzenia.